Стало відомо скільки добрив не вистачає українським фермерам для проведення посівної
Нині дефіцит азотних добрив у Європі складає приблизно 7 млн т, в Україні — майже 2 млн т. Імпортом перекрити нестачу виробництва добрив вітчизняним підприємствам буде складно. Органічних добрив теж не вистачає, через зменшення поголів’я ВРХ.
Таку думку висловив президент НААН України, академік Ярослав Гадзало.
«2021 рік ми закінчили з вартістю селітри на рівні 11-12 тис. грн за т. Нині вона вже складає 33-34 тис. грн. Тобто ціна збільшилась практично втричі. Адже для виробництва селітри потрібен газ. Газ для промисловості й сільгоспвиробників постачали за ціною на рівні 8-12 грн за м3, а нині договори укладаються за ціною 50-55 грн, а в окремих випадках — навіть 60-65 грн за кубометр», — каже експерт.
Він повідомляє, що на світовому ринку зростає ціна нафти, а отже, можна очікувати й підвищення вартості дизпалива під весняні польові роботи. Виходячи з цього, ймовірно не буде внесено необхідної кількості міндобрив у період весняних польових робіт, посіву, живлення озимих. За таких умов важко прогнозувати врожай 2022 року, інформує прес-служба НААН.
«Ми направили свої пропозиції і до Мінекономрозвитку, і до Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо того, як можна забезпечити більш-менш стабільну роботу хімічної галузі, підприємств-виробників мінеральних добрив. Неможна забрати всю поживу. Хоча в останні роки з ґрунту виноситься на 15 млн т більше поживи, ніж вноситься. І якщо зараз ще обмежити внесення міндобрив, ми навряд чи можемо розраховувати на гарний врожай», — акцентує Ярослав Гадзало.
За словами експерта, про питання щодо внесення добрив потрібно вирішувати у січні-лютому, щоб АПК міг стабільно працювати весь рік. Для цього держава має надати підтримку виробникам.
Ярослав Гадзало додає, що відповідно до закону 5600, селянин чи орендар землі має сплатити 1,4 тис. грн податку з га паю. В цілому по Україні це — десь 50 млрд грн. Ці кошти якраз можна спрямувати на те, щоб забезпечити здешевлення міндобрив аби не зменшувати їх внесення в ґрунт.
Він акцентує, що програми покращення родючості ґрунтів давно не працюють, принаймні останні 10-15 років. Експерт додає, що ми дещо забули, що таке ґрунтовий ресурс, який потрібно підтримувати в належному стані, аби він поновлювався і забезпечував нормальну віддачу.
«Слід враховувати європейський досвід, де фермери отримують підтримку з казни Європейського Союзу. Наша влада також має взяти ці речі на контроль, щоб забезпечити стабільну роботу галузі та в першу чергу посівну кампанії і підживлення всіх с/г культур протягом вегетації», — підсумував експерт.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!
Де ви бачили селітру по 33-34 тис.грн.?