Кризові явища повертаються на ринок молока – Андрій Ярмак
Традиційні підсумки українського молочного індексу прибутковості виробництва молока підбив економіст інвестиційного відділу ФАО Андрій Ярмак.
На відміну від тих, хто бачить лише ціну на молоко, УМІ дозволяє давати повну картинку ситуації на ринку.
Поясню на цифрах, чому виробники молока в Україні в особі хвилюються та подають скарги до антимонопольного комітету. Підстави для хвилювання справді є!
Коли ми говоримо про те, що ціна на молоко за підсумками перших чотирьох місяців поточного року знизилася на 6,7%, ми не повинні забувати, що за цей же період ціни на кормовий концентратний мікс для молочного тваринництва зросли рівно на третину, тобто на 32,9%!
Саме цим, а не тільки цінами на молоко, пояснюється стурбованість фермерів-молочників.
Відійду від шаблонів та зроблю акцент на кормах. Виявляється, що найбільшою проблемою молочників був соняшниковий шрот. В поточному році ціни на нього підскочили на 80,2%! В минулому році за цей же період ціни на шрот соняшника не змінилися взагалі.
Тому фермери зараз вимушені шукати заміну соняшниковому шроту в раціонах, і тут вже непоганим варіантом стає фуражна пшениця, яка за звітний період подорожчала найменше з кормових компонентів – лише на 6,3%. Отже, зараз – це найдешевший кормовий компонент на ринку, який в грудні 2017 року коштував більше, ніж соняшниковий шрот. Кукурудза також стала більш доступною на фоні шротів.
Традиційно найдорожчий компонент – соєвий шрот – теж подорожчав досить відчутно. І хоч в відсотках подорожчання було співставне з тим, що додала в ціні кукурудза, і в рази меншим, ніж зростання по соняшниковому шроту, у вартості однієї тони соєвий шрот додав понад 2,1 тисячі гривень. Отже, найбільшим викликом для молочників стають саме корми, і тут потрібно максимально залучати альтернативні можливості по використанню джерел білку, щоб не втратити прибутковість протягом періоду низьких цін на молоко.
Але повернемося до УМІ. В квітні УМІ знизився відразу на 13,3%, що стало найрізкішим падінням індексу за 38 місяців, або за три роки і два місяці! В останнє так різко прибутковість виробництва молока падала в лютому 2015 року. Отже, кризові явища до ринку повертаються. Ще раз хочу наголосити, що саме це спричиняє бурхливу реакцію виробників молока на відносно незначне зниження цін на молоко, адже їхня прибутковість залежить не тільки від доходів, але й від витрат.
Для порівняння – минулого року УМІ в квітні знизився на 2,9%, у 2016 році – взагалі не змінився, а в 2015 році навіть зріс в квітні на 7%. Але тоді, потрібно визнати, прибутки були ще нижчими, ніж зараз.
Отже, проаналізуємо прибутки реальні, в співставних показниках. Цей аналіз показує, що гіршим ніж квітень 2018 року з точки зору прибутків від виробництва молока був лише квітень 2015 року! Більше ніколи в історії професійних виробників молока вони не заробляли так мало, як в квітні 2018 року. І це вже є проблемою. Адже наступний місяць не гарантує припинення темпів падіння прибутковості. Більше того, в травні, як правило, прибутки виробників молока падають.
За перші чотири місяці 2018 року виробники молока отримали на 8,2% менше прибутку, ніж за той самий період попереднього року. Якщо ж порівнювати прибутки з середніми за шість років за той самий період, то падіння прибутків також було відчутним – на 6,3%.
Так, поки що це не є катастрофою. Але тенденції в цінах на корми не можуть не лякати будь-якого адекватного професійного молочника.
Чи допоможе нам світовий ринок? Поки що ситуація на ньому є значно кращою, ніж варто було б очікувати, враховуючи фундаментальні чинники. Масло, не зважаючи на певний негатив в трендах, і далі є значно дорожчим, навіть ніж в минулому, прекрасному по цінам році. СОМ теж, поки що, не обвалюється, хоча окремі країни починають демпінгувати, щоб позбавитися зайвих запасів. Але це привертає увагу до даного джерела білку, і дає надію на стимулювання світового попиту.
Отже, все, як завжди, залежить від ефективності та кмітливості переробників в питаннях розвитку експорту молокопродуктів. А також від виробників, якщо вони, врешті, вийдуть на будівництво власного підприємства з переробки молока.
Традиційна подяка аналітику сільськогосподарських ринків Андрію Панкратову за професійну роботу з цифрами.
Андрій Ярмак,
економіст інвестиційного відділу ФАО
Оригінальний пост розміщено за посиланням https://www.facebook.com/
На сайті автоматизованого попиту та пропозиції молока http://milkbalance.org.ua можна знайти актуальні дані щодо ринкових цін та індексів, балансу-попиту та пропозиції, а також індекс умовної прибутковості виробництва молока та молочних продуктів.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!