Садівники України б’ють на сполох: сади цвітуть, а бджоли не гудуть
Сади в Україні цього року зацвіли надзвичайно рано і напрочуд рясно. Через небувалу раніше спеку, практично одночасно квітнуть всі плодово-ягідні дерева. Але крім цієї дивини є ще одна – у заквітчаних садках практично не видно бджіл, пише SEEDS.
Спостереженням цього незвичного факту почали ділитися у тематичних групах садівників у соцмережах чимало українців.
«У мене все в цвіту, а от бджіл немає зовсім. Минулі роки над деревами роїлись тисячі бджіл, а в цьому році пусто. Навіть над кульбабою їх не видно, а була надія на урожай», – написала киянка Ірина Чередниченко в групі ВИНОГРАДНИК И САД.
Її повідомлення отримало чималий розголос та бурхливе обговорення. Виявляється така ж ситуація спостерігається не тільки у саду пані Тетяни. «Київщина. Бджіл майже немає. Такого ще ніколи не було», – пише Ліда Поночовна з Київщини.
«Таке саме. На кульбабі є, на черешні трохи, а на других немає. Напевно немає нектару через різке потепління? І бджола тоді не летить», – додає Александр Шаповал з Черкащини. Кілька садівників пишуть, що і у Дніпрі схожа ситуація.
Подекуди зустрічаються і більш оптимістичні коментарі. «Бджоли такий гул встрояли над черешнями як у вулику. Полтавщина», – пише Людмила Кибкало. «Запорізька обл. все добре, є і бджілки і джмелі та інші комашки», – зазначає Анна Кривич. «У мене аж гудуть. Зробили хатинку для осмій, ніяких проблем з запиленням», – коментує ситуацію Галина Кук.
Читайте також: Виробництво сухого молока в Україні стало збитковою справою
Щоб зарадити такій ситуації дехто радить обприскати садок медовою водою. Рецепт простий: ложка меду на 1 л води. Обробляти кажуть, краще зранку, щоб бджоли ранок почали саме з вашого саду. Багато меду не потрібно, бо це приваблює мурах, а від них з’являється тля. Інші нагадують втішно, що садки опилюються не тільки бджолами, а й вітром.
«Щоб були бджоли в садах, повинні бути пасіки на відстані 2 – 3 км. Нема пасік, нема бджіл в садах. Клімат змінився, медоносів обмаль, сіють гібриди. Скоро пасіки будуть тільки в деяких регіонах України, на жаль», – додає Микола Потопальский з Коростеня.
Натомість пасічники відповідають у коментарях, що бджолині сім’ї ще слабі, і бджоли ще не встигли наростити кількість, а потепліло цього року аж занадто раптово – сади цвітуть як ніколи рано.
Чимало коментарів стосувалося саме раптового потепління. Висловлювались припущення, що неймовірна спека не дозволяє виділятися нектару, тому бджоли не відчувають його і не літають до садів. Переважна більшість висловлювала сподівання на бодай якість опади, або ж радила поливати дерева.
Як зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації, різке підвищення температури та швидке цвітіння садів в Україні та країнах ЄС навесні можуть призвести до більш короткого періоду цвітіння та плодоношення дерев, що може вплинути на сезонність продукції та її врожайність.
«Також зміна температури може спричинити стрес у рослин, що робить їх більш уразливими для хвороб, шкідників та ушкоджень. Такі різкі перепади температур призводять до дисбалансу в природі та зменшення біорізноманіття.
Так, зараз садівники України зазначають, що час цвітіння дерев вплинув на взаємодію рослин з бджолами та іншими полінізаторами, які харчуються нектаром.
До того ж різке цвітіння може вимагати раннього старту садівницьких та сільськогосподарських робіт, а також змінити плани збирання врожаю. Це все істотно впливає на агроекологічну систему», – зазначає Катерина Звєрєва.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!