Нові сорти картоплі української селекції отримали нові пріоритети

0 5 896

Інститут картоплярства НААН України більше 50 років створює нові сорти картоплі. Та це далеко не все, чим займаються тутешні науковці. Докладніше про роботу установи і про “найсвіжіші” сорти картоплі в інтерв’ю SEEDS розповіла завідувачка лабораторією генетичних ресурсів Інституту картоплярства НААН Валентина Гордієнко.


– Як давно працює в Україні Інститут картоплярства та чим він займається?

– Інституту картоплярства НААН України більше 50 років. Ми охоплюємо весь спектр картоплярства, від селекції до насінництва. Оздоровлення та прискорене розмноження оздоровленого садивного матеріалу, діагностика латентної форми ураження фітопатогенами, технології та захист рослин. Вивчаємо органічне виробництво.

– Скільки ж сортів картоплі вдалось створити науковцям Інституту за ці 50 років?

– На даний момент у нас тільки у Держреєстрі більше 80 сортів, але деякі вже виключені. Загалом же селекціонери інституту створили понад 100 сортів картоплі різних груп стиглості і господарського призначення. Кожного року до Держреєстру приймається від 1 до 4 нових сортів.



– Які сортові “родзинки” найсвіжіші?  

– Цьогоріч ми передали до Державного випробування новий середньостиглий сорт “Містерія”, його випробування  триватиме десь 3 роки. Цей сорт має доволі оригінальну шкірку “сітчату”, тому і назва така оригінальна. Дуже яскраво ця унікальна особливість проглядає, коли картопля щойно викопується з землі.

Це досить пластичний і посухостійкий сорт. Зараз, через кліматичні зміни, це є одним з основних критеріїв відбору. Нашу “Містерію” можна вирощувати на Поліссі та у Лісостепу.

Урожайність до 46 тонн з гектара в кінці вегетації. Дивлячись де і я к вирощувати. Потенціал сортів досить великий, якщо налагодити полив і приділити належну увагу до захисту.

– Ваш інститут створив надзвичайно популярні свого часу сорти червоної та фіолетової картоплі. Чи працюєте наразі над черговою “екзотикою”?

– “Екзотика”, створена інститутом картоплярства – це темно-фіолетова “Солоха” і рожева всередині картопля “Хортиця”. Вони з’явились років зо 5 тому. Від такої “екзотики” ми зараз відходимо. Однак не можна сказати, цей напрямок ми зовсім відкинули – це була одна з паралельних ліній, досліджень.

Тепер інші пріоритети – більше уваги приділяється змінам клімату. Нині для сортів картоплі важлива стійкість до вірусних хвороб, які, через підняття температури, спричиняють виродження.



– Який сьогодні з ваших сортів найурожайніший?

– Серед наших – сорт “Княгиня”. Він сьогодні один з найкращих. Однак урожайність картоплі завжди і скрізь залежить від багатьох складових: погода, полив, удобрення. І ще багатьох інших факторів.

Взагалі ж сьогодні спектр сортів надзвичайно широкий –  спеціально для того, щоб кожен міг обрати ту картоплю, яка підходить для його ґрунту чи регіону. Є нематодостійкі і ракостійкі сорти, для більш північніших широт, де багато вологи – фітофторостійкі.

 

Людмила Калита, SEEDS.org.ua 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!