Агретті – доволі незвичайна овочева культура з дуже цікавою історією. Про неї мало хто знає в Україні, вона була майже невідома донедавна в інших країнах світу. Але в Італії вже сотні років її просто обожнюють.
Зараз агретті почала стрімко набирати популярності – її включають до раціону модні ресторани світу, та й насіння агретті зараз купити непросто – всі хочуть її вирощувати.
І не дивно – це смачний і дуже корисний продукт, який багато хто відносить до суперфуду.
Назва “агретті” запозичене з італійської, де цю травичку ще називають “борода ченця”. У агретті дуже цікава історія. У середньовіччі, ця культура зустрічалася тільки в дикому вигляді, тому на зборі її можна було непогано заробити, тому що використовували її для виробництва муранського і венеційського скла.
Багато хто переконаний, що неймовірна краса такого скла безпосередньо залежить від одного головного інгредієнта – кальцинованої соди, яку отримують з золи цієї рослини.
Жителі Італії намагаються включати агретті до раціону в весняний сезон, коли вона доступна. Іноді її порівнюють зі шпинатом, хоча на смак вони дещо відрізняються.
Агретті, зазвичай відварюють, але іноді запікають або смажать. Взагалі цей продукт дуже зручний для тих, хто любить готувати. Її додають до супів, соусів, у салати, пасту та інші страви. Поважаючий себе престижний ресторан в Італії обов’язково намагається мати в асортименті сезонну страву з агретті.
Є один неприємний нюанс – насіння має низьку схожість, на рівні 30-40 або навіть нижче. І чим довше зберігається насіння, тим нижча у нього схожість. Дворічне насіння, швидше за все, не зійде зовсім.
Зате до грунтів ця рослина не вимоглива – підійде грунт будь-якої кислотності. Агретті воліє рости у вологому і багатому органікою грунті, і не любить занадто інтенсивного сонячного світла, але і повністю в тіні вона рости не буде.
Насіння агретті проростає через 7-10 днів. Приблизно через 50 днів можна приступати до збирання врожаю, коли пагони досягають 40-60 см. заввишки.
Багато хто починає зрізати агретті раніше – при висоті 20 см, після чого рослина знову відростає. Останній урожай зазвичай прибирають з корінням.
SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!