Інвестиції у технології захисту садів від заморозків окупляються вже в перший рік іх використання

0 197

Прискорення темпу кліматичних змін в останні роки має найбільший вплив на плодоовочеву галузь, що призводить до багатомільярдних збитків для садівників та виноградарів. Природно, що миритися з цим фермери не хочуть, тому все активніше шукають способи зниження кліматичних ризиків. І часто їх знаходять. Про це повідомляє EastFruit.

«Плідництво – це найбільш чутливий до кліматичних змін сегмент агробізнесу. Будь-які відхилення температури від норми протягом року призводять до зниження врожайності чи якості плодів, інколи ж і до загибелі дерев і чагарників. Найбільшу небезпеку для садівників та виноградарів Європи, та й інших частин світу, становлять весняні заморозки – лише за кілька годин заморозок може звести нанівець усі зусилля та позбавити фермера річного доходу. Але й аномально низькі температури взимку і надто високі температури влітку можуть завдати серйозної шкоди фермерам, які вирощують фрукти, ягоди, виноград та горіхи. Також найчастіше ранні заморозки восени завдають значної шкоди. Вивчаючи світовий досвід захисту від негативного впливу погодних умов на садівництво та виноградарство, ми виявили, що лідерами у цьому сегменті є США та Нова Зеландія, а от у країнах ЄС менший відсоток садів захищений від кліматичних аномалій», — пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту. Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Головними способами захисту садів, виноградників та ягідників від заморозків, за інформацією EastFruit, є:

  • Надкронове спринклерне зрошення (його ще називають крижаний панцир) – мабуть найбільш ефективний спосіб захисту від заморозків, правда цей спосіб, як і інші, має низку серйозних обмежень, які ми розглянемо нижче.
  • Подкронове спринклерне зрошення – аналогічно першому способу, але менш ефективно.
  • Дощування – ще менш ефективний спосіб захисту садів від заморозків.
  • Задимлення або просто димлення – це один з найдавніших методів захисту від заморозків, який є дуже трудомістким, витратним і обмеженим за рівнем ефективності.
  • Опалення саду – неефективний та небезпечний застарілий метод захисту від заморозків.
  • Вітряні машини або вітряки або віндмашини – універсальний спосіб захисту від заморозків, який може використовуватися ще й для охолодження саду під час критично високих температур в літній період.
  • Закритий ґрунт – очевидно, що це найкращий спосіб захисту від заморозків, проте інвестиції у закритий ґрунт набагато вищі, ніж власне інвестиції у сам сад чи ягідник, тому ми в даному матеріалі цей метод не розглядатимемо.

Види заморозків та їх вплив на вибір методу захисту

Не всі знають, що заморозки (чи мороз) бувають різні. Поганою новиною є те, що перед одним із двох основних видів заморозків, адвективними заморозками, практично безсилі багато основних видів захисту.

Адвективні заморозки (їх ще називають переносними заморозками, тому що масу холодного повітря приносить вітер з інших регіонів, як правило з північних) зазвичай супроводжуються досить сильним вітром і хмарністю і можуть утримуватися досить довго, що часто зводить нанівець зусилля захисту від заморозків. Хмарність також не дозволяє повітрю та ґрунту прогріватися у денний час і призводить до відсутності температурної інверсії – формування теплого шару повітря у верхньому шарі. Ці заморозки завдають найбільшої шкоди садам, розташованим у низинах, т.к. холодне повітря накопичується і довше утримується саме тут.

Відповідно від цього виду заморозків складно знайти спосіб захисту. Мабуть, єдиним порівняно ефективним методом буде надкронове зрошення або крижаний панцир, але й тут є багато обмежень та нюансів, та й метод цей застосувати більшість виробників фізично не може. Але про це нижче.

А ось радіаційні заморозки, викликаються охолодженням ґрунту внаслідок ефективного випромінювання і найчастіше спостерігаються в нічний час, але в ясну та безвітряну погоду. У цей час ефективне випромінювання земної поверхні високо, а турбулентність мала, що ускладнює перемішування приґрунтового шару повітря, що охолоджується, з більш теплими високими шарами. Такий вид заморозків є досить поширеним явищем для зони клімату Східної Європи та Центральної Азії. З цим видом заморозків фермерам боротися набагато простіше, а боротьба виявляється зазвичай ефективнішою. І в цьому випадку можна застосовувати різні методи з різним ступенем успішності.

Важливі моменти для розуміння ефективності боротьби із заморозками

Здоровий сад, ягідник чи виноградник завжди легше переносить заморозки, ніж ослаблений. Тому захист від заморозків починається із суворого дотримання всіх основних агротехнічних прийомів, від висадки саду до догляду за ним. Відсутність вогнищ хвороб та шкідників, збалансоване харчування, правильне розміщення саду, наявність вітрозахисних смуг – всі елементи мають прямий вплив на те, яка частина врожаю буде збережена при настанні критичних температур.

