На півночі України катастрофічно пересихають болота – аграріям варто готуватись до нової посухи
Через зміни клімату на Півночі України спостерігається критично-малий рівень води у болотах. Це може суттєво вплинути на врожай фермерів всієї України.
Чому пересихання північних боліт є небезпечним явищем для аграріїв майже всієї території країни, та якими бувають інші шкідливі наслідки сухих боліт, SEEDS розповів Андрій Сагайдак, засновник природничого центру «Міжріченська пуща».

– Чому пересихають північні болота?
– Цього року рівень води катастрофічно низький. Це пов’язане з чим, що минулого року у нас було сухе літо, друга його половина. Осінь – без дощів, а потім і зима була майже без опадів. Це дуже нехарактерна ситуація.
Зараз весна, але істотних дощів досі не було, на болотах істотно знизився рівень води. Завдяки кільком дощовим дням і снігу, що ненадовго випав, стало трошки краще. Вода у болотах усе ж трошки піднялася, а ґрунт зволожився. Але поки цього недостатньо.
У нас у болоті наразі рівень води характерний для нормального літа, а не для ранньої весни. А болота, – це, по суті, такі резервуари, з яких у нас живляться малі річки. Болота тримають рівень ґрунтових вод. Якщо вода опустилася на болоті, – варто очікувати, що далі буде посуха. Може знову зникнути вода в криницях. У нас таке вже було у 2020 році, схожа ситуація була і в 2015 році.
А для Полісся це погано ще й тим, що зростає ймовірність ранньовесняних пожеж. На жаль, люди у нас не дуже акуратні, виправити їх складно. Переважно пожежі виникають саме через неакуратне поводження з вогнем. Болота діють як протипожежні бар’єри, і якщо води в болотах немає – неважко уявити наслідки.
– Наскільки зменшився рівень води в болотах?
– У нас води стало, мабуть що, вдвічі менше. По рівню складно оцінити. А от по площах, – минулого рок в цю пору в нас під водою було у кілька разів більше площ.
Раніше в таких масштабах зниження рівня вони ще, мабуть, і не було. Була схожа ситуація в 2020 році у 2015 було дещо інакше, – тоді влітку все пересохло, але ранньою весною вода у нас мала бути завжди.
Зараз у нас спостерігається одна з найбільш сухих весен.
І така ситуація не тільки на Чернігівщині, за Дніпром від нас знаходиться зона відчуження, нинішній біосферний заповідник. Там така ж ситуація, і на півночі Житомирщини теж таке коїться.
Зараз Полісся має бути перезволоженим регіоном, саме звідси вода стікає далі, зокрема, Дніпром. Але нині на Поліссі сухо, і це ненормально.
Колись вважалось, що Полісся – це зона надмірного зволоження, тут процеси заболочення. Але цього вже давно нема, площа боліт скорочується планомірно з кожним роком.
– Чи варто українцям готуватися до нової посухи?
– Можливо. Є невеличке сподівання на те, що вологим буде квітень і травень, якщо дощі підуть ще до спеки. Тоді, можливо, ситуація трішки вирівняється. За цей час волога встигне накопичитись в ґрунті, в болотах, та низинах. Якщо цих дощів не буде, – літо буде загрозливо сухим, особливо це вплине на аграріїв.
Значна частина України пов’язана з Дніпром. А Дніпро наповнюється за рахунок того, що він приймає води Прип’яті, Десни, Сожу. І саме у басейнах Прип’яті та Десни, довкола цих річок зараз немає води в болотах, це свідчить про те, що води немає і в притоках цих річок. Вони пересихають. Якщо не наповняться Десна та Прип’ять, то і у Дніпрі буде менше води.
Читайте також: Зміни клімату негативно вплинули на зберігання та якість українських яблук
Але існує ще одна неприємна загроза. В нас дуже багато осушених і частково осушених боліт. Якщо болота підсихають, якщо рівень ґрунтових вод надто опускається, – це загрожує ще й торфовими пожежами. Про негативні наслідки торфових пожеж всім відомо. Це і задимлення, і шкідливі речовини, які виділяються від неповного згорання. Торф – це «комора» вуглецю. Відмираючи на болоті, рослини не розкладаються повністю, – по міліметру в рік накопичується торф, він наростає. А відкладався він там тисячоліттями.
Поруч з нами Бондарівське болото, де лежить шість метрів торфу. Це здоровезний запас вуглецю, який там накопичився за кілька тисячоліть. Якщо торф висихає, він починає розкладатися і вуглець вивільняється. А якщо в таке місце ще й заходить пожежа, – наслідки викидів вуглецю в атмосферу дуже і дуже великі.
Болота, в чому їх цінність? І ліси непогано поглинають вуглець, а от болота його добре утримують. Тобто ліс поглинув, але потім деревина розкладається і вуглець знову вивільняється. А болота, як коралові рифи, вони накопичують, накопичують, а потім добре і надовго утримують вуглець. Але це поки болото в нормальному, природному стані. Якщо болото висихає, – то саме воно стає основним джерелом вуглецю.
Людмила Калита, SEEDS
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!