Новий сезон яблук в Україні почнеться з досить високих цін

3 931

За оцінками Всесвітньої асоціації по яблуку і груші (WAPA), урожай яблука в ЄС в 2020 році буде найнижчим за останні три роки – навіть нижче на 1%, ніж урожай яблука в 2019 році. Про це йшлося під час щорічної конференції Porgnosfruit, на якій було озвучено прогноз виробництва яблук і груш для Євросоюзу.

“Під час конференції EastFruit Apple Outlook ми показували, що загальне виробництво яблука в трьох ключових країнах-експортерах регіону: Молдові, Сербії та Україні виросте на 3,6% або 80 тис. тонн. Воно також буде на 10% або 220 тис. тонн вище середнього за 5 років. З цих країн лише в Молдові очікується зниження виробництва.

Однак потрібно враховувати і фактор можливого зростання виробництва в Туреччині та Ірані, де урожай яблука може вирости на 0,8-1,0 млн тонн по відношенню до минулого року, зростання виробництва в Центральній Азії і Грузії на 0,4 млн тонн до 2019 року і можливий, незначне зростання (але все-таки це 0,3-0,4 млн тонн) врожаю яблука в Китаї, яке може виявитися рекордним”, – зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

“Потрібно також пам’ятати про те, що два роки поспіль в Європі спостерігалася аномально холодна і несприятлива для ранніх кісточкових фруктів і ягід погода, що також стимулювало споживання яблука. Крім того, перший шок від коронавірусу накрутив попит на цей фрукт в ЄС, проте збережеться попит на такому ж високому рівні – поки важко передбачити.

Безсумнівно, на користь яблука говорить фактор того, що це найдоступніший за ціною фрукт, але це далеко не головний фактор для споживачів в ЄС. А от зниження попиту на яблуко в країнах, де воно є екзотичним фруктом і в країнах, які залежали від туризму, може виявитися істотним. Тому, незважаючи на те, що прогноз WAPA є дуже сприятливим для нашого регіону, варто не забувати і про інші фактори”, зазначає Андрій Ярмак.



Якщо ж говорити про сорти, то тут зміни в прогнозах врожаю найбільш цікаві. Особливо радує експортерів нашого регіону очікуване зниження урожай яблук сорту “Голден Делішез” на 13% по відношенню до минулого року до 1,96 млн тонн. Це найбільш популярний в регіоні сорт серед виробників регіону, на який може бути непоганий експортний попит в новому сезоні.

А ось урожай іншого популярного сорту, площі якого активно розширюються в Східній Європі, виявиться рекордним. Урожай яблук сорту “Гала” досягне, за прогнозами, 1,49 млн тонн і виросте на 4%.

Урожай “Ред Делішез” досягне 660 тис. тонн і буде на 3% нижче торішнього, але залишиться на рівні середнього за три роки.

Більше на 1% буде і яблук сорту “Айдаред”. Але це незначне зростання, так як до середнього за три роки його виробництво впаде на 25%. Фермери Польщі продовжують масово відмовлятися від яблуневих садів цього сорту, а зростання буде можливий тільки за рахунок значно менших втрат від заморозків в 2020 році.



Найбільше падіння виробництва в відсотковому відношенні очікується по сорту “Джонаголд” – 21% до 2019 року і 27% до середньому за три роки. Як і “Айдаред”, цей сорт йде з ринку, і сади “Джонаголд” активно розкорчовують. Абсолютно ідентична ситуація по “Джонагоредом”.

Швидше за все зростає виробництво нових клубних сортів, проте їх питома вага в загальному виробництві залишається незначним.

“Якщо говорити про прогнози цін на яблуко для України і Молдови, то, найімовірніше, новий сезон почнеться з досить високого рівня цін, що перевищують рівень сезону 2019/20 років.

Однак, не можна виключити, що в другій половині сезону, ціни на яблуко вже будуть нижче, ніж в минулому. Правда, прогнози робити в даний час вкрай складно, з огляду на величезну невизначеність з пандемією covid19, з робочою силою, з доходами населення світу, і безліччю інших непередбачуваних чинників”, – говорить Андрій Ярмак.

Прогноз WAPA по груші вийшов менш позитивним, ніж по яблуку. виробництво груші в ЄС зросте на 12% до 2,2 млн тонн і буде вище середнього за три роки на 1%.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
3 Comments
  1. Буба пише

    Урожай ниже на 1%, а цены в магазинах поднялись на 30%. Ну пусть наши барыги кушают их сами, “хочь повилазить в них”.

  2. Oleg пише

    Пусть сами их и едят. Не стану покупать дорогие яблоки сугубо из принципа. Да и не только яблок это касается.

  3. Коля пише

    Яблоки надо продавать поштучно, каждое в отдельной коробке. И обязательно ввести акцизный сбор с каждого яблока. А упаковка обязательно должна быть с золотым тиснением. Картофель это то же касается

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!