Потрібно, звичайно, пам’ятати і про розумний підбір сортів та підщеп при вирощуванні фруктів, ягід, горіхів та винограду. Нерідко в нашому регіоні садівники закуповують саджанці у тепліших країнах, які або взагалі не переносять низьких температур у зимовий період, або зацвітають дуже рано, потрапляючи під хвилі весняних заморозків.

Розміщення саду, ягідника або виноградника поблизу великого водоймища завжди дозволяє частково захистити садок від незначних заморозків або знизити збитки від зниження температур.

Ці ж обмеження, за винятком високої шпалери, актуальні і для спринклерного підкронового зрошення. Однак цей метод також набагато менш ефективний.

Дощування або навіть полив саду по борознах може допомогти захистити сад переважно від короткочасних радіаційних заморозків, але лише при температурах не нижче 2-3 градусів за Цельсієм. Тим не менш, навіть звичайний полив по борознах перед настанням заморозків допоможе знизити шкоду за рахунок підвищення рівня вологості в саду та температури повітря.

Однак і тут потрібно мати досить великі запаси води, яких, особливо у весняний період, багато садівників не мають. Аналогічно, бажано мати досить потужну систему поливу, щоб швидко вилити значну кількість води.

Задимлення саду чи виноградника – це давній, дорогий і найефективніший метод захисту. Суть його в тому, що дим стелиться садом, огортаючи дерева, а його температура вища, ніж температура повітря. Крім того, дим не дозволяє землі віддавати тепло, утримуючи його у саду. Ось основні причини, чому цей метод порятунку саду від морозів може використовуватися лише в крайніх випадках і лише в невеликих за площею садах:

  1. Потрібні величезні трудові ресурси та ще й у нічний час, які є не у всіх;
  2. Потрібні великі запаси горючих матеріалів (зазвичай підіпрілої соломи) або великі запаси димових шашок;
  3. Метод досить дорогий за вартістю;
  4. Неможливо використовувати поблизу населених пунктів, т.к. дим завдає шкоди здоров’ю населення;
  5. Не надто ефективно при адвективних заморозках, т.к. вітер просто швидко здуває дим.

Переваги методу димлення в тому, що не потрібні особливі інвестиції в обладнання і розгорнути захист, якщо все необхідне, можна досить швидко.

Спосіб опалення саду, тобто спалювання різних видів палива для підвищення температури, а чи не для генерації диму, ми тут не будемо серйозно і глибоко розглядати, тобто, він абсолютно неефективний з усіх точок зору: витратний, що вимагає величезних трудових ресурсів, пожежонебезпечний і може навіть пошкодити або зовсім знищити сад чи виноградник.

Звичайно, цей метод дозволяє отримати гарні фотографії нічного саду чи виноградника у численних вогнях, але це навряд чи варто вважати за перевагу. Зазвичай його використовують виноградарі на найбільш цінних сортах винограду і тільки тому, що для цього використовуються обрізки лози, що є у них у великих кількостях.

Вітряні машини (віндмашини) або просто вітряки – це, мабуть, найбільш доступний і універсальний спосіб захисту від заморозків, які можуть застосовуватися будь-де. Більше того, вітряні машини можуть стати в нагоді садівникам і виноградарям і для зниження температури повітря в саду в літній період. Суть методу полягає у перемішуванні верхнього інверсійного шару теплого повітря з холоднішим повітрям у саду.

При комбінації вітряних машин з тепловими гарматами ефективність цього захисту від заморозків наближається до ефективності надкронового зрошення.

Однак цей метод, як і інші, має свої недоліки:

  1. Вони зазвичай не ефективні при адвективних заморозках, якщо такий заморозок супроводжується сильним вітром та хмарністю – хмарність запобігає утворенню інверсійного шару повітря, а при вітрі понад 7-8 км/год автоматика відключає вітряк;
  2.  Вітряні машини краще розміщувати не ближче 120-150 метрів від житлових будинків, але чим далі вони розміщені, тим краще, оскільки вони працюють зазвичай вночі і створюють дуже відчутний шум, який може заважати місцевим жителям.
  3. Ще один недолік вітряних машин можна вважати тимчасовим – зараз попит на вітряні машини сильно перевершує їхню пропозицію. У країнах ЄС та Нової Зеландії більшість провідних постачальників не приймають замовлення на постачання машин до 2023 року, т.к. їх заводи працюють на повну потужність.

Однак переваги вітряних машин набагато перевершують їхні недоліки. Ось вони:

1.Може встановлюватися в будь-якому саду, ягіднику чи винограднику і не залежить від наявності будь-якої інфраструктури, на відміну від системи надкронового зрошення;
2. Швидка установка (система захисту може бути змонтована за лічені дні) на відміну від системи зрошення;
3. Інвестиції на гектар нижче, порівняно з надкроновим зрошенням;
4. Можливість використання вітрової машини не тільки для захисту від заморозків, а й для охолодження саду під час високих температур повітря влітку;
5. Можливість використання вітрової машини для захисту від осінніх заморозків та продовження сезону реалізації деяких культур, плодоношення яких припиняється з першими заморозками;
6.Простота в обслуговуванні системи;
7.Довговічність – зазвичай виробник заявляє від 10 років експлуатації, проте використовуватися вітряні машини можуть набагато довше, як показує практика.

