Нова категорія заморозки української малини вбиває ціни та збагачує польських бізнесменів
В Україні спостерігається тривале падіння закупівельної ціни на малину після початку збирання ремонтантних сортів, хоча зазвичай ця малина продається дорожче, ніж літня, пише SEEDS.
При цьому на ринку також почала стрімко набирати популярність нова категорія якості замороженої малини, яка була раніше не надто популярна в торгівлі плодоовочевою заморозкою.
Ця категорія якості умовно називається “заморожена сировина малини”, хоча правильніше було б назвати її “кіт у мішку”, кажуть аналітики EastFruit.
Як це працює? Є умовний завод із заморожування, хоча в умовах України це зазвичай зовсім не завод, а скоріше “цех”, бо подібним бізнесом зазвичай займаються невеликі підприємства. Цей цех не має значних складських приміщень, а також відповідних площ і можливостей із доопрацювання та сортування продукції. Крім того, підприємство не хоче брати на себе ринкові ризики, і готове задовольнятися невеликою, але гарантованою маржею.
Одержувач такої сировини, здебільшого це польська компанія-заморозчик або трейдер. На жаль, у цьому випадку українська компанія заробляє на малині в кілька разів менше, ніж польський посередник. А ще це збиває ціни на ринку загалом і суттєво стримує можливості продажу замороженої малини тим українським експортерам, які мають обладнання для доопрацювання та потужності для зберігання.
Також це призводить до неможливості підвищити ціни на малину, що закуповується у фермерів, що, своєю чергою, може призвести до розкорчування частини плантацій під урожай наступного року, хоча, поки що бачимо рішучість українських виробників перечекати цей сезон без зниження площ під малиною.
Проте, в ринкових умовах, ця, здавалося б, не дуже вигідна практика, має свої об’єктивні причини:
- Обсяги виробництва малини в Україні різко зросли – це розуміють усі. Переробити його складніше, а нових інвестицій з моменту початку повномасштабного вторгнення росії в заморозку не було.
- Загострення дефіциту робітників. За оцінками експертів ринку, ручна інспекція замороженої малини – це 3-6 палет на зміну на 10 осіб, залежно від якості сировини. Отже, 1 машина в 32 палети може бути в середньому готова за один тиждень. Швидко заморожувати/переробляти/відвантажувати складно, якщо на підприємстві використовується ручна праця, що є масовим явищем в Україні.
- Дефіцит потужностей зі зберігання та доопрацювання.
- Бажання зафіксувати хоч невеликий, але прибуток з огляду на негативний досвід минулого року тих, хто малину зберігав.
- Збільшення обсягів переробки навіть на заводі з потужностями – це можливість знизити собівартість виробленої продукції загалом і підвищити прибутковість користуючись з додаткового обсягу.
Звісно, такий бізнес також негативно впливає на польських виробників ягоди, які не можуть реалізувати свою сировину за достатньо високою ціною, яка б перекривала їхні витрати на виробництво. Тому їхнє обурення ситуацією не є дивним.
“Коли ягідники Польщі вимагали заборони імпорту малини з України, вони, на мій погляд, були дуже близько до того, щоб зробити для України величезну послугу. Адже це б змусило українських заморозчиків інвестувати кошти в доопрацювання та маркетинг, що неминуче призвело б до різкого зростання доходів української малинової галузі.
Аналогічний приклад був із забороною на постачання фруктів і ягід до росії, що призвело до різкого зростання експортних доходів українського садівництва. Одночасно з цим доходи польської малинової галузі, яка зараз заробляє кілька десятків мільйонів доларів США на перепродажі української продукції, різко б упали.
Як результат, Україна б за кілька років змогла обійти Польщу, і, можливо, навіть Сербію, у рейтингу найбільших експортерів малини у світі”, – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Експерт наголошує на тому, що, попри те, що поточний сезон для фермерів, які вирощують малину в усьому світі, виявився дуже непростим, він закладає підвалини для більш успішних наступних сезонів.
“Зниження ціни на заморожену малину було необхідним, щоб вона повернулася до рецептур молочників, кондитерів, виробників чаю, алкогольних напоїв, та інших галузей харчової промисловості (див. матеріал “Циклічність цін на малину“), тому ми заздалегідь попереджали про такий розвиток подій.
Проте вирощування малини – це бізнес не на один сезон, тож ті, хто продовжить інвестувати в підвищення якості та ефективності, в майбутньому зможуть побачити набагато більш задовільні рівні цін”, – вважає Андрій Ярмак.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
Чудово описано і в дуже толерантному стилі..Я чуть реалій добавлю. Може від того, що проблему робити публічною, проснуться ті, хто в мяких стільцях сидить і хто не підлягаємобілізації.Зараз перекупники скуповують малину від селян аж по 16 грн (і то на вексель, бо власних коштів не мають !), Це при тому, що минулого року вони давали за неї спершу 140готівкою, потім ціна впала до 90-80 грн. Далі вони її везуть так званим бізнесменам на заморозку і перепродують за більшою ціною. Тобто, за один вечір упаковки ящиків у власний бус мають кілька тисяч. Можна не коментувати чиїхось доходів, але питання моралі від цього не зникнуть. Нещасні селяни (часто це пенсіонери з пенсією в 2500 грн), для яких ця малина є єдиним джерелом доходів на рік життя, каторжно працюють на своїх городах весною і осінню та печуться на сонці в період збору. І за це отримують цьогоріч упятеро менше, ніж торік. А де ж роль держави в регулюванні цих процесів? У нас немає міністерства і всієї вертикалі виконавчої влади?Чи там мало клерків від верху і аж до рівня села..У нас ще й, наче, отримують зарплату обласні й районні ради і такі ж працьовиті адміністрації всіх рівнів. Чому ж не організовано цей ланцюжок збуту малини за кордон? Це ж не дощовий потік, який має сам дорогу пробити..Це ж кошти для держави: несплачені податки тими, хто має по пів гектара чи чотири цих плантацій і вимушено використовує найману робочу силу, маючи мільйонні неоподатковані доходи. Це , такі ж самі неоподатковані доходи і тих посередників та і тих, хто чекає, аби приїхав поляк і вивіз малину в Польщу. Прямо малиновий бурштин!
Безініціативність клерків-оце наша біда і причина бідності!