Пандемія коронавіруса наносить шкоду всім учасникам плодоовочевого ринку України. Основна причина – непевність, в умовах якої на всіх ділянках ланцюга постачань спостерігаються стрімкі та хаотичні скачки цін.
Таку думку висловив керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко під час Міжнародної антикризової плодоовочевої онлайн-конференції, присвяченої питанням впливу коронавіруса і глобальної економічної кризи на світову плодоовочеву галузь.
Керівник УПОА також вважає, що в довгостроковій перспективі нинішня криза призведе до відсіювання більш слабких гравців українського плодоовочевого ринку.
“Залишаться лише сильні гравці, які зможуть пережити цей, так званий, “ідеальний шторм”. Але сьогодні першими під удар потрапили виробники ранньої продукції, які, зазвичай, починають сезон з високих цін, проте сьогодні не отримують ті цінові рівні, на які розраховували раніше.
Причиною тому, перш за все, стала незрозуміла ситуація на валютному ринку, що в значній мірі впливає на питання ціноутворення. При цьому глибока девальвація гривні, яка можлива в майбутньому, здатна стимулювати експорт і буде захисним бар’єром для тих позицій, які під час дефіциту заміщуються імпортними поставками”, – зазначив Федір Рибалко.
Фахівець також підкреслив, що найбільш дефіцитними позиціями на плодоовочевому ринку України на сьогодні є товари з тривалим терміном зберігання.
“Споживачі намагаються зробити запас таких продуктів, що відносяться до категорії першої необхідності.
Перш за все, йдеться про овочі борщового набору.
Додатковий попит на них впливає на підвищення цін. При цьому в даному контексті варто згадати і сезонний дефіцит – залишки на складах на тлі здорожує імпорту знижуються, а новий урожай фермерам вдасться зібрати лише через кілька місяців”, – пояснив Федір Рибалко.
SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!