Міфи та факти про виробництво вівсянки

0 816

Усе більше набирає обертів світовий тренд здорового харчування, збільшується попит на корисні продукти рослинного походження. Одними з таких є продукція з зернових культур – вівса, жита, пшениці, ячменю, кукурудзи, тощо. Втім, готуючи зранку звичні для деяких із нас вівсяні пластівці, більшість навіть не уявляє, що за їх виготовленням стоїть кропітка робота агрономів, технологів, служби якості та, звичайно, високотехнологічного обладнання. До речі, як виявляється, отримати якісний, корисний та безпечний для здоров’я продукт без сучасних технологічних ліній просто неможливо, повідомляє SEEDS.

Журналісти AgriGator відвідали одне з найпотужніших в Європі підприємств з виробництва пластівців із зернових культур та продуктів на їх основі – завод «Добродія Фудз» компанії Agricom Group в смт Михайло-Коцюбинське, що на Чернігівщині. Перша черга підприємства була введена до експлуатації у 2018 році. Наразі тут планується будівництво другої черги заводу. За версією видання «Власть денег» завод входить до ТОП-25 найважливіших інвестиційних проектів, що реалізуються в Україні.

Цікавий факт: якщо викласти стрічку з виготовлених «Добродії Фудз» вівсяних пластівцівза останні 3 роки , то завдовжки вона сягне 5,65 млн км – відстані, що дорівнює семи маршрутам до Місяця та назад. А щодня «стрічка» з виготовлених пластівців дорівнює відстані від Чернігова до найбільшої вершини світу – Еверест – 5,2 тис. км.

При цьому виробничий процес на заводі обслуговує декілька працівників. Чому саме важливо виключити вплив людського фактору при виробництві пластівців із зернових культур, із чого складаються сучасні виробничі лінії для виготовлення продукції, а також про вплив фаст-фудівських міфів на продажі каш швидкого приготування – читайте далі.

«Обладнання «Добродії Фудз» виключає вплив людського фактору, що позитивно відображається на безпеці харчового продукту»

Нашим гідом по заводу компанії Agricom Group, де виробляється продукція під торговими марками «Добродія» та San Grano, виступає Ірина Красовська, начальник виробництва комплексу «Добродія Фудз». До речі, як з’ясувалося, за попередньо зробленою заявкою на «гарячу лінію» компанії, ознайомитися з виробничим процесом може кожен бажаючий – для компанії важливо, щоб споживачі знали, в яких умовах виробляють продукцію харчування. Для проведення таких екскурсій на виробництво формуються невеликі групи по 10-12 людей.

На кожному поверсі сучасного виробничого комплексу знаходиться обладнання з різних технологічних ліній, що задіяно у технологічному процесі. Загальна виробнича лінія складається з ліній очищення, лущення, окремих ліній шліфування пшениці, ячменю та жита, лінії гідротермічної обробки вівса, нарізки ядра, лінії плющення. Кожна машина виконує свою функцію, пояснює Ірина Красовська. Зокрема, обладнання для очищення має відокремлювати від зернової маси мінеральні, зернові та сміттєві домішки за геометрією, аеродинамічними властивостями, тощо. В свою чергу, лінія лущення вівса відокремлює вівсяне ядро від непридатної до споживання квіткової плівки (лузги).

На заводі функціонує й спеціальна виробнича лабораторія, яка займається контролем якості на всіх технологічних етапах – починаючи від приймання зерна і закінчуючи випуском готової продукції.

Лабораторією також здійснюється вхідний контроль всіх допоміжних інгредієнтів, пакувальних матеріалів. Кінцевим етапом роботи лабораторії є контроль при відвантаженні продукції.

