Олег Коваленко: Вирощування лаванди дозволяє отримати більше 500 тис. грн. прибутку з га

0 2 395

Вирощування лаванди на сьогодні набирає все більшу популярність у українських фермерів, переважно тих, які мешкають на півдні країни. Чималі капіталовкладення, які потрібно внести вже на етапі придбання посівного матеріалу та висадки цієї культури в подальшому окупляються доброю ринковою ціною на вирощену сировину чи продукцію її переробки. Про це зазначив доцент Миколаївського національного аграрного університету Олег Коваленко виступаючи з доповіддю «Економічна ефективність вирощування лаванди – технології та переробка» під час виставки-конференції «Травяний бізнес-2018», що відбулася нещодавно в Миколаєві.

Під час свого виступу Олег Коваленко розповів, що на українському ринку існує чимало продукції з лавандіну – гібриду лаванди, який дуже часто не розрізняють споживачі.

«Чим відрізняється лаванда від лавандіну. Як правило лавандін має більше суцвіття. І якщо говорити про такий продукт переробки як ефірна олія, то її вихід в лавандіні більше. Лаванда формує лише до 30 кг олії з 1 га , а з лавандіну можна зібрати 220 кг. Але ціна на олію лавандіна в 10 разів нижча, ніж на продукт з лаванди. Лавандін також стійкий до захворювань та шкідників. Його краще вирощувати, він має більшу вегетативну масу»,- пояснив основну різницю фахівець.

Стосовно посадки лаванди, то за словами Олега Коваленка, на один га потрібно мінімум 10,2 тис ростків лаванди за умови формування схеми посадки 70х1,4 м, адже це є оптимальний спосіб посадки задля механізованої обробки і доглядом за лавандою.

dig

«Відрощення лаванди мають мати не менше 3-4 стебел. На висадку 1 га лаванди треба 4 людини, які будуть працювати протягом 10 днів. За цей час можна все зробити вручну. Щодо збору врожаю, то лаванду можна збирати механізовано, але це доцільно робити якщо вона в вас висаджена на площі до 10 га. Якщо ваші насадження на меншій площі, то ніякого резону в залученні мехінізованої техніки не має»,- розповів Олег Коваленко.

Продовжуючи тему технології посадки культури, Олег Коваленко зазначив, що лаванду висаджують роблячи чеки площею від 5 до 10 га. Доріжки 200х400 м, або 200х600 роблять через невеличкі поля.

«Щодо посадки, то все залежить від площі та догляду за культурою. Якщо у вас будуть посіви під механізоване збирання, то можна робити посадку 50х1,4 або 70х1,4 м. Але справа в тому, що лаванда розростається доволі сильно і якщо ви її висадите навіть на 1 метр, то міжряддя  закриється на 4 роки, тим самим ви втратите можливість проводити міжрядну обробку навіть мультикультиватором.

Якщо висаджувати шириною 1,4 м, то фермеру буде зручно проводити догляд за цими посівами і можна буде закрити частину поля з цими посівами агроволокном або мульчуючою плівкою»,- пояснює фахівець.

Основні витрати фермера будуть на перший рік для того, щоб висадити розсаду. При цьому засівати поле насінням недоречно, адже коштує воно досить дорого. Так, ціна насіння складає 80-90 грн. за грам.

«Тобто один кілограм коштує 80-90 тис. грн. Якщо ж висаджувати розсадою, то витрати залежать від обраного способу ,посадки. Якщо висаджувати за схемою 70х1,4 м, то буде використано приблизно 10,2 тис саджанців на 1 га. Середня ціна одного саджанця $1-3»,- розповів про економічну складову бізнесу на лаванді Олег Коваленко.

Окрім виробництва ефірної олії, за словами фахівця, лаванда використовується й при формуванні своєрідних букетів з лікарських рослин.

«Середня ціна одного такого букета – 50 грн. Якщо у вас 10,2 тис. рослин на одному гектарі, то помножте на 50 і отримаєте цифру власного прибутку в разі успішної реалізації продукції.

Що стосується ринків збуту, то він є різнонаправленим. Можна реалізовувати саджанці за ціною, яка озвучена вище. Крім того, лаванду активно скуповують для озеленення власних присадибних ділянок, приготування парфумерних виробів, у виноробстві тощо»,- розповів Олег Коваленко.

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!