Мирослава Шматко з Прилук протягом осені зробила близько 40 дідухів зі збіжжя, яке виростила цьогоріч на городі, пише SEEDS.
Традиції робити дідух до Різдва її навчив батько, а його – дідусь. Тепер Мирослава хоче популяризувати таку традицію скрізь.
Читайте також: На Львівщині відновлюють традицію випікання ощипку – партизанського хліба Бойківщини
В якості творчої майстерні Мирослава Шматко тимчасово використовує сімейну альтанку. Тут по купах розкладено збіжжя п’яти злакових, є духмяні трави. Вони потрібні для виготовлення різдвяного дідуха, пояснює жінка.
“Ця робота, сидячи, не робиться. Беру сім колосків пшениці, потім беру жито. Складаються вони в довільній формі. Льон. Є мак у мене ще, васильок. Складається овес, складається ячмінь”, – розповіла Суспільному Мирослава Шматко.
Таких пучечків треба скласти щонайменше сім, пояснює майстриня. Все залежить від того, якого дідуха бажають собі господарі.
“Всі вони складаються в сніп. Обмотується в кінці стрічкою і розставляється на триногу, щоб цей дідух міг стояти”, – говорить майстриня.
Загалом на виготовлення одного дідуха їй потрібно півтори години. В майбутньому майстриня планує навчати людей, які бажають зробити дідухи власноруч. Мріє, аби вони були замість ялинок у кожній оселі.
“Говорять, коли дідух заносять до хати – ми заносимо дух наших прадідів. Ми їх у своїх думках запрошуємо на святкування Різдва. Коли дідух перебуває біля ікон протягом Різдва до Богоявлення, то вони з нами перебувають. На Богоявлення його спалюють”, – каже Мирослава Шматко.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!