Кожен кілограм міндобрив, чи ЗЗР – це додаткові кулі та ракети, які виробляє росія

0 308

Сьогодні питання екологізації агровиробництва в Україні має не тільки екологічну, а й політичну складову, адже майже весь агрохімічний комплекс нині повністю залежить від нафти і газу нашого агресора, пише SEEDS

Таку думку висловив Роман Макухін, директор ТОВ «Зелена поляна-2016» під час презентації соціологічного дослідження, проведеного серед представників малого та середнього сільгосп підприємництва влітку 2023 року, Центром Екологічних ініціатив “Екодія” спільно з агромедіа агенцією Sapienza.

Читайте також: Сталі екопрактики дозволять українським фермерам подбати про здоров’я землі та власні прибутки

«Мій досвід в агро розпочався в 2008 році з 50 тисяч гектарів землі на Херсонщині, а завершався минулого року на Чернігівщині, із 4 гектарами лохини і 150 вівцями. Досвід дуже різноманітний і практичний. І завжди це все було або органічне, або біодинамічне виробництво з сертифікацією, або без.

Тому для мене питання екологізації агровиробництва в Україні максимально близьке. Жодних перспектив з тим форматом українського агровиробництва, який ми маємо, у нас, звичайно, не існує.

Треба пам’ятати, що кожен кілограм мінеральних добрив, кожен літр будь-яких ЗЗР, кожен літр палива, який ми витрачаємо в хімічному агровиробництві, – це додаткові кулі та ракети, які виробляє російська федерація.

Весь агрохімічний комплекс повністю залежить від нафти і газу нашого агресора», – вважає Роман Макухін.

На його думку агровиробництво без добрив, пестицидів та ЗЗР – це цілком реальна картина сьогодення, в першу чергу, зважаючи на їх походження.



Ознайомитися з повною версією соціологічного дослідження можна  за посиланням

«Розмову треба починати з дуже банальних питань: чи маємо ми підтримувати надалі нашого ж агресора і продовжувати закуповувати мінеральні добрива і використовувати їх пестициди, ЗЗР. Або є інші способи, є альтернативи.

Звичайно ж, вони існують і давно використовуються у всьому світі. Це і компости, і біологічні засоби захисту рослин. Це і різні біологічні техніки, які застосовуються не обов’язково навіть для того, щоб вирощувати органічно сертифіковану продукцію, а просто для того, щоб зробити своє виробництво незалежним від економіки агресора», – зазначає Роман Макухін.

На його переконання сьогодні впроваджувати екологічне виробництво в Україні непросто. А на заваді цього процесу стоять одразу кілька складових.

«У нас дуже агресивно поводиться бізнес агрохімії, фактично нав’язуючи її та поширюючи інформацію, що без агрохімії взагалі сьогоднішнє агровиробництво неможливе. А ще у нас люди дуже часто просто не хочуть читати ані Овсінського, ані Вернадського. А це базові знання, яких не вистачає для того, щоб усвідомити, що за допомогою компосту можна вирощувати і на великих територіях», – додає Роман Макухін.



Під час опитування фермери неодноразово розповідали про компостування і про органічні добрива, – розповіла під час презентації дослідження Катерина Звєрєва, засновниця агро-медіа агенції Sapienza.

“Говорили вони про системи нульового та мінімального обробітку ґрунту. Деякі вже відмовилися від оранки, працюють у напрямку збереження ґрунту, мінералізують ґрунт і користуються різними екопрактиками.

Деякі фермери зацікавились установками переробки гною, і хотіли б встановити їх на своїх тваринницьких комплексах. Чимало фермерів розглядають будівництво власних енергетичних центрів чи біогазових заводів. Вони вже бачать в цьому певну альтернативу і перспективу.

Цікаво, що деякі фермери декілька років вже використовують своєму виробництві дигестат біогазових станцій, як замінник мінеральних добрив. Нещодавно з’явився закон, який полегшує моменти використання дигестату в Україні», – нагадує Катерина Звєрєва.


Чи використовують українські фермери екологічні практики, онлайн-анкетування

Українські фермери, які брали участь в інтерв’юванні, зазначають, що ставлять перед собою довгострокові цілі, використовують комплексні підходи у обробітку землі, щоб не виснажувати родючі землі. Фермери також говорять, що контроль за станом, якістю та використанням ґрунтів, а також за застосуванням агрохімікатів необхідно забезпечити на загальнодержавному рівні.

«В контексті екопрактик доволі багато фермерів говорило про те, що це має бути системна політика на державному рівні. Повинні впроваджуватися державні програми щоб до процесу екологізації виробництва була можливість залучити більшу кількість фермерів», – розповіла під час презентації дослідження Анна Даниляк, фахівчиня з екологізації сільського господарства Центру екологічних ініціатив “Екодія”.


 Більше інформації про презентації соціологічного дослідження, проведеного серед представників малого та середнього сільгосп підприємництва влітку 2023 року, Центром Екологічних ініціатив “Екодія” спільно з агромедіа агенцією Sapienza читайте за посиланням.

 

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!