Чи окупаються інвестиції у системи захисту від заморозків і якщо так, як швидко?

Тут ми будемо аналізувати ті ефективні види захисту від заморозків, які вимагають інвестицій: Тобто. надкронове зрошення та вітряні машини.

Окупність і в того й іншого виду захисту від заморозків настає в перший рік виникнення заморозків. Іншими словами, ці машини не окупляться лише в тому випадку, якщо садівник або виноградар ніколи за період використання не зіткнеться з аномальними погодними умовами.

Чому окупність інвестицій на захист від заморозків настає в перший рік їх виникнення? Як правило, фермерів, які інвестують в обладнання для захисту від заморозків, меншість. Тому заморозки різко знижують як обсяги виробництва, так і якість продукції. Відповідно, в таких умовах різко знижується пропозиція якісної плодово-ягідної продукції, що призводить до різкого зростання цін.

А значить садівники, які інвестували в системи захисту від заморозків, отримають високий урожай якісної продукції, а отже, можуть навіть підвищити доходи порівняно зі звичайним роком без заморозків. Часто, як це було вже багато разів у ситуаціях з яблуком, лохиною, малиною, горіхом та іншими плодовими культурами, ціни виростають у півтора-два рази. Отже фермери, які мають у своєму розпорядженні систему захисту від заморозків, можуть подвоїти свій дохід у такі роки!

Отже, потрібно подивитися, як часто виникають заморозки у нашому регіоні.

В Україні та Молдові, в більшості регіонів, було від двох до трьох випадків виникнення заморозків, які завдали шкоди садівникам за останні 5 років. В Узбекистані, Таджикистані та Грузії заморозки у більшості регіонів виникали 1-2 рази за останні 5 років.

Ми навіть не зможемо тут перерахувати всі випадки заморозків у нашому регіоні за останні роки. У 2021 році величезну шкоду від заморозків зазнав Узбекистан, де було втрачено значну частину врожаю абрикосу та інших кісточкових культур. До речі, торкнулися проблеми навіть місцевого врожаю яблука. Аналогічна ситуація була в Таджикистані, де постраждали переважно ранні, найдорожчі сорти абрикосу та черешні, що також призвело до зростання цін на сухофрукти. 2020 року кілька хвиль заморозків в Україні знищили значну частину врожаю лохини, а також різко скоротили врожай яблука. Подібна ситуація виникла і в 2019 році – тобто. два роки поспіль урожай яблука в Україні був вкрай низьким через втрати від заморозків. У 2020 році Молдова зібрала один із найнижчих урожаїв яблук, частково через заморозки. І Україна, і Молдова щорічно втрачають величезний відсоток урожаю кісточкових фруктів та ягідних культур через весняні заморозки.

Іншими словами, ті виробники, які встановлять системи захисту від заморозків, зможуть їх окупити в Україні та Молдові – за 1,5,2,5 роки, а в Узбекистані, Таджикистані чи Грузії – за 3-5 років.

Додаткові переваги систем захисту від заморозків для садівничого бізнесу

«У сучасному бізнесі на перший план виходить якість плодоовочевої продукції та надійність її постачання. Багато великих садівників або кооперативів виробників фруктів, горіхів, ягід і винограду, за рік до збирання врожаю вже мають контракти на реалізацію 70-80% очікуваної продукції. Відповідно наявність системи захисту від заморозків дає виробнику додаткові переваги в очах покупця (мережі супермаркетів або імпортера), адже він знає, що контрактація продукції у такого фермера має нижчий рівень ризику. Аналогічно, банк, що кредитує аграрія, також звертатиме увагу на прагнення садівника знизити рівень ризику свого бізнесу і схильний пропонувати дешевші кредитні ресурси – а це пряма економія», — додає Андрій Ярмак, економіст ФАО.

Не можна скидати з рахунків такий чинник, як репутація. Якщо виробник навіть у складних кліматичних умовах забезпечує своїх контрагентів якісною продукцією, у той час, коли конкуренти не виходять, його репутація в очах покупців зростає.

Відповідно, садівникам України, Узбекистану, Молдови, Грузії, Таджикистану та інших країн регіону, які щороку втрачають десятки і навіть сотні тисяч тонн черешні, яблука, лохини, горіхів, винограду, абрикосу та інших видів продукції, саме час задуматися над зниженням рівнів ризику свого бізнесу. Адже це дуже вигідно та надає чудові довгострокові переваги на тлі зростання конкуренції на ринку.

Ефективні системи захисту від заморозків будуть представлені під час 17-ї міжнародної конференції «Овочі та фрукти України-2021. Нові інвестиційні можливості», яка відбудеться 2-3 грудня 2021 року у Києві (Україна). Для того, щоб не прогавити цю подію, необхідно зареєструватися для участі за цим посиланням.

SEEDS.org.ua

 

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!