На Вінниччині лохина витісняє з ланів малину та смородину
У селі Микулинці Літинського району Вінницької області більшість господарів відмовилися від малини і смородини. Тепер місцеві фермери заробляють на лохині.
За кілограм ягід на ринку беруть 130-140 гривень. Один з тих, хто знає не тільки як вирощувати, а й заробити на лохині – Олег Вагін. Тепер його “годують” 2600 саджанців.
“Вперше спробував лохину у свого знайомого, який поділився кількома десятками саджанців і додав, що попит на неї є, можна непогано заробити. Тому я і вирішив спробувати, тим більше мої доходи від ремонту телевізорів істотно впали.
Чимало корисної інформації знайшов в Інтернеті від американських садівників. Перше, що я зробив – виділив біля будинку ділянку площею 40 соток, закупив посадковий матеріал. Оскільки Поділля славиться чорноземами, де лохина не може рости, довелося підвищити кислотність грунту за допомогою торфу. З нього і перепрілої хвої приготував субстрат для саджанців, свіжі тирсу використовував для мульчування”, – розповідає Олег Вагін.
Сезон збору врожаю лохини починається на початку липня і триває близько місяця. Якщо ж є ранньостиглі сорти, то можна мати ягоду і два місяці. Щоб прорекламувати свою ягоду, вінничанин знайшов контакти оптовиків, які займалися малиною і смородиною.
“Зараз зі збутом проблем немає, мене самі шукають продавці і забирають оптом навіть в селі, тому що багато хто з сусідів теж стали вирощувати цю ягоду. Деякі кажуть, що вигідніше самому йти на ринок і торгувати, але я розумію, що на двох стільцях всидіти неможливо.
Потрібно з ранку до вечора працювати на плантації, обрізати кущі, стежити за поливом, щоб ягода була дрібною і солодкою. Хочеш бути конкурентоспроможним, потрібно дотримуватися відповідної технології вирощування. Взагалі я всім повторюю, що лохина не любить дилетантів”, – упевнений фермер.
Хоча рослина і потребує ретельного догляду, капіталовкладеннях і плодоносить тільки на другий рік, фахівець вважає її вдячної ягодою. Що стосується культури споживання, то Олег Вагін радить їсти лохину в свіжому вигляді, тоді в ній багато вітамінів. Крім того, з неї виходять смачні вареники і варення.
SEEDS.org.ua за інформацією 33kanal
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!