Завод «Добродія Фудз» оснащений сучасним обладнанням від компанії Buhler, що є світовим лідером в галузі переробки зернових. «Вони виробляють дуже високоефективне обладнання, яке дозволяє отримати максимум готового продукту належної якості. Нажаль, зі 100 тонн зерна природно не можна отримати стільки ж готової продукції переробки. Але обладнання фірми Buhler дає можливості максимально використовувати його можливості та отримувати найвищий вихід продукції», – зазначає Ірина Красовська.

До того ж, за словами начальника виробництва комплексу «Добродія Фудз», це європейське сучасне обладнання відповідає усім нормам екологічної безпеки. Зокрема, воно оснащене спеціальними фільтрами, що дають можливість робити мінімум шкідливих викидів у навколишнє середовище. Також виробнича лінія від Buhler має спеціальний захист для електрообладнання, що гарантує працездатність всієї лінії при перепадах напруги в електромережі.

«До переваг обладнання Buhler варто також віднести закрите обладнання, що позитивно відображується на безпеці кінцевого продукту, адже це виключає вплив людського фактору та потрапляння сторонніх предметів. Все керування виробничої лінією відбувається з центрального пульту в онлайн-доступі. При цьому, навіть якщо трапляється вихід зі строю якогось елементу, персонал про це буде сповіщений спеціальними датчиками, які виведуть необхідну інформацію на пульт керування», – пояснює Ірина Красовська.

Вхідний контроль, сертифікація за міжнародними стандартами та технології, що дозволяють отримувати якісний та безпечний продукт

Виробництво заводу «Добродія Фудз» є сертифікованим за системою FSSC 22000 – це надійна, визнана у всьому світі, заснована на стандартах ISO та HACCP схема для оцінки та сертифікації системи управління безпечністю харчової продукції на всіх етапах постачання та виробництва.

Система якості дозволяє експортувати продукцію в більшість країн світу. Також підприємство сертифіковане за стандартами HALAL та KOSHER. Крім того, зараз фахівці працюють над отриманням сертифікатів Organic Standard та GLUTENFREE, адже цього року Agricom Group зібрав на своїх полях врожай безглютенового вівса і наразі планує приступити до його переробки.

«Взагалі, для того щоб отримати сертифікацію за міжнародними стандартами потрібно, щоб кожен працівник на виробництві розумів свою відповідальність. Робота фахівця з якості, який просто пише якісь папірці, нікому не потрібна. Потрібно постійно користуватися на практиці системою та оперативно реагувати на всі звернення споживачів.

Для цього в нашій компанії працює «гаряча лінія», на яку люди надсилають не лише скарги, але й побажання та подяки за наш продукт.

Свого часу наш головний інженер підбирав харчові мастила, які не просто дозволені до використання, але й цілком безпечні. Тобто, отримання будь-якої сертифікації сьогодні, передусім, є роботою усього колективу. При цьому варто дотримуватися спеціальних методик, щоб система якості на виробництві дійсно працювала», – зазначає Ірина Красовська.

Перед тим як зерно подається на переробку, воно проходить вхідний контроль та первинне очищення на елеваторі – без цього етапу технологічного процесу якісну продукцію в подальшому отримати важко.

«Зерно подається у базових кондиціях, яке в процесі переробки спеціальним обладнанням переробляється з мінімальним вмістом зернових домішок, адже виробник намагається отримати «на виході» максимально чистий продукт.

Сім ступенів очищення злаків – це той мінімум, який ми для себе встановили для того, щоб отримувати саме такий продукт», – пояснює Ірина Красовська.

Сьогодні під ТМ «Добродія» виробляються вівсяні пластівці з ягодами та фруктами. Яким же чином в цьому разі відбувається створення таких міксованих продуктів? В першу чергу, пояснює технолог, за допомогою спеціальної лінії, де змішувачі поєднують ягоди чи фрукти з вівсяними пластівцями. «При цьому як і при виробництві інших продуктів, у нас діє система вхідного контролю, що здійснюється нашою лабораторією, з обов’язковими вимогами до постачальників ягід. На нашому підприємстві також працює інспекційна комісія, яка щомісяця дегустує той, чи інший продукт», – зазначає Ірина Красовська.

