Переселенець з Криму відкрив на Вінниччині ферму з виробництва козячого сиру
Дмитро Устиненко приїхав на Вінниччину з Криму. Об’їздивши усі ринки області, сьогодні він займається виробництвом козячого сиру. Адже саме його у продажі мало. Більше того можна сказати, що цей продукт у дефіциті. Не тільки місцеві не виготовляють його, а й жоден завод не займається його виробництвом.
Почав свій бізнес чоловік з кіз, які були у батьків дружини. Зрозумівши, що в області ця “ніша” в принципі вільна, він вирішив активно нею зайнятися. При тому, що живучи в Криму він і близько не думав займатися чимось таким.
“Я об’їздив у Вінниці всі ринки, — говорить Дмитро Устиненко. — Козячого сиру дуже мало. Майже весь привозний. Одні доставляють з Чернівецької області, інші із Західної України. Тільки двоє продавців сказали, що вони місцеві, роблять сир самі, а не перепродують привозний. Але на продаж у них, як мовиться, на один зуб”.
Спершу найкращу рекламу створювало “сарафанне радіо”. Завдяки вдячним та задоволеним сусідам йому вдалося вийти на ринок в обласному центрі, де влаштував дегустацію сирів, щоб розвіяти стереотипи, у які вірили вінничани: “козячий сир погано пахне”, “він тхне”.
Сьогодні у господарстві подружжя аж три десятки кіз. Уся робота щодо догляду кіз, доїння та доставки молока покладена на плечі Дмитра. Окрім цього у його господарстві ще є стадо овець, понад 100 голів.
Як заробити на нішевих продуктах в Україні? В яке крафтове виробництво доцільно інвестувати і які технології допоможуть зібрати максимальний врожай?
Відповіді на ці питання Ви почуєте від провідних агрофахівців під час Міжнародної конференції:
“Ніші. Технології. Інвестиції” з циклу “Збільшення прибутків в агробізнесі”
від Sapienza.media
28 жовтня у Міжнародному Виставковому Центрі (МВЦ, Київ).
SEEDS.org.ua за інформацією 20minut
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!