Сільське господарство в Україні має надзвичайний потенціал, водночас продуктивність залишається низькою

0 314

Сільське господарство має потенціал, аби стати двигуном економічного зростання та підвищення доходів населення. Про це свідчить звіт Світового банку щодо впровадження в Україні земельної реформи,повідомляє Seeds.

Україна наділена найбільшими площами орних земель у Європі – 33 млн га, порівняно з 18 млн га – у Франції, 12 млн га – у Німеччині та 11 млн га – у Польщі. Україна також володіє третиною світових запасів чорноземів – надзвичайно родючих земель, що можуть давати високі врожаї за сприятливих умов. Крім того, Україна має стратегічне розташування для доступу до ринків сільгосппродукції Європи, Середнього Сходу, Північної Африки й Азії. Усі ці фактори є сприятливими для розкриття сільськогосподарського потенціалу України задля прискорення економічного зростання та підвищення стандартів життя населення.

При цьому, продуктивність сільського господарства в Україні є значно меншою, ніж в інших європейських країнах. Це стримує потенціал сільського господарства стати чинником економічногозростання та підвищення стандартів життя населення. Додана вартість на один гектар земель сільськогосподарського призначення в Україні у 2014 році становила 413 дол. США, тоді як у Польщі – 1142 дол. США, Німеччині – 1507 дол. США, Франції – 2444 дол. США. І це – незважаючи на значно вищу якість ґрунтів в Україні. Сільськогосподарське виробництво в Україні не лише орієнтоване на продукцію з нижчою доданою вартістю; навіть якщо розглядати чисті культури, врожайність в Україні є нижчою, ніж в інших європейських країнах. Наприклад, урожайність пшениці в Україні у 2014 році становила 4 тонни з гектару, тоді як у Польщі – 5 т/га, Франції – 7,4 т/га, Німеччині – 8,6 т/га.

Орендні ставки на землі сільськогосподарського призначення є на порядок меншими, ніж в інших європейських країнах, що негативно позначається на рівні життя великої кількості сільських землевласників і не сприяє продуктивному використанню землі. Ціна оренди гектару землі сільськогосподарського призначення в Україні становить 37 дол. США, тоді як у Франції – 195 дол. США, Німеччині – 219 дол. США, Болгарії – 279 дол. США, Нідерландах – 672 дол. США. Як результат, велика кількість сільських землевласників позбавлена справедливого доходу від одного зі своїх найцінніших активів. Фактично, близько 4,5 млн малих землевласників, часто пенсіонерів, нині одержують 10–20 відсотків свого річного доходу від здачі в оренду землі за ставками, що є на порядок меншими від потенційного доходу. Крім того, надзвичайно низькі орендні ставки не сприяють продуктивному використанню землі.

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!