Не варто їх недооцінювати: ад’юванти для зменшення витрат та збільшення врожаю

0 413

Щоб посилити ефективність засобів захисту рослин і властивостей робочих розчинів, українські аграрії-професіонали обов’язково включають у технологію вирощування сільгоспкультур спеціальний активатор — ад’ювант. Особливо затребуваним цей препарат є серед господарств, які вирощують агропродукцію на експорт і користуються таким сервісом як агротрейдинг в Україні, де кожна гривня, по суті, має вирішальне значення.

Так-от ад’юванти — це саме ті препарати, які допомагають знизити витрати основних агрохімікатів, забезпечують більш надійний захист рослин від хвороб і шкідників, а також зменшують негативний вплив пестицидів на ґрунтову мікрофлору. Таким чином, використання ад’ювантів є важливим компонентом грамотно продуманої агротехніки, вектор якої направлений на високий якісний врожай і економію фінансових ресурсів.

В широкому сенсі ад’юванти — це одні з найкращих провідників хімічних агентів. Тобто ці препарати самі по собі не мають пестицидних властивостей, але є біологічно активними хімічними речовинами, які здатні значно підвищувати ефективність гербіцидів, інсектицидів, фунгіцидів та інших засобів захисту рослин. Мабуть, саме через таку властивість в українських фермерів ад’юванти асоціюються з прилипачами, які пролонговують утримання робочого розчину на поверхні рослин.

Проте на відміну від прилипачів, ад’юванти не лише фіксують пестициди на оброблюваних поверхнях, а й виконують набагато більше важливих функцій, зокрема:

  • розширюють зону покриття вегетативних частин рослини робочим розчином;
  • нівелюють натяг рідини на листковій  поверхні;
  • прискорюють абсорбцію рослиною діючої речовини;
  • запобігають «знесенню» пестициду з рослини дощем чи вітром;
  • нейтралізують дію УФ-променів на робочий розчин та не призводять до «опіків» рослин;
  • мають властивості піногасителя, значно зменшуючи кількість піни у робочому розчині; 
  • впливають на жорсткість і рН води, використовуваної для приготування робочих розчинів, завдяки чому запобігають випаданню в осад активних компонентів ЗЗР;
  • ефективно очищують обприскувачі від залишків пестицидів та нальоту. 

Звісно, не існує єдиного ад’юванту, який міг би виконувати всі ці функції одночасно. Однак можна просто поєднувати різні види цих препаратів для виконання кількох різних функцій. 

Усі види ад’ювантів умовно поділяються на інертні та активні. Перші входять до складу пестицидів і додаються відразу виробником на заводі для забезпечення стабільності та функціональності активних інгредієнтів у розчині для обприскування, другі — це товари для фермерів, тобто окремі продукти, які аграрії можуть придбати самостійно і власноруч додати до робочого розчину пестицидів з метою отримати максимальну користь від своїх коштів, витрачених на програми захисту посівів від хвороб, шкідників та смітної рослинності. 

Також ад’юванти класифікуються відповідно до призначення і мети використання: диспергування, емульгування, прилипання, піногасіння, розчинення та ін. Найбільш затребуваними у сільському господарстві вважаються ад’юванти-активатори, які призначені для підвищення дієвості пестицидів. Як правило, такий ефект досягається за рахунок зменшення поверхневого натягу на листі, що призводить до підвищення швидкості поглинання рослинами діючих речовин. 

До ад’ювантів-активаторів належать препарати, які використовуються у бакових сумішах з гербіцидами, інсектицидами, фунгіцидами, стимуляторами росту рослин та добривами. Окрему групу складають ад’юванти спеціального призначення, основні функції яких полягають у модифікації фізичних характеристик розчину для розпилення. До цієї групи входять такі продукти, як піногасники, агенти сумісності, буферні та кондиційні агенти і агенти, що контролюють дрейф, а також засоби для очищення баків та іншого робочого інвентаря.

Унікальна дія ад’ювантів полягає у їх здатності працювати на трьох рівнях, змінюючи:

  • спосіб взаємодії хімічних компонентів/продуктів в баку обприскувача;
  • переміщення робочого розчину на оброблювану рослину;
  • взаємодію пестицидів з цільовою поверхнею.
  1. Зміна взаємодії компонентів бакової суміші у резервуарі для обприскування  відбувається за рахунок таких агентів сумісності як поверхнево-активні речовини (ПАР). Вони дозволяють активним та інертним інгредієнтам співіснувати в одному продукті. Як правило, цей вид ад’ювантів додається у препарати відразу на заводі. ПАР особливо важливі в формуляціях, де активна речовина препарату є нерозчинною у воді. Наприклад, при додаванні олійного і водного розчину у резервуар обприскувача без використання ад’юванту, олійна суміш буде скупчуватись на поверхні води. Однак, якщо додати до цих самих компонентів відповідний емульгатор, олійні фрагменти рівномірно розподіляться по всьому розчину і він матиме однорідну консистенцію. 
  2. Зміна траєкторії переміщення робочого розчину на поверхню рослин за допомогою ад’ювантів полягає у здатності цих препаратів робити краплі більш щільними, таким чином зменшуючи відсоток втрати робочого розчину. Крім того, певні види ад’ювантів мають властивість затримувати висихання розпиленої рідини, за рахунок чого значно покращується контроль шкідників, збудників хвороб чи бур’янів. 
  3. Зміна взаємодії пестицидів з цільовою поверхнею, певно, найбільш відома функція ад’ювантів, основна мета якої — модифікація робочого розчину на поверхні рослин шляхом зменшення поверхневого натягу водної краплі. Ця властивість є дуже важливою, адже краплі робочого розчину з високим поверхневим натягом дуже часто при нанесенні «відскакують» від цільової поверхні, а ті, що мають менший поверхневий натяг, відрізняються тенденцією до швидшого руйнування і розподілення при контакті з поверхнею листка та подальшого утримання на ній.

Комбінація цих трьох основних властивостей ад’ювантів дозволяє фермерам значно економити витрати на закупку ЗЗР, оптимізує використання та підвищує ефективність пестицидів, забезпечуючи рентабельність їх застосування у системі захисту польових культур.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!