Прифронтові фермери почали самотужки розміновувати поля – готуються до посівної

0 980

Українські фермери опинилися перед вибором — очищати поля від мін, залишених російськими військами, або зустріти ще один рік без доходу. Деякі аграрії з Харківської області, ризикуючи життям, самостійно видаляють російську вибухівку, пише SEEDS.

Фермер Олександр Гаврилюк із села Велика Комишуваха Ізюмського району розповів, що коли вперше побачив свою ферму після звільнення території від російських окупантів, не зміг стримати сліз.

Приміщення на фермі були практично повністю зруйновані, важка агротехніка вартістю кілька мільйонів доларів була в руїнах, торішній урожай — спалений. Але головною проблемою стали міни, які розміщені на його полях площею близько 20 кв. кілометрів.

Читайте також: Переселенці з Донеччини відродили сімейну молочну ферму вже на Полтавщині

Тепер 69-річному чоловікові доводиться відкопувати їх вручну у відчайдушній спробі розчистити поля перед початком посівного сезону у квітні. За словами фермера, йому вдалося видалити близько 20 штук у районі села Велика Комишуваха за допомогою металодетектора, який він придбав.

“Ідеш, знаходиш, береш палицю, за її допомогою розкопуєш, щоб зрозуміти розмір міни, а потім обережно викопуєш повністю й забираєш”, — розповів Гаврилюк в інтерв’ю для CNN.

За останні кілька місяців кілька фермерів загинули або зазнали поранень під час роботи в полях.

Експерти закликають фермерів не намагатися брати справу у свої руки, оскільки багато мін оснащені захистом від підняття, тобто їх спеціально випускали для вбивства та нанесення травм людям, які спробують їх підняти.

За оцінками українського керівництва, близько третини території країни зараз засмічені боєприпасами та мінами, що не розірвалися.



За даними ЗСУ, сапери за рік знешкодили близько 45 тисяч вибухових пристроїв. У HALO Trust, найбільшій міжнародній організації з розмінування територій, зараз працюють 700 співробітників із України, до кінця року їх кількість планується подвоїти.

Маїрі Каннінгем, який очолює команду з розмінування в Україні, каже, що жодній організації з таким масштабом роботи не впоратися.

За його словами, основна проблема полягає в тому, що доводиться використовувати різні способи знешкодження, і немає якоїсь однієї інструкції для дій.

“Ми знаходимо протитанкові міни, металеві та пластикові, протипіхотні також, уламкові міни, гранати на розтяжках, а також заборонені касетні боєприпаси”, — пояснив представник організації.

На те, щоб повністю очистити територію від мін, підуть роки, оскільки один день війни зазвичай прирівнюється до кількох місяців очищення від мін.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!