Погодні умови і дефіцит людей: Україна зібрала врожай малини нижчий від запланованого

0 553

Аномальна спека разюче вплинула на урожай української малини. До того ж спекотна погода стала причиною несподівано раннього завершення сезону лохини в Україні.

Про це і багато іншого в інтерв’ю для SEEDS розповів Президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник. 


– В Україні добігає кінця сезон малини, яким він був цьогоріч?  

– Урожай малини, думаю, буде нижчим, ніж минулого року, враховуючи погодні умови і явний дефіцит людей. А ціни на малину, навпаки, будуть вищими ніж минулорічні, рази в два, навіть два з половиною.

Звичайно, що є певна частина малини найнижчої якості, –  від домогосподарств, яку вони зараз продають по 35-40 гривень. З іншого боку, рік назад, ті самі домогосподарства, не поважаючи свою працю, продавали її по 20 гривень. Тому ми говоримо про те, що цього року навіть для них ціна вдвічі вища.

Якщо говорити про промислові підприємства, які здають на заводи якісну малину першого сорту, то, по середній ціні в цьому році, я думаю, що ми вийдемо десь на 75-80 гривень з ПДВ. Минулого року це було 35-40 гривень.


Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник

– Як переробні підприємства відреагували на черговий етап вимкнення електроенергії? Чи не зашкодило це українським ягідникам, які вирощують малину?  

– Історія повторююся, вимкнення є. Та й перед сезоном всі говорили: будуть вимкнення – не будемо працювати. Тим не менше, – всі працюють. Так, собівартість трішки більша. Але, з іншого боку, тепер вищі і ціни на європейських ринках, ніж це було минулого року.

Щоправда після останніх обстрілів і додаткових проблем з електроенергією, деякі підприємства почали задумуватися над тим, щоб вивезти ягоду на зберігання до Європи. Ту, яка вже заморожена.  

Читайте також: Цьогоріч в Україні був найзбитковіший за останні 12 років сезон суниці садової

– Чи варто очікувати проблем з експортом малини?

– З експортом все гаразд – запити є. Однак Польща створила штучні перепони на кордоні: машини з українською малиною затримують, деякі навіть завертають, і так далі.

Що стосується попиту на малину, – він є, але Європа очікувала низьких цін в Україні, почала активно закуповувати відносно дешеву малину зараз.

Але, я думаю, що під кінець вересня ціна на заморожену малину піде стрімко вгору, особливо на цілу ягоду.



– Дедалі частіше з’являється інформація про те, що чорна смородина знову відвойовує втрачені позиції в Україні?

– В цілому врожай чорної смородини цього року в Україні непоганий. А ціна на чорну смородину була хороша і висока.

Але треба розуміти, що чорної смородини в Україні мало. Площі не такі великі, і є проблеми зі збором. Вручну її збирати проблематично, – люди не дуже хочуть. Враховуючи це, єдиний шлях – це механізований збір. Але це все вимагає великих площ і великих інвестицій.

Я не впевнений, що буде великий бум на таких площах, тому що високі ціни на смородину – це ситуативно. Зазвичай в більшій мірі ціни на смородину невисокі, це просто рік такий.



Можливо, це призведе зараз до якогось великого розширення площ під чорною смородиною в Україні. Але це ще більше призведе до того, що ціни через 3-4 роки впадуть і будуть низькі, як це було у 2016-2017 роках.

– Сезон лохини добігає кінця. Чи можна зробити певні висновки?

– Сезон лохини вже майже завершився, і можна констатувати, що завершився він в рекордно ранні строки, враховуючи ранню весну. Я особисто не пам’ятаю, щоб сезон добігав кінця настільки рано.

Наприклад, два роки тому, я пам’ятаю, пізній сорт лохини «Еліот» збирався десь у перших числах жовтня. Тоді це був останній збір.



Врожайність лохини в цьому році нижча, ніж минулого року на 20-25%, але нові плантації вступали в плодоношення, тому валовий збір в Україні, ще не підрахували, – він досить великий. З цінами все було насправді добре, тому що дедалі більше українських виробників і гравців ринку виходять на експорт лохини.

Я думаю, що в цьому році Україна оновила свій рекорд по експорту лохини. Але все одно нам ще є куди рости і розвиватися в цьому напрямку. Я думаю, що наступного року валовий збір і експорт лохини виросте ще додатково.

 

SEEDS 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!