Коріандр — прибуткова культура для культивування в Україні. Поради з вирощування

0 1 605

Коріандр — високоцінна медоносна культура, яка добре пристосована до ґрунтово-кліматичних умов України. В Кіровоградській області посівні площі під коріандром складають 2,0–2,5 тис. га і щороку спостерігається тенденція щодо їх зростання. Як правильно вирощувати цю вигідну культуру щоб отримати високий урожай, читайте на SEEDS.

Серед ефіроолійних культур в Україні коріандр займає перше місце.

Коріандр вирощують для одержання насіння, з якого отримують ефірну олію, яка використовується у косметичній, лікеро-горілчаній, кондитерській промисловості тощо. Після переробки коріандровий шрот застосовується як цінна харчова добавка у раціоні тварин. У ньому містяться органічні речовини, котрі мають кормову цінність: сирі білок і жир, клітковина, безазотисті речовини та зола.

Коріандр (Coriandrum sativum) є високоцінною медоносною культурою, середній вихід меду становить у межах 145–150 кг/га. Він характеризується тривалим періодом проростання насіння — 20–25 днів і дуже повільним розвитком рослин у перший період після сівби. Розвиток коріандру по фазах проходить так: сівба-поява сходів триває 17–21 день; сходи-утворення розетки — 13–15 днів; розетка-стеблування — 18–21 день, стеблування-бутонізація — 12–14 днів; бутонізація-цвітіння — 18–21 день; цвітіння-дозрівання — 20–23 дні. Період вегетації становить 90–110 днів залежно від погодно-кліматичних умов.

Коріандр не боїться приморозків, витримує 1–10°С морозу. Проростає насіння його за температури 6–8°С тепла. Кращі ґрунти для нього — чорноземи, легкі суглинки та угноєні супіски. Непридатними є важкі глинисті, солонцюваті та піщані.

Місце у сівозміні

Кращими попередниками для коріандру вважаються озимі зернові, що сіялись по удобреному пару або просапних культурах. Також висівають його і після ранніх ярих зернових, зернобобових, кукурудзи та картоплі. Можна сіяти і по соняшнику, тому що він не пошкоджується вовчком. Після коріандру можна вирощувати ярі зернові.

Основний обробіток ґрунту. Осінній обробіток ґрунту включає лущення стерні попередника на глибину 6–8 см одразу після збирання. Якщо поле після просапних культур дуже засмічене бур’янами або після кукурудзи, то ґрунт слід обробляти дисковими боронами на глибину 10–12 см. Через 3–4 тижні проводять оранку на глибину 22–25 см.

Ранній зяб слід обробляти по типу напівпару. Це дасть змогу очистити поле від бур’янів та забезпечить стабільно високі врожаї культури.

Удобрення

Коріандр дуже вимогливий до родючості ґрунту й забирає з нього велику кількість поживних речовин, тому для одержання високих урожаїв під нього слід вносити мінеральні добрива. Ефективність застосування добрив у нашій зоні тим більша, чим більше ґрунт забезпечений вологою. Оскільки Кіровоградська область знаходиться у зоні недостатнього зволоження, то основну масу мінеральних добрив (70–80%) необхідно внести восени, а залишок (20–30%) — навесні перед сівбою.

Добре впливає на врожайність коріандру комплексне внесення трьох основних елементів живлення: азоту, фосфору та калію. У разі забезпечення якогось одного з цих елементів ефективність буде значно меншою.

Якщо коріандр висівається після озимини по удобреному пару, то слід вносити 30–45 кг/га д. р. азоту, 30–45 фосфору та 15–20 кг/га д. р. калію.

Після просапних культур вносять 45–60 кг/га д. р. азоту; 45–60 фосфору та 30–45 кг/га д. р. калію. Проте слід пам’ятати, що норми добрив варто визначати з урахуванням результатів агрохімічного обстеження поля та запланованої урожайності.

Використання органічних добрив має вплив на формування більшої вегетативної маси (листя, стебла) і розтягує період вегетації.

Підготовка поля до сівби

Головною метою весняного обробітку ґрунту перед сівбою є розпушення і вирівнювання поверхні ріллі, щоб зменшити випаровування ґрунтової вологи. Він складається із ранньовесняного закриття вологи та передпосівної культивації з боронуванням.

Сівба

Сіяти коріандр необхідно тільки кондиційним посівним матеріалом. Вологість його не повинна перевищувати 13%. Насіння коріандру поділяється на класи.

