Точне землеробство: в Україні це поняття часто сприймають дещо викривлено

0 1 325

В умовах світової зміни клімату Україна перетворилася у зону ризикованого землеробства. Шлях вирішення цієї проблеми очевидний – підвищення ефективності агробізнесу.

Сьогодні ми маємо збільшувати маржинальність кожного гектару, перш за все, шляхом оптимізації технологічних процесів. Про це розповів заступник генерального директора з інновацій компанії «ІМК» Богдан Кривіцький.


– В умовах світової зміни клімату Україна перетворилися у зону ризикованого землеробства. Які є шляхи для вирішення проблем нестачі вологи в українському агробізнесі?

– Якщо говорити про нашу компанію, то нам пощастило – там, де ми проводимо обробіток землі, сільгоспугіддя майже не підпадають під зону ризикованого землеробства. Це території північної України з достатньою кількістю опадів. Втім, навіть у нас є кластери з посушливими зонами.

Якщо б ще 20 років тому хтось сказав би, що в період вегетації рослин у Полтавській області буде випадати лише 150 мм опадів, то цьому б ніхто не повірив би.

Якщо говорити про шлях вирішення цієї проблеми, то він очевидний – підвищення ефективності агробізнесу. Сьогодні ми маємо збільшувати маржинальність кожного гектару, перш за все, шляхом оптимізації технологічних процесів. І тут існує багато варіантів.



– Які рішення з технології точного землеробства успішно застосовуються на полях України?

– Щоб правильно відповісти на це питання, для початку потрібно розуміти саму сутність поняття «точне землеробство», адже часто в Україні його визначення трохи викривлене, враховуючи наш пострадянський бекграунд.

Так зване, «точне землеробство в Україні» зародилося для збереження ТМЦ й врожаю від крадіжок шляхом запровадження різних девайсів, сенсорів: ваги, рівня пального, GPS-трекерів тощо.

Натомість в США почали використовувати такі пристрої ще на початку 90-х років минулого століття для картування врожайності з GPS прив’язкою. А вже згодом, з досягненням певного рівня розвитку AgTech, наші компанії почали використовувати технології для підвищення ефективності виробничих процесів.

Наприклад, системи автопілотування, що дозволяють заощадити пальне за рахунок меншої кількості проходів поля сільгосптехнікою, або диференційоване внесення насіння та добрив різними способами – локально чи врозсип. Загалом, технологій в цій галузі існує багато. Головне при цьому, щоб вони виявилися ефективними в кожному конкретному випадку.



– Інновації – одне з ключових понять, яке закладається у назву компанії «ІМК». Назвіть, будь-ласка, основні інноваційні напрямки над якими Ви працюєте сьогодні?

– Моя основна експертиза в компанії – впровадження інновацій у виробництві агропродукції. Тобто я займаюся оптимізацією виробничих процесів в польових умовах. Але паралельно з цим ми намагаємся розвивати інноваційну культуру в компанії.

Ми прагнемо до того, щоб кожен працівник нашої компанії, який має якусь інноваційну ідею, мав можливість її запровадження шляхом широкого обговорення.

І ця схема успішно працює, а працівники отримують грошове винагородження за надання таких пропозицій у випадку їх вдалої реалізації у виробництві. Для збирання таких пропозицій в нашій компанії створено спеціальний портал.



– Фахівців яких саме професій сьогодні не вистачає агротехнологічному ринку України?

– Якщо говорити про український агробізнес, який є, умовно кажучи, різнобарвним, то треба розуміти, що людина, яка бажає обіймати в ньому керівні посади, має розбиратися в усіх його нюансах.

З точки зору ринку агротехнологій, то з досвіду США, там цілком нормально мати у штаті агрокомпанії фахівця, який має магістерську або бакалаврську освіту за програмами навчання роботі із запровадження технології точного землеробства.

Враховуючи потребу в таких фахівцях на українському ринку, вважаю, що принаймні один університет має здійснювати їх підготовку. При цьому вже існують певні магістерські програми з даного напрямку, наприклад, в Сумському аграрному університеті або НУБІП України, але цього не зовсім достатньо.

 

SEEDS.org.ua за інформацією AgriGator

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!