Незвичайний науковий експеримент проводять нині науковці Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ імені Ю. Федьковича. Вчені вирощують три види рідкісних місцевих риб.
Ідеться про стерлядь, марену та вирезуба. Усі вони занесені до Червоної книги України, Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. А стерлядь та марена — ще й до Європейського червоного списку. Їх заборонено виловлювати.
Кошторис проекту чернівчан — приблизно 800 тисяч гривень на рік. У вартість проєкту входить також сонячна електростанція та акумулятори, що накопичують енергію сонця протягом дня. Її, за потреби, науковці використовують у темний період доби. У межах проєкту в лабораторії інституту встановили невеличкі басейни.
Штрафи за вилов риби величезні: за одну виловлену стерлядь — 40 тисяч гривень, вирезуба — 10 тисяч гривень. Ці риби водяться у басейнах Дністра, проте їхня популяція під загрозою зникнення. От науковці і взялися допомогти цим видам риб виживати.
«У західному регіоні, на відміну від інших водойм України, збереглася велика кількість рідкісних — так званих раритетних — видів риб. Проблема зменшення їхньої чисельності пов’язана не лише з браконьєрством, а й зі змінами у природних середовищах. У результаті є складнощі з їхнім природним відтворенням.
Одним з ефективних методів компенсації цих негативних впливів є штучне відтворення в лабораторних умовах і пізніше їхнє повернення у природне середовище», — пояснює доктор біологічних наук, доцент кафедри біохімії та біотехнології ЧНУ Олексій Худий.
Щоб покращити ріст і підвищити стійкість риб до захворювань, вчені підсилюють звичайні рибні корми каротиноїдами. Також додають різноманітні пробіотики.
Науковці сподіваються, що наступною весною та восени вдасться випустити у річки Буковини покоління рідкісних риб.
SEEDS.org.ua за інформацією Молодий буковинець
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!