Майже 2 тисячі фермерських господарств можуть припинити свою діяльність за підсумками 2020 року
За підсумками 2020 року близько 2 тисяч фермерських господарств можуть припинити свою діяльність. Вони призупиняють господарську діяльність, передають землю в оренду – шукають інші форми поступового згортання діяльності. Такого висновку дійшов почесний президент АФЗУ, голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич.
За його словами, українське фермерство попри заяви влади про підтримку цієї форми господарювання поставлене в дуже важкі умови. Від скасування у 2016 році пільгового режиму адміністрування ПДВ постраждав увесь АПК, проте фермерам, як найслабшим у фінансовому плані формуванням, було завдано найдошкульнішого удару.
Внаслідок цієї податкової новації виробництво валової продукції АПК за чотири останні роки упало на 30%. Впродовж останніх років уряд відновив програми підтримки фермерів в рамках реалізації Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки.
Але це, скоріше, була демонстрація намірів, аніж реальна підтримка. Проте за рік, який завершується, фермери, особисті селянські господарства, та кооперативи одержали найнижчу підтримку за всю історію новітньої України. Передбачалося виділити на фермерські господарства 480 млн грн і 100 млн. грн – на обслуговуючі кооперативи.
Проте лише близько 60 фермерських господарств одержали 28 млн. грн на поворотній основі, 3% фермерів скористалися підтримкою відшкодування кредитних відсотків, 6% фермерів – одержали компенсацію за техніку, кооперативи – нуль.
Почесний президент АФЗУ зазначає, що в наступному році аграрний сектор одержить не більше, ніж у нинішньому, а це в межах 4,5 млрд. грн. Фінансування програм підтримки фермерів, ОСГ та кооперативів передбачається таке ж мізерне.
«А тому прохання до урядовців: не дуріть людей, бо ваші пропозиції щодо підготовки документів – це не більше, ніж мильна бульбашка», — заявив Томич.
Відповідаючи на запитання, чи великих збитків зазнали фермери, він назвав результати роботи вельми строкатими: від дуже високих на півночі та заході, до катастрофічно низьких на півдні України, зокрема на Одещині.
«Амплітуда урожайності досить велика: верхня планка — 7-8 т/га кукурудзи та 5-6 т/га пшениці, і нижня відповідно — 2 та 5 ц/га. Частка тих, хто одержав нормальні прибутки в межах 15%, зазнали збитків – 25%, а решта балансує практично на нулях прибутковості. А тому близько 2 тис. фермерських господарств за підсумками цього року можуть припинити свою діяльність.
Це не означає, що вони закрилися, як юридичні особи, бо це процес тривалий, але господарську діяльність вони призупиняють, передають землю в оренду, шукають інші форми поступового згортання діяльності. Але фермери не опускають рук і будуть боротися за свою перспективу», — зазначив голова Союзу.
SEEDS.org.ua за інформацією Zerno-ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!