Отруєння пестицидами: прогалини в законодавстві та безвідповідальність фермерів

0 1 097

Українські фермери нерідко порушують правила роботи з пестицидами, але несуть за це мінімальну відповідальність. В Україні необхідно посилити систему державного контролю за дотриманням правил застосування пестицидів, а також змінити розмір штрафних санкцій, пише SEEDS.

Про це повідомив Владислав Седик, перший заступник  Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

«Для мене питання використання пестицидів є досить глобальне. Коли ви свідомо купуєте ліки в аптеці і приймаєте подвійну дозу, то ви шкодите тільки собі. Якщо аграрій купує пестицид і вносить подвійну дозу, то він шкодить споживачам», – зазначає Владислав Седик.

З початком весняно – польових робіт існує тенденція отруєння бджіл пестицидами. Фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників.



За словами експерта, комунікація аграріїв і пасічників збереже бджіл від загибелі. «Система проста, але ефективна. Всі пасічники та аграрії мають зареєструватися на одному ресурсі. Зараз ми розглядаємо можливість створення національної платформи. Аграрії мають повідомляти інформацію, щодо території й культури, які будуть оброблятися, а також назву препарату.

Пасічники, отримуючи це повідомлення, могли б якимось чином обмежувати політ бджіл, щоб вони не летіли на оброблене поле. Але багато пасічників відмовляються реєструватися на цих ресурсах. Навіть виробники пишуть в районні газети, що вони будуть робити обробку поля, але ж це не є гарантією того, що вони прочитають це повідомлення», – пояснює Владислав Седик.

Водночас Владислав Седик акцентував увагу на основних проблемах використання пестицидів. По-перше, застосування ЗЗР, що зареєстровані на іншу культуру. По-друге, порушення технології використання пестицидів.

«Часто виробники думають, що збільшивши дозу внесення, вони отримають подвійний ефект. По факту, вони просто збільшують залишкові кількості пестицидів», – розповідає експерт.



За словами Владислава Седика, неправильне застосування пестицидів виникає через недостатній рівень освіти аграріїв. «Робота з пестицидами – це технологічно точний процес. Велике значення має професійна освіта. Зараз на рівні держави ми кажемо, що виключно особи, які пройшли спеціальну підготовку, допускаються до роботи з пестицидами», – додає перший заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

В Законі України «Про пестициди та агрохімікати» і в Законі України «Про захист рослин» передбачено, що всі особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, використанням і торгівлею пестицидів повинні пройти спеціальну підготовку та отримати допуск і посвідчення. Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного проведення робіт з пестицидами і агрохімікатами та медична довідка про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я.

Загибель рідкісних птахів у біосферній зоні заповідника «Асканія-Нова» відбулася через недосконалість законодавства та збіг обставин.

«З 2020 року були сприятливі умови для розмноження мишовидних гризунів. Логічно, що фермери почали вносити препарати, які регулюють їх чисельність. З точки зору законодавства нічого не порушено. Згідно із Законом України «Про пестициди і агрохімікати», можна використовувати всі зареєстровані препарати. Гризуни, послаблені дією препарату, стали легкою здобиччю для птахів.

На території Херсонської області є міграційні коридори, тому, звичайно, що птахи харчувалися мишовидними гризунами. Ці фактори збіглися, це і стало причиною нещасних випадків. Зазначені факти розслідують правоохоронні органи», – розповідає Владислав Седик.



Експерт також додав, що в законодавстві необхідно створити технологічні вимоги внесення ЗЗР. «Як засипати препарати в нірки  конкретно не регламентовано, тому за це немає відповідальності.

Враховуючи такі негативні наслідки, що відбуваються з птицею й з бджолами, напрацьовуємо нове законодавство, яке могло б регламентувати порядок застосування пестицидів, що дозволить мінімізувати негативний вплив на навколишнє середовище», – пояснює перший заступник  Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Окрім того, експерт зазначив, що суб’єкти господарювання  часто порушують правила поводження з пестицидами: «Штраф 170 грн –  не є системою стимулювання не порушувати законодавство. Необхідно переглянути систему штрафів таким чином, щоб суб’єкти господарювання розуміли, що порушувати законодавство – це дорого, а також будуть запровадженні відповідні санкції».

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!