Овочева “екзотика”: як біла кукурудза завойовує ринок України

0 1 424

Українські фермери відкриті до експериментів. Вони беруться вирощувати все нові сорти продукції, урізноманітнюючи агроринок нашої країни. Так, останнім часом аграрії радують покупців кукурудзою різних сортів. Особливу цікавість викликає біла кукурудза, яка поки в нашій країні є “екзотикою”. Детальніше про переваги солодкої кукурудзи в ексклюзивному коментарі SEEDS розповів підприємець-винахідник, автор першого в Україні суперсолодкого сорту білої кукурудзи “Білий Кролик F1”, засновник компанії “МНАГОР” Михайло Нагорняк.

Біла кукурудза відрізняється від інших тим, що не містить помаранчево-жовті пігменти. За словами Михайла Нагорняка, цей продукт поки не є дуже поширеним у нашій країні.

“В Україну кукурудза потрапила після країн середземномор’я та одночасно із країнами чорномор’я: Турцією, Молдовою та Грузією. І майже відразу з’явилися різні кольори: жовта, біла та суміш біколорів. Спочатку виникали мутації, що призвели до біорізноманіття. Біла кукурудза виникла досить давно, ще в країнах традиційного походження кукурудзи: Перу, Чилі, Мексиці. В природі генетично час від часу виникають різні мутації і виникають нові ознаки. Білу кукурудзу люди відразу помітили за кольором та виділили її. Далі протягом багатьох років, історично методами порівнянь та дегустацій було виявлено багато користі від цього продукту. Тому поступово біла кукурудза набула популярності. Представники різних народів відзначили корисні властивості білої кукурудзи. Тож цей продукт почали активно використовувати у кулінарії. Наприклад, відомі мексиканські млинці тортильї готуються на білій кукурудзяній муці”, – розповідає Михайло Нагорняк.

Традиції продовжують ширитися світом. Тому поступово біла кукурудза набула популярності і в країнах Європи та Азії.

“Наприклад, у Вінницькій області у Мурованокуриловецькому та Могилів-Подільському районах готують традиційну кашу мамалигу за купою рецептів, а вже на Козятинщині мамалига не така популярна, там вже відчутно вплив Полісся, із різноманітними картопляниками, дерунами, лежнями тощо. Отже, різниця в 150 км, а традиція споживання кукурудзи різна. Тому саме через традиційність європейці та українці ще обережно ставлять до білої кукурудзи. Люди думають, що це не натуральний продукт. Проте є й ті, хто відкритий до новинок”, – зауважує фахівець.

За словами Михайла Нагорняка, ще 3-5 років тому мармурові біколор сорти теж не користувалися попитом. Компанія “Мнагор” роздавала їх як “пробники”. Але на сьогодні ці сорти є найпопулярнішими на овочевих ринках. Тож фахівець вважає, що вже через 5-7 років біла кукурудза також буде шалено популярною.

“Коли ми, випускники Вінницького аграрного університету, вивели першу в Україні суперсолодку білу цукрову кукурудзу із вмістом цукрів понад 22% на український овочевий ринок (сорти “Білий Кролик” та ‎”Монблан”), то першою проблемою в її поширенні став зовсім не смак, а колір. Адже люди не знали цього продукту, думали, що ми пропонуємо нестиглу продукцію. Це дуже заважало її популяризації”, – згадує Михайло Нагорняк.

Та, не дивлячись ні на що, фахівець переконаний, що білій кукурудзі вдасться завоювати ринок. Бо цей продукт містить високий рівень дієтичного волокна, що робить його низькокалорійним. До того ж, завдяки відсутності каротиноїдів біла кукурудза придатна для споживання дітьми до одного року.

Михайло Нагорняк зазначив, що вже зараз дехто з фермерів активно цікавиться сортами білої кукурудзи. Вони вважають, що “екзотичність” цього продукту здатна завоювати увагу споживачів.

Наприклад, фермер Василь Барвінченко із Прикарпаття вже три роки вирощує білу кукурудзу. Починав із сорту “Білий Кролик”, а минулого року спробував “Монблан”. 

