«Не можу жити без бджіл та саду, а у виноград — просто закоханий» – добрівлянський господар Юліан Навольський

0 564

Юліан Навольський, мешканець села Добрівляни Заліщицького району Тернопільської області, в своєму господарстві має сад на 12 сотках, в якому – 200 плодових дерев: груші, яблуні, вишні, а також є смородина, малина, ожина. Ще є 25 вуликів. І 200 кущів винограду на 80 сортів. Виноградарством Юліан Маркович захопився з виходом на пенсію, майже 20 років тому. Поради від фермера, як вирощувати виноград та робити вино читайте на SEEDs.

«Не можу жити без бджіл та саду, а у виноград — просто закоханий» – радісно розповідає 77-річний Юліан Навольський.

З досвітку до темної ночі чоловік порається у своєму господарстві, врожай з саду та виноградника возить на базар до райцентру, що за три кілометри від дому. Юліан Маркович зі своїми рідними ще тримає трьох поросят (жартує, що як у казці) та зо три десятки курей, і, як належить у селі, садять картоплю, буряки, моркву та іншу городину. Про добрівлянського господаря знають чи не в усьому Заліщицькому районі, рідко хто ще не смакував його винограду або меду.

Виноградник у теплицях

Саме з виходом на заслужений відпочинок зацікавився виноградарством. З року в рік розширив свій виноградник до 200 кущів. Про особливості вирощування дізнавався зі спеціалізованих журналів. Виноградною справою чоловік займається сам. Щоправда, час від часу онук Віктор допомагає обрізувати та підв’язувати кущі. У відкритому ґрунті вирощує лише кілька кущів винограду, решта — у теплиці. Під плівкою виноград захищений від граду, вітру, ос, шершнів, мух. До того ж, у тепличних умовах виноград на два тижні скоріше дозріває. Хоча це досить витратна справа, як говорить фермер, бо треба придбати плівку, облаштувати систему поливу, але врожай покриває витрати.

Наразі в мешканця Тернопільщини дві теплиці, довжина яких 50 м, ширина — 10-12 м. Пан Юліан хвалиться, що має 80 сортів винограду, нещодавно ще десять нових замовив. Кожен сорт винограду – неповторний, приваблює величиною грона. Рекордне гроно — вагою 2,850 кг. Заліщицький район колись був відомим осередком виноградарства, особливо цю справу розвивали до 1939 року, як зазначає Юліан Навольський. Щороку місцеві мешканці проводили традиційне свято Винобрання, на яке з’їжджалися з усієї Польщі. У радянські часи в селах району теж підтримували виноградарство, та згодом усе занепало. Лише у 90-ті роки справу підхопили поодинокі любителі. Поміж кущів винограду в теплиці добрівлянин садить для власних потреб трохи часнику, цибулі, кілька кущів томатів.

Коли Юліана Марковича розпитують, як вирощує виноград, ділиться досвідом, хоча завжди наголошує, що є аматором. «Щоб посадити саджанець, копаю яму 50х50х50 см, можна й глибше, засипаю відро перегною. Потім засипаю в ямку зо два літра деревного попелу, зо сто грамів аміачної селітри або суперфосфату, все перемішую. Коріння саджанця потрібно розправити на усі боки, засипаю до половини, потім вливаю відро-два води (скільки поміститься), до верху засипаю ґрунтом, знову поливаю і притрушую сухою землею, щоб волога не випарувалася. У період вегетації можна підживити рослини настоянкою курячого посліду (на 1 л посліду – 10 л води). Врожаю винограду варто чекати на другий або третій рік.»

З винограду Юліан Маркович робить вино. «Для приготування вина маю спеціальні сорти – Лівадійський чорний, польський сорт, якого й назви не знаю, він у мене з діда-прадіда. За сезон виробляю близько 80 літрів вина. Сам мало вживаю вина, зате, пригощаю гостей. Виготовляю вино простим способом: у великому баняку переминаю виноград, залишаю так постояти 3-4 дні, перемішую. Коли починає бродити, відціджую, наливаю вино в бутлі, зверху – водяний затор або гумова рукавиця. Щоб повітря могло виходити, проколюю рукавицю голкою. Після бродіння переливаю в інший бутель. Хто любить солодке вино, може додати трохи цукру, коли все вибродить. Знаю, що дехто додає цукор раніше, щоб добре «грало». Я не додаю ні цукру, ні спирту, ні консервантів, віддаю перевагу сухому вину. Маю в підвалі 20-літровий бутель вина, що стоїть уже майже 20 років – тримаю на 20-річчя онука, заклав після його народження. Такий символічний подарунок робив і старшому внукові. Це вже традиція! Мрію, щоб моє захоплення виноградарством підхопив котрийсь із моїх онуків!»

SEEDs за матеріалами НОВА

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!