На Львівщині фермерка створила прихисток для переселенців та забезпечила їх роботою
Її війна почалася в 2014-му. Рідний Алчевськ, де колись викладала промисловий маркетинг у Вищій школі бізнесу та керувала підприємством, змінила на Галичину. За ці довгі роки війни Катерина Тарасенко вже двічі з нуля створювала ферму. Останню започаткувала разом із місцевим підприємцем Василем Загородним в рамках «Карпатські газди» в селі Загірне на Стрийщині у січні цього року. А вже в березні Катерина Тарасенко несподівано для себе організувала й прихисток для переселенців «Дах над головою», пише SEEDS.
Про це йдеться на сторінці Бізнес мережі сільських жінок України в Facebook.
«У Василя Загородного в сусідньому смт. Дашава було непрацююче кафе, у січні планували, мріяли зробити там спортивний центр, але війна внесла свої корективи. Було зрозуміло, що люди поїдуть з території бойових дій, і їх треба десь розміщувати. Вже 1 березня ми приймали перших біженців з Києва. В Інтернет-мережі побачила сайт «Прихисток», де українці, які мали можливість надати прихисток, залишали свої оголошення, і також розмістила об’яву. До 14 березня в нашому притулку «Дах над головою» оселилося 68 осіб з Краматорська, Харкова, Донеччини, Бахмута, Чернігівщини, Київщини. Це було спонтанне рішення, ніяких спеціальних умов для життя в кафе не було. Я звернулася до односельців, до місцевого священика пана Ореста. І люди почали нести все, на що були багаті: матраци, постіль, подушки, ковдри, старі ліжка, речі першої необхідності, продукти», – пригадує Катерина.
Коли є бажання допомогти, врятувати, то про труднощі навіть не думаєш, просто шукаєш будь-які можливості, щоб створити більш комфортні умови для людей, які в мить втратили своє місто, де навчались та працювали, рідний дім, де старіли батьки та народжувалися діти, свою історію: дорогі серцю речі, сімейні фотоальбоми.
«Навіть не очікували, що переселенців буде так багато, витримати навантаження допомогли місцеві: дашавці постійно підтримували прихисток. Один житель привіз цілу тушу свині, сусідка ліпила вареники і зранку приносила, щоб накормити людей», – говорить Катерина.
Коли про прихисток «Дах над головою» розповіло «Радіо Свобода», у Дашаву приїхали представники Інтернаціонального Медичного Корпусу та чеської компанії «Людина в біді», вони привезли нові розкладачки, постіль, подушки, багато іншого, що додало прихистку більше родинного затишку та порядку.
У перші місяці Катерина зверталась до усіх знайомих волонтерів, ті відгукувались і привозили допомогу з Німеччини, Польщі, Іспанії, Франції. Вони бачили, що гуманітарка йде саме переселенцям і вже не чекали на прохання, щоразу, коли була оказія, заїжджали з продуктами та речами першої необхідності.
За десять місяців війни через прихисток пройшло близько 400 осіб. Хтось знаходив кращий варіант для життя, хтось їхав далі, за кордон. Зараз у прихистку постійно перебувають 35-50 людей, більшості просто немає куди повертатися, їх будинки спопелені під час бойових дій. Катерина живе тут же, разом з біженцями, завжди у центрі подій, перша дізнається про побутові складності та бере їх в роботу.
«Щоб не з’їхати з глузду від думок про життя, про майбутнє, всі переселенці працюють, прямо в прихистку. Хто вміє смачно готувати, відповідає за сніданки, обіди та вечері. Хто любить працювати на землі, вирощує городину. Влітку готували запаси на зиму: 200 банок консервованих овочів, салатів, варення, джемів. І все з власного врожаю! В притулку нема найманих працівників, всі на самообслуговуванні. Біженці й самі просять залучати їх до праці, щоб відволікатися від сумних думок. Дружня команда переселенців підтримує ідеальний порядок у притулку, щоб відчувати себе, як вдома», – зауважує Катерина.
Читайте також: 62 тис. літрів молока та прихисток для переселенців: допомога від сімейних ферм під час війни
Бажаючі працюють на фермі кооперативу «Карпатські газди», а роботи тут досхочу, одних тільки кіз 200 штук, а також кури та свині. Всіх випасти, покормити, за всіма прибрати, а ще доїння кіз та виробництво сиру. Кооператив робить чудові крафтові сири!
«Насамперед це терапія. Коли людина приїжджає і думає про те, що її хата зруйнована, а родичі залишилися десь там, це дуже складно. Знаю з власного досвіду. Одного дня я вже все втратила, тепер нестрашно. Не хочеться самій зациклюватися на втратах і раджу людям, які втекли з-під обстрілів, думати про майбутнє, як з нуля розпочати життя», – Катерина каже про це так спокійно, що не можна не повірити в щирість її слів. І мешканці притулку спираються на віру рятувальниці, бо своєї не завжди вистачає.
Усі бажаючі мають змогу допомогти притулку «Дах над головою». Для цього потрібно звернутися до Катерини, перейшовши за посиланням.
Youtube та Підписуйтесь!