Олександр Ігнатюк: Вирощування 1 га технічних конопель дає $500-700 легального прибутку

0 1 226

Парламент Канади проголосував за легалізацію марихуани. Канада стала другою країною в світі, де офіційно дозволено вирощувати і продавати канабіс тим, хто бажає «покурити». Використання цієї рослини в медичних цілях в Канаді дозволено ще з 2001 року. Президент асоціації «Українські технічні коноплі» Олександр Ігнатюк в своїй статті на “Агроинсайдер” розповів про те, чи доцільно легалізувати марихуану в Україні, що це за бізнес, і за що страждають виробники технічних конопель, які до марихуани ніякого відношення не мають.

Відразу хочу прояснити різницю між марихуаною і технічними коноплями. Технічні коноплі — це ненаркотична рослина, зміст тетрагідроканабінолу в ній настільки низький, що для того, щоб отримати ефект наркотичного сп’яніння, потрібно за один раз викурити 15-20 га культури.

Якщо ж говорити про легалізацію марихуани в Україні за прикладом Канади, то у мене відразу виникає питання: а навіщо? Адже марихуана для тих, хто хоче «покурити і поржать» — це зовсім крихітний сегмент ринку. Це просто дурниця в порівнянні з терапевтичним ринком медичного використання конопель — лікування раку, СНІДу, глаукоми, мігрені і безлічі інших хвороб. Терапевтичний напрямок використання конопель в США до 2022 року буде займати більше 50% ринку, а «покурити» — це копійки.

Що таке конопляний бізнес в світі? У Європі в минулому році було посіяно понад 42 тис. га конопель, США значно збільшили посіви цієї культури, в Канаді вирощується понад 40 тис. га. Китай взагалі планує протягом 5-7 років збільшити посіви конопель майже до 670 тис. га, оскільки на державному рівні прийнято рішення замінити нею бавовну — коноплям не потрібні пестициди і гербіциди, вона вимагає набагато менше води і сприяє відновленню родючості грунту. Культивування цієї культури зростає в усьому світі в геометричній прогресії. Коноплі — це високорентабельна культура. Вирощування насіння дає рентабельність в 50-70%, і з 1 га можна заробити 500-700 доларів. Якщо ж переробляти тресту (конопляну солому), то заробіток складає вже 2000 доларів. Але насіння і тресту — це дитячий лепет в порівнянні з листям і суцвіттями, де з 1 га можна заробляти до 100 тис. доларів. Це офіційні цифри, які озвучувалися в Національній академії аграрних наук, коли йшла розмова про використання технічних конопель в терапевтичному напрямку.

Однак, в цьому напрямку українським виробникам поки працювати заборонено на законодавчому рівні. «Єдина конвенція ООН про наркотичні засоби 1961 року» дозволяє використовувати коноплі в промислових, наукових і медичних цілях. Цей документ Україна ратифікувала, і його дія поширюється і на нас, але закон України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» дозволяє використовувати коноплю ВИКЛЮЧНО в промислових цілях. Крапка. У медичних цілях, як це робиться на Заході і в тій же Канаді, в Україні коноплі використовувати не можна, можна лише говорити про використання технічних конопель з підвищеним вмістом безнаркотичних канабіноїдів у промислових цілях.

Поки у всьому світі розширюються посіви конопель, в Україні ситуація прямо протилежна: в 2016 році було посіяно 3,5 тис. га, в 2017 — 2,7-2,8 тис. га, а в цьому році — ще менше. Дозволи на вирощування конопель мають близько 30 підприємств, але в цьому році посіяли її тільки близько 12 виробників. Коноплі — це дуже рентабельний бізнес, але, на жаль, в Україні його загнали під плінтус. Чому?

Перша і основна причина — відсутність потужностей з первинної переробки. У нас є всього 4 заводи, що залишилися з часів СРСР, які можуть переробляти солому, хоча цей продукт широко використовується у виробництві текстилю, трикотажу, взуття, целюлози і паперу. Тільки в цьому році українська компанія з іноземними інвестиціями Hemp Bio Group запустить перший за всі роки незалежності України ультрасучасний завод з переробки волокна технічних конопель на мобільній платформі.

Друга причина — не менш важлива. Українська поліція просто замучила коноплярів своєї фіктивною боротьбою з поширенням марихуани. В чому це проявляється? Підприємці збираються законно сіяти, отримують всю дозвільну документацію, а поліція — порушує кримінальну справу під абсолютно надуманим приводом, а потім ходить і морочить голову коноплярів, і основний мотив їх діяльності — не боротьба з соціальним злом, а банальне «дай грошей, щоб ми закрили кримінальну справу». Такі справи ніякої судової перспективи не мають і в будь-якому випадку закінчуються нічим. Але ж нормальний виробник хоче грошей заробити, а не ходити по судах, доводячи очевидне. У цивілізованих країнах вже давно працює нормальний механізм контролю: виробник бере на посів дозвільну документацію, і тримає у себе протягом року документи, що підтверджують, що він купив насіння у законного підприємства, яке спеціалізується на виробництві насіння саме промислових конопель. І ще виробник протягом 15 днів повідомляє у відповідні органи, що він посіяв і де — щоб держструктури могли приїхати, зрізати рослини і перевірити: чи ті коноплі він посадив. На території України виведені сорти технічних конопель терапевтичного напрямку, які відповідно до чинного закону України не мають абсолютно ніякого антисоціального ефекту, але в той же час володіють величезним терапевтичним ефектом. Вже найближчим часом, дану конопляну сировину буде використовуватися для виробництва канабіноїдних косметики, біологічних добавок, продуктів харчування з підвищеним вмістом канабіноїдів, текстилю та багато іншого.

Сорти української селекції починаючи з 30-х років минулого століття в авангарді загальносвітового конопляного ринку. Україна здійснила революцію в коноплярстві в 90-і роки, вивівши сорти технічних конопель, після чого і стався ренесанс світового коноплярства. І в цьому році запускаються сорти технічних конопель терапевтичної спрямованості, які змінюють всю філософію конопляного ринку, коли з мінімальними витратами можна отримати продукт з величезною рентабельністю. Знову наша наука випереджає можливості українського конопляного бізнесу. І саме тут створено поле для інтенсивного розвитку абсолютно порожньої ніші не тільки сучасного коноплярства, а й супутніх сільськогосподарських, будівельних, фармакологічних, і багатьох інших бізнесів.

Українська СРСР сіяла до 120 тис. га конопель, на її території було 35 заводів первинної переробки. Навіть якщо довести площі посівів в Україні до цих показників, український ринок тільки за рахунок виробництва насіння і соломи буде приносити близько 100 млн доларів тільки в держбюджет. Якщо ж взяти приклад заходу і дозволити вирощування коноплі для використання в терапевтичних цілях, то абсолютно легальний заробіток коноплярів буде в сотні разів більше. При цьому чимала частина цих сотень мільйонів доларів буде сплачено до бюджету у вигляді податків. І не потрібно ніякого «легалайза» за прикладом Канади.

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!