Морозостійка хурма від закарпатського селекціонера завойовує сади українців

0 4 638

Унікальний селекціонер-сортовипробувач хурми Михайло Зелді живе в невеликому селі Холмовець, що на Закарпатті. На своїй ділянці селекціонер вирощує понад 100 сортів хурми, які йому вдалося адаптувати до нашого клімату.

У його колекції є сорт, який витримує майже 40-градусний мороз. Коли Михайло тільки починав, тут і не чули про хурму, зараз селекціонер консультує сусідів і розсилає саджанці по всій Україні.

– Як вам вдалося зібрати таку величезну колекцію сортів?

– Я багато років над цим працював. Хурма – це моя пристрасть. Я виписував сорти з-за кордону, співпрацював з вітчизняними і закордонними інститутами. Крім того, у мене є чотири покоління міжвидових гібридів, три з яких вже дають плоди.

Хурма буває трьох видів: кавказька, віргінська і східна. Вони відрізняються один від одного за цілою низкою ознак і мають свої особливості. Кавказька, наприклад, дрібноплідна, але солодка, а віргінська – сама морозостійка.

– Коли ви посадили свою першу хурму?

– Я займаюся хурмою більше 30 років, а коли робив свої перші кроки в екзотичному садівництві, тут про хурму ще нічого не знали. Мої перші експерименти з хурмою були невдалими, дерева вимерзли, і я був дуже розчарований. Думав, що більше до цієї справи не повернуся, але під керівництвом Валерія Платоновича навчився поводитися з ними і досяг успіху.

У 1986 році я поступив в одеський сільськогосподарський інститут. В аспірантурі я познайомився з Черняєвим Валерієм Платоновичем. Він справив на мене надзвичайне враження. Ця людина знала про хурму все, присвятивши їй 53 роки. Згодом він передав мені свої теоретичні та практичні напрацювання.

Перші саджанці я отримав від нього. Я тоді замовив у нього 5 сортів, але замість цього він надіслав мені 10, і це стало добрим знаком.

Серед них був американський морозостійкий сорт Мідер. Я знаходив в літературі дані, що це дерево витримує до -38ºС. Ось уже 24 роки я займаюся суто селекційною роботою, продаю плоди і саджанці.

– Вигідне ця справа?

– Я не замислююся про вигоду, тому що для мене це набагато більше, ніж робота. Я продаю плоди за ринковою ціною, в основному розсилаю. Ще продаю саджанці. Є саджанці по 450 грн за штуку, є дешевші. Я завжди супроводжую саджанці докладними інструкціями, виступаю за те, щоб дерева приживалися, і люди вирощували цей південний фрукт по всій Україні.

У нас до хурмі не звикли і не розглядають її як промислову культуру, а даремно, адже це дуже перспективна справа.

У науці є поняття “становлення сорту” – це коли дерево входить в силу і з кожним роком дає все більше плодів. Коли дерево починає плодоносити, воно дає в перший рік 3-5 плодів, на наступний рік – 30 плодів, а на третій рік може і 300 дати.

Хурма росте дуже довго. У Китаї є дерева, яким по 500 років.

– Яка врожайність хурми?

– Все залежить від дерева. У минулому році я зібрав 5 центнерів з мого порівняно невеликого саду в 30 дерев. Але у мене не промисловий сад, а скоріше експеріментаріум. Дерева плодоносять з непостійною періодичністю – є дерева, які стабільно плодоносять щороку, але є у мене дерево, яке дало 9 відер плодів і зробило “перекур” в наступному сезоні.

SEEDS.org.ua за інформацією AgroPortal.ua

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!