Підтримка держави не сприяє розвитку ягідництва

0 367

У поточному сезоні зросли ціни практично на всі свіжі ягоди в Україні. Однак з такими даними готовий посперечатися директор ТОВ “Кооператив Агровесна” Олександр Ткачук, за його словами суницю садову цьогоріч продавали практично за тією ж ціною, що і  минулого року – 35 гривень/кг, при тому, що ціни і зарплати за рік збільшилися.


– З якими основними проблемами довелося зіштовхнутися цьогоріч?

– Перша і основна проблема – це відсутність купівельної спроможності у населення. Друга – нестача вільних рук на виробництві, не вистачає збирачів ягід, механізаторів і т.д.

Третьою проблемою можна назвати подорожчання інвентарю, комплектуючих, системи зрошення, засобів захисту рослин, добрив тощо. Тому багато підприємств, які приходять на ринок м’яких ягід (малини і суниці садової), зазвичай, банкрутують на 3-й або 4-й рік існування.

Я виходжу з ситуації в нашому кооперативі.

У нас 17 виробників і половина з них на межі банкрутства. Вони приносять свої гроші, щоб оплатити “хімію”, зарплату робітникам і т.д.

– А як же державна підтримка?

– Підтримка держави тут сумнівна. Програма компенсації вартості саджанців хоч і працює, проте це не сприяє розвитку ягідництва: кількість площ під ягоду збільшується, але інфраструктура її зберігання, доробки та реалізації відсутній.

Відбувається перенасичення ринку неякісною продукцією. Тому однією рукою держава як би допомагає, а інший – “топить” стабільних виробників, оскільки новачки демпінгують на ринку.

Краще б держава направляло ці кошти на розвиток інфраструктури, доопрацювання, переробки, заморозки ягід, як в яблучному виробництві, де були спочатку програми на саджанці, а потім і на холодильники.

При цьому для яблук потрібен холодильник на 10-20 тисяч тонн, а для ягід – всього 10-20 тонн, максимум 50.

– Серед основних проблем ягідництва ви назвали дефіцит робочих рук. Однак за останніми даними, аграрії істотно збільшили зарплати, щоб утримати відтік працівників в Польщу.

– Справа в тому, що ми платимо на 25% менше, ніж в Польщі, і туди їдуть найкращі люди – мотивовані і працьовиті. До нас же приходять на сезонні роботи ті, хто залишився, а це часто недисципліновані, ненадійні і навіть просто ледачі працівники, які можуть в будь-який момент розвернутися і виїхати додому. Тому з Польщею в цьому плані складно конкурувати!

 

SEEDS.org.ua  за інформацією  EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!