Технологія збагачення поливальної води киснем: досвід голландських фермерів
Голландське господарство «Dutch Berries» спеціалізується на виробництві суниці в теплицях. Нещодавно воно інвестувало в установку для збагачення поливальної води киснем. За словами керуючого виробництвом цього господарства Франса ван Хюлтена, це зроблено для боротьби з такими інфекціями, як вертіціллез і гниль коренів в новій теплиці.
Устаткування для збагачення води киснем вироблено фірмою «Agrona». Її представник Надир Лаагуілі пояснює, що важливо досягти оптимального балансу. При належному вмісті кисню у воді поліпшується розвиток кореневої системи і надходження елементів живлення в рослину. Одночасно це підвищує ефективність фотосинтезу і вміст цукрів в ягодах.
Важливий спосіб, який застосовується для збагачення води киснем. Фірма «Агрона» (Agrona) створила так звану систему «Оксібулл» (Oxybull aeration system), в якій застосовується спеціальна мембрана. Компресор прокачує через неї повітря, в результаті у воді утворюються мініатюрні бульбашки повітря. Монтаж установки дуже простий, перед цим необхідно лише частково спустошити бак для води (на дні може залишитися до півметра води). Фірма «Dutch Berries» вирощує суницю в теплицях на площі 20 га і щодня витрачає велику кількість води. Керуючий виробництвом спочатку просто хотів аерувати воду, щоб запобігти утворенню осаду на стінах бака для води. Однак після її установки вимірювання показали, що в кореневій зоні рослин підвищився вміст кисню. Підвищений вміст кисню може стимулювати і зростання деяких бактерій, що насторожує багатьох власників теплиць, але це усвідомлений вибір з боку фахівців «Агрони». За словами Н.Лаагуілі, правильно підібрані види бактерій створюють в кореневій зоні збалансовану мікробіоту, що покращує засвоєння рослинами елементів живлення. Більш того, рослини виявляються в більшій мірі захищеними від патогенних вірусів і бактерій, які набагато швидше розвиваються в стерильному середовищі. Аерація води руйнує органічні і неорганічні опади у системі поливу. Це особливо важливо, оскільки виробникам доводиться застосовувати все менше і менше хімічних засобів. В даний час теплиця в господарстві «Dutch Berries» є однією з найсучасніших і перед її керівництвом стоїть завдання вирощувати ягоди з мінімальним застосуванням пестицидів.
Для стимулювання мікробіологічної активності в кореневій зоні застосовуються спеціальні продукти AG STIM, вироблені «Агроною». Вони стимулюють розвиток «правильних» бактерій. Підвищена концентрація кисню прискорює розвиток і підтримує оптимальний склад популяції мікроорганізмів в кореневій зоні. Рослини краще ростуть і споживають елементи живлення, листя набувають насичений зелений колір. У господарстві «Dutch Berries» суницю вирощують в особливій суміші кокосового субстрату, але за словами Надіра, систему аерації «Оксібулл» можна застосовувати при вирощуванні всіх культур на всіх типах субстратів. Збагачення води киснем зміцнює кореневу систему, не впливаючи на сам субстрат. Завдяки оптимальному складу і активності мікробіоти, поліпшується здоров’я коренів і стан рослин.
SEEDS.org.ua за матеріалами Fruit-inform
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!