Ринок землі: думки фермерів та політиків
Найгарячішою темою сьогодні залишається відкриття ринку землі. Думки всіх сторін збігаються в розумінні необхідності зняття мораторію з продажу землі, проте питання, кому дозволити її продаж, викликало міцний спротив і гучну полеміку в країні. Команда Sapienza вирішила зібрати важливі висловлювання політиків на цю тему.
Володимир Зеленський, Президент України
“Земля належить українцям. У моделі, яку ми будемо пропонувати з урядом, купувати чи продавати землю зможуть тільки українські громадяни та українські компанії. “Страшилки” про китайців, про арабів чи про інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами — це маячня”.
Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
“Досвід Східної Європи показує, що іноземці насправді не так швидко заходять і заходять на дуже маленький відсоток. Ми не очікуємо, що буде наплив. Вони не розуміють нас, вони нам ще не довіряють. Вони можуть зайти в інші країни, де вже є інфраструктура, дороги, суди тощо… Нас має лякати не створення прозорого ринку землі, а те, що ми залишаємося в тому стані, в якому ми є сьогодні. Нам свою країну розбудовувати самим”.
Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
“Ми говоримо про три сторони, які будуть бенефіціарами цієї реформи. По-перше, це звичайні громадяни, багато з яких є власниками земельних паїв. Другий бенефіціар – громади, третій – агровиробники. Ми вважаємо, що обіг земель та зростання конкуренції призведе до економічного зростання країни.
Міжнародна практика показує багато успішних аналогів. Як результат, добробут громадян поліпшиться, громади отримають більше коштів в свої бюджети з податків, а агровиробники підвищать ефективність використання землі”.
Юлія Тимошенко, лідерка ВО “Батьківщина”
“Ринок землі. Скажу відразу: ми – проти. Якщо зараз розпродати землю, ми залишимось без рушійних складових економіки. І під час наступних зустрічей із президентом я планую пояснювати йому, які небезпеки несе поспішне відкриття ринку землі.
Бо в наших умовах вся земля миттєво опиниться в руках кількох сімей. А нам – для того, щоб село було успішним – треба стимулювати і захищати дрібне і середнє фермерство. Як це роблять розвинуті країни”.
Лілія Бортич, член правління Аграрного союзу України
“Іноземці, маючи практично необмежений дешевий банківський ресурс, здобувають відчутну перевагу перед місцевими фермерами, котрим позика геть недоступна. Вона занадто дорога — від 20% річних проти 1−2% по той бік кордону. До того ж великим вітчизняним агрохолдингам боятися нема чого, у них є хороші кредитні історії та обороти. МВФ сидить і чекає, готовий фінансувати холдинги. А дрібним підприємствам отримати звичайний кредит у банку буде нереально”.
Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради
“За відкриттям ринку за урядовою моделлю дійсно стоїть меркантильний інтерес, але не малих і середніх фермерів, а аграрних олігархів, які продали частину своїх компаній іноземцям. П’ять з шести найбільших аграрних холдингів України: “Кернел”, МХП, “Агропросперіс”, “Астарта”, “Мрія” мають серед акціонерів іноземні компанії.
Якщо ринок с/г земель буде відкритий тільки для українців, вони не зможуть її купувати, тоді як їх суто українські конкуренти землю купуватимуть. Очевидно, що це ставить підпитання майбутнє цих компаній, а значить, ціна їх акцій буде знижуватися, як і стан їх господарів-засновників”.
Sapienza для SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!
“Думки всіх сторін збігаються в розумінні необхідності зняття мораторію з продажу землі” – наглая ложь. Больше 65% всех украинцев выступает против рынка земли. Однако авторам данного опуса необходимо уверить читателя, что все согласны продать последний участок земли. Поэтому подает мнения политиков приближенных к кормушке. Где мнения простых украинцев, простых сельских тружеников? Нету, потому что их мнение не интересует заказчиков данной статьи, и не выгодно показывать читателю.