Литва підтримала Україну під час другого етапу аграрних перемовин з Польщею

0 203

У Литві відбулось продовження березневих перемовин між представниками українських і польських профільних аграрних асоціацій. Планувалося, що кожну з експортних аграрних позицій обговорюватимуть окремо у невеликому профільному колі представників обох держав, але реальність була дещо іншою.


Про нюанси перемовин SEEDS розповів Президент УПОА Тарас Баштанник, який взяв участь у зустрічі в складі української делегації.

«Це була трьохстороння зустріч між представниками з боку Литви, Польщі та України. Склади делегації були більш парламентського рівня. Не було міністрів з їх боку, а був голова Комітету Агарного сейму. З нашого боку на політичному рівні був заступник міністра і секретар комітету Ради України.

Але питання в тому, що ці перемовини повернулися в трошки іншому ключі. Приймаюча сторона була Литва. Ми дуже вдячні їй за реально великий рівень підтримки України. Литва дійсно багато зробила для того, щоб ця зустріч відбулася і відбулася на високому рівні.

Але контекст під час зустрічі був в першу чергу не так за Україну, як проти Росії.

Мається на увазі, що Литва дуже активно протягувала питання в бік поляків, щоб вони припинили будь-які торгові відносини з Білоруссю і з Росією. Тому що всі розуміють, що ці відносини досі є. Тому відсотків 60 перемовин були якраз саме на цю тему», – розповів Тарас Баштанник.

Читайте також: Українським фермерам компенсують чверть вартості придбаної с\г техніки вітчизняного виробництва

Хоча під час перемовин мало б йтися переважно про ягоди та яблучний концентрат – такою була запланована тема дискусій, розмова рушила зовсім в інший бік, каже президент УПОА.

«В офіційній частині за ініціативи приймаючої сторони, хоча по-передньому так не домовлялися, 95% часу було витрачено на зернові питання. Звичайно, вони просили і вимагали, щоб поляки не блокували транзит українського зерна. Це те, власне, про що говорилось і на попередній зустрічі.

Що стосується ягід, на офіційній частині перемовин з нашого боку згадувалося тільки те, що їх не треба забороняти. Це стосується і транзиту, і прямих поставок. Однак польська сторона на це ніяк не відреагувала і продовжила говорити винятково про зерно. Треба розуміти, що саме це питання їх найбільше турбує», – зазначає Тарас Баштанник.

Втім офіційним спілкуванням зустріч не обмежилась, додає президент УПОА. За лаштунками перемовин він мав нагоду поспілкуватись безпосередньо з польськими колегами з приводу ягід. Тут діалог видався більш оптимістичним.

«Наразі маю такі прогнози: транзит ягід Польща забороняти не буде. Що ж стосується продажу українських ягід в Польщі, – це питання поки що не вирішене. На політичному рівні вони не бачать проблем, але блокують кордон не політики.

Справа в тому, що польська сторона звинувачує Україну у низьких цінах. Я ж намагався пояснити, що ані в зерні, ані в ягодах, ані в чому іншому Україна не має відношення до низьких цін. Ми тут ні до чого – і без нас на світових ринках ціни низькі.

По малині ж ситуація проста. Якщо ціни на неї будуть такі ж самі низькі, як в тому році, – поляки почнуть бунтувати і блокувати українську малину у себе на ринку. Це в тому випадку, якщо там української малини стане більше, ніж минулого року.

Але враховуючи наші прогнози по ринку малини в цьому році, мені здається, що загострення можна буде уникнути», – вважає Тарас Баштанник.


Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник

За його словами надалі вже існують домовленості з головою аграрного комітету польського Сейма на початку травня більш детально обговорити питання щодо українських ягід. Саме в той час аграрії обох країн матимуть бодай якісь показники щодо урожаю малини в Польщі та Україні.

«У мене є стриманий оптимізм, я думаю, що повинно бути все нормально і по малині і по яблучному концентрату. З  транзитом точно. З продажем на польський ринок, враховуючи прогнози і ціни, мені здається, що теж все має бути гаразд.

Треба розуміти, що в першу чергу під час цих перемовин йдеться про зерно», – акцентував увагу Тарас Баштанник.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!