Коронакриза прискорила впровадження IT-технологій в сільському господарстві – Вадим Янчук

0 209

Сучасне агровиробництво не можливе без впровадження провідних рішень, а IT-галузь стала тим фундаментом, на якому сьогодні базується розвиток інновацій в сільському господарстві. Про те, що дає впровадження таких технологій в практичному сенсі, що виступає їх драйвером та яким чином коронакриза прискорила інноваційний розвиток українського та світового агро – читайте в інтерв’ю журналістів AgriGator з Вадимом Янчуком, директором IT-підрозділу компанії «Агро-Регіон».

– Пане Вадиме, на сайті Вашої компанії зазначається, що «Агро-Регіон» запроваджує надсучасні технології у всіх своїх операціях. Чи могли б Ви детальніше розповісти, яких саме сегментів виробництва стосується таке впровадження та, власне, що це за операції?

– В компанії «Агро-Регіон» є виробничий сегмент, що стосується, переважно, вирощування зернових культур. Автопілоти, дрони, супутниковий моніторинг посівів, контроль руху зерна з поля на елеватор, диф.внесення добрив, пестицидів – все це, та багато інших технологій використовує наше виробництво. Класичний gps моніторинг, який вже мабуть використовує ледве не кожна агро компанія в Україні, за допомогою якого контролюють витрати пального та місцезнаходження с/х техніки, ми доповнили контролем руху зерна від комбайна на полі до елеватора.

– Як саме ви це відслідковуєте?

– Процес відбувається наступним чином: комбайн збирає зернові, обмолочує їх та відвантажує врожай на бункер-перевантажувач – спеціальну машину високої прохідності, що може без проблем заїхати у поле, на відміну від звичайної вантажівки. В бункері-перевантажувачі є ble мітка, за допомогою якої комбайн “бачить” кому саме відвантажує своє зерно.

Також в бункері-перевантажувачі є спеціальний тензодатчик за допомогою якого визначається вага зерна. Далі зерно перевантажується у вантажівки з такими ж ble мітками, як і в перевантажувачах. Таким чином ми відслідковуємо повний шлях зерна від комбайна до первантажувача, від перевантажувача до вантажівки та далі вже до елеватора. В теорії все просто ), та на практиці виникає безліч технічних питань, які нам допомогають вирішити технічна та диспетчерська служба.

-В рамках проєкту «Агрошкола» ви дуже часто використовуєте дрони. Чим вони допомагають у сучасному агровиробництві?

– Дронами в агро вже нікого, звичайно, не здивуєш. Класичне використання дронів допомагає агроному побачити все поле, а не лише невелику його частину, та зробити висновки щодо якості посіву, оприскування, помітити проблемні ділянки на етапі, коли ще можна цю проблему виправити.

Але я зупинюсь на останньому, дуже цікавому, на мій погляд, нашому з виробництвом проекті. За допомогою фотознімків з дронів ми можемо визначити кількість рослин, та відстані між ними. В цьому нам допомогає технологія machine learning, так зване машинне навчання. Агрономи “вчать” нашу нейро-мережу визначати рослини, відмічаючи їх у спеціальній програмі. Таким чином мережа вчиться і через деякий час зможе сама визначати рослини на фото, фільтруючи бур’яни. На сьогодні наша нейро-мережа досягла точності 95%. Це досить непоганий результат, як на мене. Таким чином ми маємо змогу порівняти кількість рослин, що ми посіяли з кількістю сходів. Це дуже важливі дані, які надають змогу зробити висновки щодо якості посіву, якості самої сівалки та якості праці людей, що виконують посівні роботи.

– Ви постійно тестуєте та впроваджуєте різні технології, а що вони дають агробізнесу в практичному сенсі? Це оптимізація виробничих процесів, унеможливлення впливу людського фактору, зменшення витрат на робочу силу чи можливо ще щось?

– Сьогодні ми дійсно зайняті автоматизацією процесів в компанії. Річ в тім, що процеси роблять люди – в когось це виходить краще, а в когось, природньо, гірше. Якщо розглядати кожен процес окремо, то часто буває так, що можна щось покращити, щось оптимізувати, спростити, або й взагалі може виявитись, що деякі процеси компанії не потрібні. Саме вдосконаленням процесів компанії ми сьогодні й займаємося. Це процеси дуже різні та їх багато: підписання договорів, оплата, прийом палива, ЗЗР, добрив, пожежа, ДТП, крадіжка та багато інших. В кожному з цих процесів співробітники мають розуміти свою роль. Це дуже потрібно, в першу чергу, для якісного масштабування компанії. Адже коли ми говоримо про велику компанію, що розташована в різних регіонах та її співробітники не мають змоги постійно спілкуватися один з одним – потрібно те, що називається керування процесами.

Також займаємося впровадженням електронного документообігу. Сам по собі електронний документообіг та підписання документів за допомогою електронного підпису свідчить про поступову відмову від паперових документів. Більша частина нашого внутрішнього документообігу вже відбувається саме за допомогою електронних систем. Сьогодні ми працюємо над тим, щоб перейти на такий документообіг з нашими контрагентами. Тут є певні складнощі, адже в кожного своя система та свої підходи до цього питання. Але ми рухаємося в цьому напрямку.

– Дуже часто можна почути думку, що на впровадження онлайн-технологій вплинула коронакриза та введені через неї карантинні обмеження. Яким чином це вплинуло саме на Вашу компанію?

– Так, звичайно. Цей вплив був відчутний. Візьмемо для прикладу віддалену роботу. Виявилося, що багато наших співробітників можуть працювати вдома без втрати якості роботи. Але для того, щоб все це відбувалося як потрібно, необхідно використовувати інструменти контролю за процесами, планування – хто чим займається, які завдання та в які терміни будуть виконані. Такий контроль відбувався в нашій компанії й до карантину, але в сьогоднішніх умовах без цього зовсім ніяк. І це вплинуло на те, що робота компанії, на мою думку, стала навіть ефективніше. Ну і звичайно, вже ніяк не обійтися без якісних систем відеозв’язку – зустрічі онлайн відбуваються постійно, іноді одна за одною майже без перерв. Раніше, до карантину ми все ж таки частіше зустрічались офлайн, та багато часу витрачали на те, щоб дібратись офісів та переговорок.

– Що є драйвером впровадження IT-технологій у агровиробництві: як в цілому в світі, так і в Україні зокрема?

– Класичним драйвером впровадження будь яких технологій, в тому числі і ІТ – є бажання зкоротити витрати, оптимізувавши виробничі процеси та/або збільшити продуктивність праці. Також драйвером може бути потреба формування іміджу іноваційної, сучасної компанії, адже нам всім подобається працювати саме з такими компаніями.

– Чи згодні ви з тим, що поступово технології точного землеробства витіснятимуть традиційне?

– Звичайно. По суті, великі агрокомпанії вже не працюють без використання технологій точного землеробства.

– Щоб Ви побажали аграріям робити вже сьогодні, щоб потім «не пасти задніх»?

– Все вирішують люди. Якщо приєднати до команди освічених, професійних людей, які розділяють цінності компанії, то це вже великий успіх. Адже згодом ці люди почнуть генерувати ідеї для розвитку вашого бізнесу. Тобто багато в чому успіх залежить від команди.

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!