У самому центрі столиці прямо посередині Дніпра, можна стояти по коліно у воді. Найбільша, найдавніша річка Європи катастрофічно міліє. У столичній акваторії з’явилося 57 мілин, які незабаром можуть стати островами, пише SEEDS.
Днями в столиці на мілководній ділянці поблизу моста імені Патона, прямо посеред Дніпра пройшла прес конференція “Пішки по Дніпру. Хто і що вбиває головну річку України?“. Вчені, чиновники і громадськість розповіли про причини такого стану головної водної артерії України.
Найдавніша річка Європи катастрофічно міліє. Зараз мілини займають 30% дніпровського басейну. При тому, що критичною масою вважається 15%. Однією з причин обміління річки є втрата власної течії, що так само відзначилося і на якості річкової води. Не варто забувати, що 2/3 населення країни п’ють воду з Дніпра.
“Перегородивши Дніпро греблями, Найбільшу річку Європи позбавили власної течії і вона не в змозі змити все те, що потрапляє в неї разом з побутовими і виробничими стоками. Але ж по берегах Дніпра стоять мегаполіси, металургійні і хімічні гіганти. Вода в каскаді Дніпровських водосховищ нагадує коктейль зі всієї таблиці Менделєєва”, – говорить глава Національного екологічного ради України Олександр Чистяков.
“Берега хаотично забудовуються, знищуючи природні нерестовища, заплавні луки, протоки, острови. Заганяючи природоохоронну берегову територію в бетон Дніпро позбавляють можливості самоочистити свої води. Земснаряди в гонитві за миттєвою вигодою розривають річку на частини, змінюючи ландшафт дна і конфігурацію берегової лінії, а також русло Дніпра.
Річка з кожним роком все більше цвіте, заростає, міліє. Екологічний стан річки Дніпро опинився під серйозною загрозою. Тільки в спогадах класиків Дніпро залишився “широким і могутнім”, – каже фахівець.
“У світі 70% прісної води використовується для зрошення полів. І це правильно, і добре, однак є одне маленьке але. Наші місцеві ради забули, що існує водний і земельний кодекс, який чітко регламентує природоохоронну берегову територію, на якій категорично заборонена будь-яка господарська діяльність, крім реакріації.
Поля підійшли впритул до наших водойм. До чого це призводить? Після рясних дощів вся хімія з полів зливається куди? В наші водойми”, – наголошує Олександр Чистяков.
В Україні 63 тис. річок, 40 тис. озер, понад тисячу сто водосховищ, 400 тис. ставків. В країні 1 млн.300 тис. га прісної акваторії. Здавалося б, такий водний достаток, але водночас ми на Європейській екологічній карті значимося як маловодна країна, тому що забруднили свої водні ресурси до такої міри, що не можемо з них брати питну воду.
Брак питної води в світі ООН назвало проблемою номер ОДИН. На сьогодні понад 2,6 млрд людей не мають доступу до чистої питної води. 37 країн живуть на привізній воді.
У світовому рейтингу “Поновлювані внутрішні ресурси прісної води на душу населення”, який публікує Всесвітній банк, Україна посідає 125-е місце в списку з 180 країн. Ми стоїмо а цьому списку десь між Ефіопією і Чадом, африканськими країнами, а в південних регіонах України співвідношення водних запасів на душу населення ще гірше. Тому дефіцит водних ресурсів – одна з найбільш очевидних загроз України.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!