Начальник виробництва комплексу «Добродія Фудз» також пояснила й сутність технології швидкого подвійного пропарювання артезіанською водою вівсяних пластівців та її вплив на поліпшення якості продукції.

«На території нашого заводу існує свердловина з системою очищення води. Кожного дня ми контролюємо якість води, що подається на виробництво. Пара цієї води використовується для контакту з ядром вівса при виготовленні пластівців, що приблизно протягом 20 секунд під високим тиском подається до ядра вівса – процес гідротермічної обробки. За рахунок того, що термін впливу пари є мінімальним за часом, ми зберігаємо до 85% всіх корисних речовин зерна», – повідомляє Ірина Красовська.

У світі зростає попит на пластівці з зернових культур і ця тенденція буде продовжуватися

Щодо попиту на вівсяні пластівці у зв’язку із набираючим оберти у світі трендом здорового харчування, то фахівець «Добродія Фудз» зазначає, що моніторинги продажів, які компанія робить щорічно, показують зростаючу тенденцію попиту на пластівці. Таке зростання відбувається кожен рік.

«Тому я вважаю, що здорове харчування залишиться в тренді. До того ж, цифрова ера дає змогу дуже швидко отримувати інформацію про шкідливість тих чи інших харчових продуктів.

Якщо ж говорити, про продукцію, що користується найбільшим попитом на сьогодні, то це «Супер Геркулес» та суміші «7 злаків». Зміни у споживанні тих чи інших продуктів є, але вони більш поступові, враховуючи традиції харчування українців», – вважає Ірина Красовська.

Сьогодні існує багато міфів про те, що каші швидкого приготування не є корисними, на відміну від тієї ж традиційної вівсянки, яку треба запарювати ввечері, щоб скуштувати зранку.

«Ймовірно, що цей міф пов’язаний із асоціацією так званої швидкої їжі з чимось некорисним. Втім, наші каші не мають жодних добавок, вони підлягають лише термічній обробці. Швидке ж приготування цього продукту відбувається лише за рахунок короткотривалого процесу обробки парою, зменшення товщини вівсяних пластівців та регулюванню деяких технологічних параметрів. До речі, корисність нашої продукції швидкого приготування доведена результатами дослідження європейської лабораторії якості. В ньому чітко зазначена кількість вітамінів, макро- та мікроелементів, бета-глюкану та клітковини», – зазначає Ірина Красовська.

Завдяки сучасним технологіям у продукції ТМ «Добродія» зберігається максимальна кількість мікро- (74%), макроелементів (99%) і вітамінів (83%)

Вона також додає, що різні сорти вівса відрізняються за вмістом хімічних складових. Наприклад, одні сорти мають велику кількість білка, а інші – меншу. Щоб обрати потрібні сорти, агрономи Agricom Group їздять до Німеччини, адже підбір сортів – це велика дослідницька робота, яка, нажаль, сьогодні майже не проводиться українськими науковими установами.

«Купуючи посівний матеріал за кордоном ми згодом проводимо його випробувальне вирощування в Україні з метою визначення адаптованості до природно-кліматичних умов України. При цьому випробовуючи овес у трьох наших кластерах – Білокуракинському, Житомирському та Чернігівському – ми бачимо, що один й той самий посівний матеріал надає різний результат вирощування, в тому числі, за хімічним складом, адже має значення земля, клімат тощо», – зазначає Ірина Красовська.

На сьогодні «Добродія Фудз» планує будівництво другої черги. До початку зими тут планують закінчити будівництва виробничої частини та складу готової продукції, а до кінця року – внести передплату за обладнання.

«Введення до експлуатації другої черги заводу буде означати для підприємства як розширення обсягів випуску вже існуючої лінійки продукції, так і виведення на ринок нових продуктів – над цим ми зараз активно працюємо»,- резюмує Ірина Красовська.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!