Стало відомо на скільки подорожчав за рік святковий новорічний стіл
Святковий стіл мешканців України цьогоріч коштуватиме приблизно стільки ж, як і роком раніше. Ціни на овочі впали істотно, а ось ціни на фрукти навпаки – виросли, про це йдеться в щотижневому моніторингу оптових цін на овочі, фрукти та горіхи від EastFruit.
“Зміцнення курсу гривні по відношенню до долара і євро сприяло зниженню цін на імпортну плодоовочеву продукцію. Так сталося, наприклад, з тепличними огірками та помідорами, які зараз надходять до України майже виключно з інших країн.
Зниження оптових цін на огірок і помідор склало 12% в порівнянні з минулим роком, що майже відповідає відсотку зміцнення української валюти”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
А ось з овочами традиційними – все не так однозначно. Борщовий набір овочів подешевшав дуже різко в порівнянні з минулим роком – більш ніж в півтора рази. А ось картопля, навпаки, продається зараз в півтора рази дорожче, ніж роком раніше в цей же час. В цілому ж по картоплі і борщового овочам, зниження цін склало 34%.
“Зниження врожаю картоплі в Україні в 2019 році внаслідок несприятливих погодних умов призвело до невиправданого ажіотажу на ринку та сплеску попиту на ці бульбоплоди. В результати оптові ціни під час збирання зросли до 12 грн/кг і спровокували різке зростання імпорту картоплі з Росії.
Однак зараз ціни на картоплю в Україні знижуються під тиском імпорту і низький попит. Однак вони значно вищі за торішні”, – зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).
“Ситуація ж з цінами на традиційні овочі, особливо на буряк і моркву, залишається критичною з протилежної причини – продати їх складно навіть за мінімальною ціною, тому що пропозиція істотно перевищує внутрішній попит.
У зв’язку з цим городникам слід шукати альтернативні ринки збуту. Поки ж оптова ціна на моркву і буряк на 55-60% нижча, ніж в цей же час роком раніше, цибуля подешевшала теж на 55%, але рік тому ціни на неї були аномально високими, а капуста подешевшала на 44% за рік”, – повідомляє Катерина Звєрєва.
Незважаючи на те, що крім яблука і груші, зараз на оптових ринках всі інші фрукти імпортні, ціни на них теж різко зросли. Не допомогло навіть зміцнення національної валюти.
“Ціни на яблуко виросли на 83% через помітне зниження виробництва, а ось ціни на грушу українського виробництва залишилися без змін. При цьому, база для порівняння цін на яблуко була занадто низькою, тому зараз ціни на яблуко, скоріше, знаходяться близько до середніх багаторічних показників”, – зазначає Андрій Ярмак.
З імпортних фруктів найбільш різко зросли ціни на мандарини – на 75% за рік. Лимони подорожчали на 30%, апельсини – на 17%, а банани – на 40%. Оптова ціна на ядро волоського горіха також виросла в середньому на 25% за вказаний період.
Також звертає на себе увагу той факт, що українці стали споживати більше свіжих ягід в зимовий період. Завдяки цьому, ціни на імпортну малину, лохину, полуницю (суницю садову) і ожину – найбільш популярні позиції споживання, істотно знизилися. Зміцнення курсу національної валюти і зростання обсягу закупівель ягід імпортерами, дозволили знизити ціни в середньому на 15-20%.
SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!