“Усю продукцію я продаю у Франківську на ринку як оптом, так і в роздріб. Цей сезон був дуже вдалий. Реалізував урожай оптом по 15-20 грн/качан, коли жовта коштувала всього 8-12 грн/качан. Від покупців та оптовиків не було відбою, всі запитували, коли буде кукурудза та які маю новинки. До слова, на білу та мармурову (біколор) кукурудзу завжди ціна вища. Вродило з гектара 35 тисяч великих качанів та 5 тисяч менших. Продав все. Заробив з 1,2 гектара більше 500 тис. грн”, – ділиться Василь Барвіченко.

У свою чергу, фермер Олег Кошіль із Волині також спробував білий сорт кукурудзи.

“У нашому регіоні люди лише нещодавно дізналися, що таке солодка кукурудза. Коли пропонував придбати, то покупці запитували, чому моя продукція “зелена”. Тому доводилося пояснювати, що це такий сорт. Нещодавно вирішив, що буду підтримувати вітчизняного виробника, тож вже замовив “Український Біколор” та “Мармурову” у “Мнагора”. Поки привчатиму споживачів до біколор сортів. Тим паче, я помітив, що коли сієш одночасно білу чи біколор та жовту кукурудзу, то остання стає смачнішою”, – говорить Олег Кошіль.

Фермерка Валентина зі Жмеринського району Вінницької області теж придбала насіння від “Мнагор”.

“Крім основних культур захотіла спробувати якийсь новий гібрид солодкої кукурудзу. Зупинила свій вибір на гібриді з білими зернами «Білий Кролик». Посіяла насіння в травні, коли були сприятливі погодні умови та прогрівся грунт. Вирощувала кукурудзу по класичній технології. Коли кукурудза дозріла наламала качанів та відварила. Розмір качанів був біля 20 см. Єдине – було складно достовірно визначити стиглість качанів через їхній колір. Варила по рекомендації недовго (6-8 хвилин). Коли спробували кукурудзу, всі були вражені чудовим солодким смаком та м’якими зернами. Також пригощала сусідів та знайомих, яким теж сподобався солодкий делікатес. Частину врожаю продала на базарі. Покупці були задоволені та приходили знову. В цілому врожаєм та смаковими якостями продукту задоволена та планую сіяти більше “Білого Кролика” наступного року”, – ділиться своїм досвідом пані Валентина.

Читайте також: Ukrainian Corn: селекціонери пропонують надати жовто-блакитній кукурудзі української ідентичності

Замовила насіння білої кукурудзи “на пробу” й фермерка Ірина Білоус із Черкащини.

“Замовила “Білий Кролик” на 10% площ посіву. Смак, м’якість та зовнішній вигляд продукту нікого не залишать байдужими. Тому раджу всім фермерам купувати таку новинку та привчайте до неї свого клієнта”, – відзначає вона.

Михайло Нагорняк зазначив, що компанія «Мнагор‎»‎ протягом п’яти років була в пошуку сортів кукурудзи, які б характеризувалися найбільшою  білизною та мали суперсолодкий смак. Результатом роботи й стали “Білий Кролик” та ‎”Монблан”‎ 

“Завдяки цим сортам дрібним фермерам та городникам вирощувати качани стало ще вигідніше. Адже за білою кукурудзою зараз справжнє полювання, всі хочуть її спробувати. А фермери-овочівники, які вже закупили дефіцитне насіння і кому вдасться посіяти білі мнагоровські суперсолодкі сорти, зможуть отримати конкурентну перевагу та додатково заробити на кожному качані 1-3 грн”, – додає він.

За оцінками німецьких аналітиків, до 2030 року очікується зростання попиту в Європі на білі та мармурові біколор сорти на 30-50%.

Із усіх питань щодо придбання насіння від “Мнагор” звертайтеся до наших спеціалістів: 

Центральний регіон України та м. Київ:

Тамара Нагорняк: тел., Viber: (067) 440-75-17

Південний та Східний регіон України:

Вероніка Стоянова: тел., Viber: (067) 236-51-51

Західний регіон України: 

Олександр Побережний: тел., Viber: (067) 432-32-53

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!