Органічний компост: еволюція на ринку добрив з економічним ефектом для фермера

0 969

Питання внесення добрив для підживлення ґрунту традиційно набуває актуальності для аграріїв з приходом весни. Це пов’язано з тим, що зимові місяці не найкращим чином позначаються на стані ґрунту, наявності в ньому поживних речовин. Таким чином, грамотне внесення різних типів добрив сьогодні – запорука отримання високих врожаїв в подальшому.

Сьогодні український ринок наповнений різними типами традиційних мінеральних добрив. У той же час, практика показує, що «мінералка» часто не надає позитивного впливу на наявність поживних речовин в ґрунті. Поживні речовини, що містяться в їх складі, при внесенні в ґрунт вивітрюються або вимиваються. Крім того, істотним недоліком міндобрив є незбалансованість в них поживних і біологічно активних речовин. Саме тому, усвідомивши цей факт на власному досвіді, багато фермерів сьогодні переходять на органічні добрива, навіть в тому випадку якщо основою їх діяльності не є органічне землеробство. Журналісти SEEDS.org.ua вирішили розібратися в чому полягає практична перевага «органіки» перед «мінералкою».

Порівнюючи характеристики мінеральних добрив з органічними варто трохи згадати ситуацію, пов’язану зі станом українських сільгоспземель в цілому.

Згідно з даними дослідження, проведеного в минулому році фахівцями Інституту агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук, стан українських ґрунтів погіршується не тільки через зменшення кількості гумусу, але і за таким показником як баланс поживних речовин – азоту, фосфору, калію. Дослідження, наприклад, в Лісостеповій зоні країни показало існуючий несприятливий режим харчування рослин, що є наслідком недостатньої компенсації кількості цих елементів, винесених з ґрунту разом з урожаєм.

Цілком закономірне питання – що робити фермеру в ситуації виснаження природних властивостей українських ґрунтів має цілком логічну відповідь – звичайно ж, вносити добрива, тим самим відновлюючи баланс поживних речовин в ґрунті і покращуючи його інші якісні характеристики. А ось питання чим саме варто розглянути більш широко. І справа тут не стільки в великій кількості різних пропозицій продуктів для аграріїв на українському ринку сільгоспдобрив, скільки у властивостях тих чи інших продуктів для конкретних культур і видів ґрунтів.

Вже згадані нами органічні добрива мають свої переваги і недоліки. Якщо говорити про останні, то найбільш значущим з них є те, що дія органіки починається тільки через 2-3 місяці після внесення фермером на поля. Безумовно, це краще ніж дія мінеральних добрив, дія яких може не настати взагалі через банальну відсутність вологи в ґрунті, завдяки якій відбувається їх розчинення. Проте традиційна органіка поступається за цим показником, наприклад, органічному компосту на основі курячого посліду, дія якого настає відразу після внесення.

Незважаючи на те, що органічний компост на даний момент не отримав широкого поширення на українському ринку, фахівці відзначають, що на сьогоднішній день – це повністю збалансоване добриво за необхідними показниками поживних і біологічно активних речовин в яких потребують рослини і ґрунт.

«Крім того, у випадку з органічним компостом відсутня небезпека передозування при внесенні, на відміну, від «мінералки», де вона, навпаки, вкрай висока. Рекомендована норма внесення компосту – 3-5 т/га. До того ж, це досить екологічно чисте добриво, завдяки використанню якого аграрій знижує накопичення нітратів, нітритів і пестицидів в вирощуваних культурах в 1,5-2 рази – традиційне органічне добриво не має таких властивостей», – говорить Олександр Распутній, директор ТОВ НПК «Екологія Плюс», що виробляє компост під торговою маркою «Good Yield».

При цьому, за словами фахівця, в перший рік застосування компосту в ґрунті, який звик до мінеральних добрив, можна скоротити внесення фосфору і калію на 30-40%, азоту – на 10-15%. У другій рік застосування фосфору і калію можна скоротити на 40-60%, азоту – на 30%. На третій рік компост дозволяє повністю відмовитися від фосфору і калію і на половину скоротити застосування азоту. Таким чином, аграрій істотно заощаджує витрачені кошти на агрохімію, а натомість отримує збільшений в середньому на 30% урожай екологічно чистих агрокультур.

Детальніше про технологію дії компосту при внесенні в грунт – читайте в наступних матеріалах SEEDS.org.ua

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!