Кредити і гранти: як агропідприємства залучають зовнішнє фінансування

0 586

Агросектору вдається продовжувати роботу під ракетними ударами та порівняно стабільно функціонувати. Але чи надовго вистачить аграріям внутрішніх ресурсів підприємствпише SEEDS.

Сільське господарство для України – одна з основних галузей економіки, драйвер економічного розвитку. До лютого 2022 році рентабельність сільського господарства (особливо – вирощування зернових та овочів, виробництва молока) оцінювалась від 10% до 40%. У 2021 році галузь забезпечила експорт продукції на $23,9 млрд.

Із початком повномасштабного вторгнення агросектор продовжує приносити валютну виручку. За даними Держстату України, попри блокування росіянами українських портів, нищення логістичної інфраструктури і зерносховищ, у 2022 році агропродовольча продукція забезпечила 53% від всього експорту. Сумарно минулого року Україна експортувала агро- та продуктів харчування на понад $23 млрд, а за 8 місяців 2023 року – на $14,6 млрд.

Фактично, попри війну, ракетні удари та усі наявні перешкоди, сільське господарство порівняно стабільно функціонує і продовжує постачати критично важливу продукцію як на ринок України, так і на експорт. Підтримувати свою роботу аграріям допомагають кредити та грантові програми.



Кредити як підтримка підприємства та поштовх до розвитку

 Попри те, що комерційне кредитування значно скоротилося через повномасштабну війну, в українських банках продовжують діяти кредитні програми для бізнесу, зокрема аграрного.

Аграріям доступні такі універсальні банківські пропозиції поповнення обігових коштів, як кредитна лінія та овердрафт. Всі вони дозволяють підприємцям залучити кошти для покриття поточних потреб – придбати насіння, паливо, послуги, рефінансувати поточні кредити чи втілити невеликі проєкти. Отримати таке фінансування може бути простіше, коли підприємство вже працює з цим банком. Адже прийняття рішення про обсяг фінансування, у такому випадку, буде залежати від обсягу попередньої співпраці підприємства з банком.

У нагоді стануть також і специфічні аграрні фінансові інструменти, як-от аграрні розписки. Аграрні розписки дозволяють залучати фінансування під заставу майбутнього врожаю. Якщо у фермера бракує активів, які могли б бути прийнятими банками як застава, аграрні розписки дозволяють використати для цього майбутній врожай з конкретних земельних ділянок. Зазвичай банки приймають фінансові аграрні розписки, розрахунок за якими відбувається грошима.


гроші монети


Водночас, в деяких банків діють більш адаптовані до агросектору кредитні програми. Їхні умови можуть бути більш сприятливими для аграріїв, оскільки враховують сезонність доходу та пристосовані до виробничого циклу. Таке фінансування можна спрямувати не лише на поповнення обігових коштів, але й для реалізації певних проєктів, що допоможуть підприємству стати більш ефективним та підвищити прибутковість. Наприклад, закупівля устаткування, розбудова складських приміщень чи переробки тощо.

Для закупівлі агротехніки аграрії користуються лізинговими програмами. Поширені партнерські програми, коли виробник чи дилер техніки співпрацює з банками для продажу машин. Наприклад, знаменитий виробник сільськогосподарської техніки John Deere має партнерство з шістьома українськими банками про кредитування чи лізинг для покупців: Райффайзен, ОТП, ПроКредитБанк, Креді Агріколь Банк, Ощадбанк та Приватбанк. Агропідприємство може самостійно підібрати банк, через який вигідніше придбати нову техніку.

 

Пільгові кредити через державну програму

З падінням цін на сільгосппродукцію та ростом собівартості, рентабельність агровиробництва падає. Тому при виборі кредиту для аграріїв як ніколи важливо не лише залучити необхідні кошти, але й зважено підійти до вибору умов кредитування. В пріоритеті – програми пільгового кредитування та державна підтримка.



Останні кілька років аграрії активно використовують для залучення оборотного капіталу, модернізації чи розширення підприємств державну програму “Доступні кредити 5-7-9″. 

Розроблена під час ковіду, програма оперативно реагувала на зміни в економіці та стала гнучким інструментом для малого та середнього бізнесу під час повномасштабної війни.

Фактично, до лютого 2022 року найактивнішими користувачами програми були саме аграрії, отримавши понад 40% всіх кредитів. Після початку вторгнення росіян кількість агропідприємств, які залучають кошти через “5-7-9″, від загальної кількості учасників сягла 50%.

Популярності “5-7-9″ сприяє великий вибір програм від різних банків: у програмі беруть участь 45 банків з 63 діючих банків і майже кожен розробив власну програму на базі державної.



Наприклад, банк надає кредит до певної суми без застави, лише під 50% забезпечення державної гарантії та поручительство власника.

Загалом, за даними Мінагро, з початку 2023 року майже 12 тис. агрогосподарств отримали 62 млрд грн банківських кредитів на розвиток. З них, за програмою «5-7-9», 9,3 тис. агропідприємств отримали 35,9 млрд грн.

 

Грантове фінансування – від держави та міжнародних донорів

Гранти можуть передбачати повне фінансування проекту з донорських коштів або з частковою участю підприємства. Наприклад, Мінагро надає гранти на до 70% вартості будівництва модульної теплиці (але не більше 7 млн грн) на будівництво теплиць. Аналогічно діє програма розвитку садівництва та ягідництва.

За умовами державної грантової програми, якщо заявку на грант задовольняють, підприємство має покласти на рахунок уповноваженого банку свою частку, а держава протягом місяця перераховує суму гранту.


гроші в землі


Щоб полегшити під час війни тягар залучених кредитів, уряд оновив програму здешевлення кредитів. Агропідприємства можуть звернутись до держави для часткової компенсації сплачених відсотків за користування кредитом, однак важливий нюанс програми – компенсацію можна отримати за кредитами, отриманими через уповноважені банки, які підписали відповідний меморандум про співпрацю з Мінагрополітики.

Також аграрії можуть залучати донорське фінансування від USAID, ООН та ЄС. Наприклад, Food and Agriculture organization (FAO, ООН) пропонує гранти по $10-25 тис. мікро- та малим виробникам аграрної продукції (від особистих селянських господарств до ферм) для закупівель техніки, спеціального обладнання чи послуг (сертифікація товару, маркетинг, навчання).

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) надає гранти переробним підприємствам, зокрема у секторі переробки сільськогосподарської продукції, для розширення та розвитку діяльності.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!