Лохина встановила абсолютний ціновий антирекорд в історії України

0 4 435

Минулого тижня на ринку України спостерігалась тенденція стрімкого зниження цін на лохину. За інформацією аналітиків EastFruit, фермери пропонували свою ягоду за цінами від 80 грн/кг, що менше ніж $2 долари США за кг, а точніше, близько $1,9 або 1,8 євро за кг, пише SEEDS

Це абсолютний ціновий антирекорд по лохині в історії України. Навіть більше, малина для свіжого ринку продавалась оптом не дешевше 100 грн/кг, а малина для заморозки – від 60 до 80 грн/кг.

Для порівняння, раніше шоком для виробників було зниження цін на ягоду до рівня $2,5 за кг, але такі падіння цін траплялися лише епізодично, і на такому низькому рівні ціна зазвичай трималася не більше тижня-двох. Якщо ж говорити про той час, коли більшу частину плантацій лохини було закладено в Україні, то середня оптова ціна на цю ягоду в той період не опускалася нижче $6-7 доларів США за кг.

Читайте також: Через нестачу робітників ягідникам Сумщини доводиться викидати частину продукції

Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), вбачає одразу кілька чинників, що призвели до такого падіння цін, але не вважає наявний стан справ трагедією для лохинової галузі України.

«Зниження цін на лохину – це неминучий процес зростання виробництва цієї ягоди у світі. Ціни нижче 2 доларів за кг свіжої лохини вже давно є звичайним явищем для фермерів у найбільших країнах-експортерах. І це дуже важливо, як не парадоксально, саме для майбутнього цієї ягоди, бо доступна ціна на неї стимулює споживання, а також примушує виробників та інших учасників ринку шукати резерви для підвищення ефективності вирощування та маркетингу», – каже Андрій Ярмак.

«Водночас, я б сказав, що Україні зовсім не обов’язково продавати лохину за такою низькою ціною. Українська ягода може мати низку беззаперечних переваг на ринку перед конкурентами, однак ці переваги потрібно навчитися комунікувати та «продавати», подібно до того, як це роблять українські виробники яблука.

Ще на ранніх етапах розвитку виробництва лохини ми неодноразово говорили, що наявна структура ринку України неминуче призведе до подібних цінових шоків для фермерів. Зокрема, для того, щоб виходити на прямий експорт, виробники повинні мати змогу збирати, охолодити, відсортувати та упаковувати від 20 тонн лохини однорідної якості протягом двох днів. На сьогодні 99,9% виробників такої можливості не має, тому вони змушені продавати продукцію на місцевий ринок, можливості якого також обмежені та ще більш різко знизилися після повномасштабного вторгнення», – зазначає експерт.

Він вважає, що, попри порівняно невисоку ціну, вирощування лохини в Україні може і має залишатися вигідним. Однак тим, хто не може виходити на прямий експорт, потрібно або продовжувати укрупнюватися та інвестувати в інфраструктуру, або об’єднувати зусилля з іншими фермерами. Уже зараз навіть прямі продажі для дрібних виробників лохини не приносять тих результатів, що були ще 3-4 роки тому, і «залишатися на плаву» далі буде навіть їм дедалі складніше.



Що ж стосується нових інвестицій, то, на думку EastFruit, наразі умови для них в Україні не найгірші, навіть попри низьку ціну. Величезною перевагою є те, що вже накопичено великий досвід вирощування лохини в Україні, протестовані сорти, напрацьовані технології та зрозумілі підходи до маркетингу, які працюють.

Приклад Євгена Харлана з «Нікдарія» (TM iBerry), який продає свіжу лохину напряму супермаркетам Німеччини, Іспанії та Люксембургу показує, що все можливо. Сподіваємося, що цього року ми також зможемо побачити прямі поставки свіжої лохини з України в супермаркети Близького Сходу.

«Я вважаю, що цього року ми побачимо великий приріст у сегменті замороженої лохини України, попри терористичні атаки по енергетичній інфраструктурі країни. Ще 3-4 роки тому ринок замороженої лохини практично не існував, а зараз він стає дуже масовим. Попит на українську заморожену лохину є як в ЄС, так і в Азії. А це додаткова підтримка для і ринку свіжої лохини, і для її виробників», – додає Андрій Ярмак.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!