Майже 85% лікарських трав Україна закуповує за кордоном
Без лікарських трав не буде жодного фармацевтичного ринку. Однак Україні, з незліченною кількістю таких трав прямісінько під ногами, доводиться імпортувати їх з-закордону і в чималій кількості.
Чому так сталося, і наскільки може бути прибутковим бізнес на лікарських травах в нашій країні SEEDS розповів голова президії у UHPA Ukraine Herbal Products Association Роман Михайлич.
– Ходять чутки, що більшість лікарських трав Україна закуповує за кордоном. Чи дійсно це так?
– Це дійсно так – 85% лікарських та ароматичних рослин, які сьогодні в Україні – це імпортована продукція.
– Але чому аж 85%?
– Те що імпортується – воно дешевше, ніж те, що виходить у нас. У нас мало людей, хто цим займається, до того ж наразі в Україні не така велика інфраструктура аби займатися такими речами, зокрема наукова, освітня та інформаційна. Свого часу, за Радянського Союзу, вона була на досить високому рівні.
“…нас всіх в народі називають травниками. Однак серед тих, хто пробував цим займатися, виходило далеко не в кожного, з 10, можливо, залишиться тільки один…”
– Як це було раніше?
– По-перше в Україні було аж 16 підприємств, які займалися вирощуванням та заготівлею лікарських і ароматичних рослин. Зараз вони лікарські рослини практично не вирощують.
Тепер лікарськими травами займаються тільки невеличкі приватні підприємства – ті, хто полюбили цю справу. А ще ті, хто в науковій сфері цим активно займаються – дослідна станція лікарських рослин НААН, Інститут агроекології і природокористування НААН. Там ще залишилась група вчених, які сьогодні вболівають за галузь.
– Наскільки прибутковою може бути ця справа в Україні?
– Вона дуже прибуткова. Наведу для прикладу кілька цифр. Іноземні імпортери щороку в середньому експортують траву, корінь і квітку, яка вирощується, заготовлюється та скуповується в Україні, зокрема дикороси, на 32 мільйони доларів. Водночас імпортують вони сюди майже на 900 мільйонів доларів. Ось таке співвідношення.
– Чому українці не можуть самі займатися заготівлею лікарських рослин – екологія, після закриття великих заводів в нашій країні стала помітно кращою.
– Так проблеми з промисловістю в нашій країні дійсно були. Однак сьогодні у нас дуже гарні і кліматичні і екологічні умови для вирощування безпечної та корисної рослинної сировини.
Дуже цікава сама галузь лікарських рослин. Є фармацевтичний ринок, або ж ринок традиційної медицини, який має потребу у рослинній сировині. Однак хто має її забезпечувати? Це фермери маленькі та середні.
Але для того, щоб вони могли цим займатися, потрібна бути основа: відповідна освіта на наука. Без відповідних рекомендацій, методик, селекції сортів, тих лікарських рослин, які ми сьогодні споживаємо, фермер не зможе цього зробити. Цим має займатися наука. Вона має вивести сорт, відпрацювати методики.
Друга наука має дослідити, чи в тій рослині є належний вміст активних фармакологічних інгредієнтів, який потрібен для нашого організму та для виробників. Для цього нам потрібні фітохіміки, фармакогнози.
– Чи багато в Україні таких фахівців?
– Насправді в Україні наразі дуже сильний дефіцит на фітохіміків. Це сьогодні дуже болюче для нас питання.
Нас всіх в народі називають травниками. Однак серед тих, хто пробував цим займатися, виходило далеко не в кожного. З 10, можливо, залишиться тільки один.
Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!
в Украине нет даже травы