Спаржевий горох – практично безвідходна культура для українських ланів

0 2 737

Назва цієї рослини дуже схожа на закляття з давнього манускрипту – тетрагонолобус або спаржевий горох. Але насправді це королівський продукт, бо є найулюбленішим овочем англійської королеви Єлизавети ІІ, а його корисним властивостям позаздрять далекі і близькі родичі. Хоч науковці стверджують, що ані до спаржі, ані до гороху рослина не має ніякого відношення.

У дикому вигляді рослина зустрічається у Середземноморській Європі. У культурі вирощується в таких країнах як Англія, Аргентина та Південна Австралія. Непогано росла б і на полях України.

Окрім унікального смаку, трохи схожого на помісь ніжної спаржі й свіжого молодого горошку, спаржевий горох вважають одним з найкрасивіших овочів на планеті за свої естетичні гідності. І, в першу чергу, це завдяки своїм яскравим червоним квіткам, але є й дуже рідкий сорт, у якого квіти жовтого кольору з коричневими стрічками.



Незвичайний вигляд мають й боби, які не звисають вниз як у звичайного гороху, а навпаки ростуть строго вгору або в сторону під кутом до стебла. До того ж цікава будова бобу, у якого розвиваються чотири симетричних крильця, на поперечному зрізі бобів видно хрест з колом посередині.

Головною особливістю цієї рослини є те, що вона повністю їстівна. Майже всі її частини вживаються в їжу: корені, молоді пагони, листки, квіти, нестиглі боби, насіння. Молоді листки їдять як будь-яку іншу зелень.

Напівзрілі стручки досить м’ясисті для того, щоб споживати їх як у сирому вигляді, так й в жареному, тушкованому та навіть маринованому. В Англії спаржевий горох звичайно готують на пару – смак стає більш вишуканим та ніжним.



З бобів готують салати та варять супи, а зі зрілих бобів навіть виготовляють ерзац-каву по-британськи. Квіти спаржевого гороху можуть стати чудовим декором любого кулінарного блюда. Їх також використовують для додання кольору рису і випічці.

Спаржевий горох використовують для приготування борошна, яку потім додають як білкову добавку в хлібопеченні. Окремим чудовим доповненням є корені-бульби рослини. Вони повною мірою є замінником картоплі. До складу коренів входить 20% білка.

Підприємливі англійці навіть вегетативну масу використовують на корм скоту та для виробництва біопалива. Тому в результаті отримують практично безвідходну культуру.

Слід також не забувати й про користь спаржевого гороху. Окрім того, що смак приємний, рослина має лікувальні властивості. До складу рослини входить триптофан. Триптофан робить позитивний вплив на настрій і працездатність. Його вживання покращує стан шкіри та волосся, а також нормалізує сон.



І це ще не все. З насіння спаржевого гороху отримують чудову олію з високим вмістом ненасичених жирних кислот. Її можна використовувати не тільки в їжу, але й для виробництва мила.

Ще однією привабливою особливістю спаржевого гороху є те, що його можна вирощувати у горщиках та використовувати як декоративну рослину у ландшафтному дизайні.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією АГроЮг

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!