Розсадні гряди: Ефективний спосіб вирощування, що економить час та гроші

0 519

При такій технології не тільки економиться 70 – 80% дорогого насіння для посіву, в порівнянні з прямим посівом в поле, а й багато ручної праці на прополку через зменшення в 10 разів площі розсадних гряд. В цей же час є можливість за час вирощування розсади набагато ефективніше звільнити від бур’янів і поле, призначене для висадки цієї розсади. Це теж заощадить наступні витрати на прополки і культивації. Детальніше читайте на SEEDS.

Розсаду деяких овочевих культур масової висадки пізніх термінів ще нерідко вирощують на розсадних грядах і висаджують в поле після викопування з гряд її вирощування. Під такий спосіб вирощування частіше за інших потрапляє розсада томатів більш пізніх строків висаджування та пізня капуста. Не є винятком і розсада солодкого перцю та баклажанів.

Але якщо у томатів можна стимулювати утворення зачатків нових коренів, які після посадки на постійне місце досить швидко відновлять обірвану при викопуванні основну кореневу систему, то з іншими культурами ця проблема вирішується складніше, і процес надійного вкорінення розтягується не на однин тиждень, відповідно відтягуючи терміни отримання врожаю.

Це не випадково, бо в точних дослідах встановлено, що навіть при акуратному викопуванні розсади з розсадних гряд, мимоволі обривається до 90% найбільш дієздатної кореневої системи розсади. Тому над вирішенням цієї проблеми овочівникам є сенс попрацювати.

Найбільш очевидний варіант – застосування касет, широко практикується зараз. Ну а якщо їх по будь – якій причині поки немає в наявності, а якісну розсаду мати все одно потрібно?

В цьому випадку виручить досить старий, але маловідомий спосіб вирощування такої розсади.

На вологопроникному майданчику або майданчику з невеликим ухилом, попередньо вирівняним від дрібних нерівностей, розстеляється в 1 – 2 шари вживаної поліетиленової плівки. Для попередження застою води від поливу або дощів розстелену плівку перфорують шляхом проколювання вилами. На рівній поверхні – густіше; на поверхні з ухилом – рідше.

На застелених майданчиках насипаються гряди з разсадною сумішшю ґрунту, шаром в 8 – 10 сантиметрів. Чим нижче буде об’ємна вага цієї ґрунтосуміші – тим краще. Ширина цих гряд повинна забезпечувати вільний доступ за посадками розсади з двох сторін гряд.

Під контактний маркер з відстанню між посадковими місцями від 8 х 8 до 10 х 10 сантиметрів висіваються попередньо підготовлені насіння розсадної культури. Посадочні місця-ямки від маркера засипаються ґрунтосумішшю, ретельно загладжуються і поливаються. Далі вологість гряд підтримується на оптимальному рівні, не допускаючи як пересихання, так і перезволоження. Прополюють від бур’янів гряди з моменту появи сходів культури. В цьому випадку велику допомогу в догляді може надати застосування плоскорізів Фролова самого малого типорозміру. Залишиться ручна прополка тільки в самій безпосередній близькості від сходів розсади.

Стрижневі корені розсади швидко досягають дна гряди і, впираючись в підстилаючу плівку, починають посилено розгалужуватись на всьому протязі вище, в шарі ґрунту. З цього моменту слід відстежувати, коли бічне коріння освоять відведений для кожної рослини простір і стануть виходити на територію сусіднього рослини. Коли це явище буде масовим, весь шар ґрунту, до підстильної плівки, по осі міжрядь, прорізають в діагональному напрямку дисковими ножами або тонкими прямими ножами з затупленим кінчиком, щоб не прорізати підстилаючу плівку.

Через 3 – 4 доби міжряддя так само прорізають в перпендикулярному напрямку. В результаті коренева система кожної розсадної рослини буде обмежена розмірами призначеної схеми посадки і усі, що виходили за її межі корінці будуть відрізані, що змусить посилено розгалужуватись в обсязі вирізаного «горщика». Подібний прорізом слід повторити ще раз через півтора – два тижні.

До моменту вибірки розсади з гряд для посадки в полі, у кожної рослини утворюється коротка і сильно гілляста мочка коренів. При акуратному поводженні з такою розсадою і при легкій по вазі ґрунтосуміші гряд, така коренева система утримується, не розсипається і весь ком ґрунту, немов ґрунтовий горщик – кубик, що є оптимальним варіантом вирощування. Якщо ж ґрунтосуміш і обсипається в різному ступені з коренів, то після цього при розсаджуванні все одно залишається багато компактної і досить густої кореневої системи, здатної після посадки в полі забезпечити швидке укорінення розсади.

Загальний підсумок такого вирощування безсумнівний і очевидний, варто спробувати тільки один сезон.


SEEDS за матеріалами AgroStory

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!