Посівні якості насіння коріандру

Коріандр сіють, як правило насінням І класу. Перед сівбою його обов’язково протруюють. Як протруйник використовують препарат Вітавакс 200, з. п. із нормою 3 кг/т. Витрата суспензії його — 10 л/т.

Кращими строками сівби є ранньовесняні одночасно з ранніми зерновими. Запізнення із сівбою призводить до того, що рослини не можуть використати повною мірою весняні запаси вологи в ґрунті, внаслідок чого різко знижується урожайність коріандру.

Вибір способу сівби залежить від виробничих умов та засмічення поля бур’янами. Для механізованого догляду за посівами коріандру його рекомендується сіяти прямолінійними рядками з міжряддям 45 см.

Якщо сіяти коріандр звичайним рядковим способом із шириною міжрядь 15 см, то обов’язковим заходом із догляду за посівами буде застосування гербіцидів.

Однією із причин слабих і невирівняних сходів є заглибока сівба. Глибина загортання насіння коріандру повинна становити 3–4 см. Для досягнення цього необхідна добре вирівняна поверхня поля.

Коріандр можна сіяти як звичайними зерновими сівалками СЗ-3,6А; СЗТ-3,6А; СЗ-5,4; СЗПЦ-12; СЗП-12, так і овочевими СЛС-12; СО-4,2 та інші.

Догляд за посівами

Для забезпечення високої урожайності необхідно своєчасно і старанно виконувати агрозаходи, які сприяють нормальному росту і розвитку рослин. Критичним періодом розвитку коріандру є фаза від появи сходів до стеблування. У цей період сходи дуже пригнічуються бур’янами, що знижує урожайність.

Після сівби одразу проводять коткування. Для цього використовуються наступні машини: КПП-3, КПП-6, ЗККШ-6. Якщо у перші 4–5 днів утворюється ґрунтова кірка, її слід знищити легкими або середніми боронами: ЗП-15, БЗСС-1,0. Боронування доцільно проводити по діагоналі поля.

З появою сходів необхідно боронувати упоперек або по діагоналі поля. Слід регулювати швидкість руху агрегату, щоб не допустити висмикування рослин коріандру з ґрунту.

Під час сівби з міжряддям 45 см рекомендується проводити міжрядний обробіток у міру проростання бур’янів. Для цього можна використовувати культиватори УСМК-5,4, КА-4,2, УКР-1,4, УКР-5,6. При цьому слід дотримуватись захисних зон у рядках. Після виконання міжрядного обробітку слід провести ручне прополювання у рядках.

Захист посівів коріандру

Головним фактором формування урожайності коріандру є наявність бур’янів. В основному всі рекомендовані гербіциди, які вносять під коріандр, є допосівними або досходовими.

Для боротьби зі шкідниками слід проводити обприскування посівів до цвітіння.

Збирання врожаю

Під час збирання плодів коріандру важливо пам’ятати, що вони достигають неодночасно: спочатку центральні, а потім бічні зонтики. Зрілі плоди в дощ та вітер можуть легко осипатися, тому необхідно збирати його в найкоротший період. Збирання врожаю є найголовнішим моментом усього виробничого циклу.

Перед початком слід визначитись, які площі будуть збирати на пряму, а які роздільним способом. В останньому необхідно враховувати погодні умови.

Роздільне збирання варто починати за побуріння 65–70% зонтиків, а пряме — при 85–90%. Збирати врожай коріандру можна такими комбайнами: КЗС-9 «Славутич», «Лан», СК-5 «Нива», Дон 1500Б, «Джон Дір», «Клаас», «Кейс» тощо.

Очистка насіння

Посівний матеріал коріандру одразу після збирання має пройти первинну очистку для того, щоб відокремити подрібненні листя і стебла рослин, які призводять до швидкого самозігрівання, і весь врожай втрачає посівні і технічні якості. З цією метою використовують ОВП-20А та ОВС-25.

Кінцева очистка насіння полягає у доведенні його до посівних кондицій. Це складний процес через те, що у посівах коріандру трапляються важковідокремлювальні бур’яни: мишій, берізка, амброзія. Тому своєчасне знищення їх на полі значно полегшує очистку насіння. Для кінцевого очищення використовують зерноочисні комплекси ЗАВ-20, ЗАВ-40, «Петкус» та інші.

SEEDS за матеріалами АгробізнесСьогодні 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!