Названо основні проблеми які завадять громадам отримати державні агроземлі

0 3 224

Передача агроземель громадам – тема, яка викликала доволі бурхливу реакцію серед українських аграріїв. Відповідний указ про передачу земель президент Володимир Зеленський підписав ще 15 жовтня. Відучора, 26 жовтня, новостворені ОТГ вже мали б отримати у комунальну власність сільськогосподарські землі та можуть використовувати кошти від землекористування.

Однак експерти налаштовані скептично. Далеко не факт, що всі визначені землі передадуть ОТГ, крім того, в багатьох випадках жодної вигоди від такої передачі ОТГ не отримають – розповів SEEDS кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

«Передача землі – це достатньо складний процес, який в Україні законодавчо не врегульований. Він потребує низки рішень різних органів влади. Передача державних земель ОТГ розпочалася ще в лютому 2018 р. відповідно до постанови Кабміну. Проте, її реалізація наштовхнулася на низку проблем.

Насамперед, потрібно провести інвентаризацію земель, а для цього потрібні гроші, яких в ОТГ немає. Іншою проблемою є неточності земельного обліку. В Держгеокадастрі відсутня інформація по більш ніж 20% земель.

Є проблеми з визначенням меж земельних ділянок, тощо. Більшість з державних земель здано в оренду, а для передачі цих земель ОТГ потрібний дозвіл орендаря. Всі ці труднощі призводять до того, що значна частина земель, які мали б передати ОТГ ще в 2018 р., досі не передана. З аналогічними труднощами зіштовхнуться й нині», – вважає Олександр Хмелевський.

«Указ Президента носить більш декларативний характер. На його основі свої постанови має прийняти Кабмін, а вирішальне слово належить Держгеокадастру, який власне й буде передавати землі. Тому далеко не факт, що всі визначені землі передадуть ОТГ.

Крім того, в багатьох випадках жодної вигоди від такої передачі ОТГ не отримають. Якщо ця земля вже здана в оренду на довгий термін, то орендну плату й після передачі буде отримувати держава, а не ОТГ», – додає експерт.



Натомість Юлія Лукошкіна, керівник Київського офісу, адвокат АО Matviyiv&Partners, вважає, що прийняття вказаного Указу можна розцінювати більше, як позитивний сигнал для Парламенту та Уряду щодо пріоритетності впровадження земельної реформи, але він не вплине на вільний доступ громад до земель державної власності.  

«15 жовтня Президентом України був прийнятий Указ № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», який передбачає передачу земель сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну.

Декларативно було заявлено, що вказаним указом всі новостворені громади мають отримати землю в комунальну власність і зможуть використовувати кошти від землекористування для розвитку та благополуччя своїх громад», – нагадує Юлія Лукошкіна.

Зокрема, передбачено, що з метою забезпечення подальшого здійснення реформ у сфері земельних відносин та створення умов для реалізації прав громадян України і територіальних громад у цій сфері Уряду необхідно:

  • активізувати діяльність із передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність;
  • опрацювати питання щодо стимулювання оформлення територіальними громадами права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, передані з державної власності;
  • вжити в установленому порядку заходів щодо врегулювання питання забезпечення набуття гарантованого права громадян на землю під час передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких громадянам надано дозволи на розроблення документації із землеустрою;
  • забезпечити супроводження законопроектів щодо фінансової підтримки фермерських господарств, удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, встановлення прозорого процесу проведення електронних земельних аукціонів;
  • вжити в установленому порядку заходів щодо прискорення створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних України.


«Безумовно, це важливий крок в процесі децентралізації, проте, виходячи з вказаних положень, не можна однозначно стверджувати про швидкий та легкий перехід земель з державної власності у комунальну.

По-перше, в Указі не передбачено строк його реалізації, по-друге, не врегульовано  механізм впровадження цих положень та не передбачено нові функції для органів місцевого самоврядування для запровадження цих положень, по-третє Указ не підкріплений жодним законом, і лише надає абстрактні формулювання щодо активізації роботи Кабінету міністрів України в напрямку передачі земель у комунальну власність.

Прийняття вказаного Указу можна розцінювати більше, як позитивний сигнал для Парламенту та Уряду щодо пріоритетності впровадження земельної реформи, але він не вплине на вільний доступ громад до земель державної власності.

Поки вказане питання не буде врегульоване на законодавчому рівні, подальша передача державних земель до комунальної власності, так і буде відбуватися виключно на підставі тих нормативних актів, які діяли до цього часу», – додає адвокат Юлія Лукошкіна.

 

SEEDS.org.ua  

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!