Профілактика та боротьба зі шкідниками малини

1 1 640

Які б високоврожайні сорти малини у вас не росли шкідники завжди можуть зіпсувати врожай і знищити саму рослину. Тому, необхідно уважно ставитися до розсади, яку купуєте і знати які шкідники можуть вразити плантацію, а також, заходи профілактики і лікування рослин. Починати боротися потрібно ще восени. Які шкідники загрожують малині та як з ними боротися читайте на SEEDS.  

Малинова пагонова галиця

Виявити цього шкідника дуже просто – якщо на пагонах малини утворилися здуття (галли), значить, там оселилася личинка галиці. Такі нарости найчастіше утворюються в нижній частині стебла. Іноді в середній. Зазвичай в одному пагоні живе одна личинка, але іноді зустрічаються і до 5-7 наростів.

Живиться личинка деревиною стебла і виїдає її дочиста, перетворюючи на порох. Причому не тільки в самому нарості – вона переміщується всередині стебла на відстань до 20 см. В результаті живильні речовини не можуть надходити від коренів до листя і рослина незабаром гине.

Зимують личинки або всередині галли, або в ґрунті на глибині до 30 см. Навесні на поверхню виходить доросла галиця, схожа на невеликого комарика. Самки відкладають яйця в тріщинах на корі малини і зараження повторюється. За літо шкідник здатний дати кілька поколінь.

Профілактика

Тріщини на корі малини часто утворюється від надлишку азоту в ґрунті, а саме в них галиця відкладає свої яйця. Тому дотримуйтесь норми внесення добрив.

Заходи боротьби

Хімічними препаратами личинок галиці не візьмеш – вона надійно ховається всередині стебла. Єдиний вихід – як тільки з’явилися здуття, вирізати всі уражені пагони врівень з ґрунтом і спалювати. Оглядати малинник треба не рідше одного разу на тиждень. Якщо пустити все на самоплив, личинка піде в ґрунт.

Ще помічено, що галиця охоче селиться в малині, ураженій пурпуровою плямистістю. Тому важливо своєчасно боротися з цією хворобою: ранньою весною, до початку розпускання бруньок обробити кущі 1%-ою бордоською рідиною.

Стебловий рак

Це бактеріальне захворювання вражає не тільки пагони – всі частини рослини. Уздовж стебла або навколо нього утворюються дрібні здуття, які з часом зливаються між собою. Спочатку вони м’які і білі, потім твердіють, стають коричневими і руйнуються. Бруньки збільшуються в розмірах і відмирають.

Бактерії потрапляють у малину через механічні пошкодження. Зараження відбувається через посадковий матеріал, а ще бактерії переносяться вітром і краплями вологи.

Зимує збудник в уражених частинах рослин.

Профілактика

При купівлі саджанців уважно оглядайте на предмет хвороб і шкідників.

Заходи боротьби

Вилікувати малину, заражену стеблових раком неможливо. Єдиний варіант – вирізати уражені кущі врівень з ґрунтом і спалити.

Бактеріальний кореневий рак

Як випливає з назви, викликають цю хворобу бактерії. І проблема в тому, що візуально виявити заражену рослина вдається не відразу – всі симптоми під землею.

У хворих рослин на коренях з’являються нарости. Спочатку вони пухкі, але з часом стають твердими і горбистими, досягаючи розміру волоського горіха. Уражені корені перестають виконувати свою функцію, в результаті уражені кущі починають відставати в рості, дають менше відростків та й ті кволі. І врожаю на них мало.

Через 1-2 роки пухлини лопаються і мільйони бактерій потрапляють в ґрунт, заражаючи інші рослини. Причому в землі патогени здатні жити до 3 років.

Якщо ви помітили, що деякі кущі малини раптом менші інших, викопайте парочку і уважно огляньте коріння – швидше за все це саме рак.

Профілактика

При купівлі саджанців з відкритою кореневою системою уважно оглядайте коріння. Якщо є ознаки раку – краще не ризикуйте.

Перед посадкою малини трохи окисліть ґрунт – в кислому середовищі бактерії кореневого раку вижити не здатні. А ось на лужних ділянках ця хвороба вражає рослини набагато сильніше.

Не вирощувати малину на одній ділянці багато років поспіль – раз на 4-5 років закладайте новий малинник на новому місці.

Не перекопуйте ґрунт з малиною і дуже обережно розпушуйте – бактерії проникають у коріння через рани.

Вносьте під малину калійні добрива, а так само органіку – вони стримують розмноження бактерій. Схема підгодівлі така: щорічно в кінці жовтня – 3 кг перегною на 1 м2; раз у 3 роки восени – 2/3 склянки сульфату калію на 1 м2.

І ще протягом літа вчасно поливайте рослини – патоген особливо активно розмножується в сухому ґрунті. Якщо немає можливості поливати ягідник часто, замульчуйте ґрунт товстим шаром перегною, сіна або соломи.

Заходи боротьби

Якісь хитрощі, які часто рекомендують в інтернеті, не допомагають – перевірено. Єдино вірний спосіб – викорчувати хворі кущі і спалити їх.

SEEDS  за матеріалами UkrMedia

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
1 Comment
  1. EldonSuity пише

    Малинна листова попелиця і малинна пагонова попелиця – дуже поширені шкідники малини, ожини та інших садових ягідних культур. Пагонова попелиця оселяється колоніями на кінцях пагонів і в суцвіттях малини, а листова попелиця невеликими групками живе на споді листя і харчується його соком. Пагонова попелиця уповільнює зростання малини, а листова, крім цього, є переносником вірусних захворювань. Спосіб боротьби з попелицею полягає в обприскуванні рослин карбофосом або актеліком у період розпускання бруньок малини.

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!