Інноваційні розробки дозволять зерновикам України заощадити сотню доларів одним натисканням кнопки

0 587

Приймання та доопрацювання зерна на елеваторах, а в подальшому продаж, можуть проводитися тільки за умови ретельного контролю якості. Прийнявши «погане» зерно, компанія ніколи не зможе зробити його кращим. Саме тому критично важливо контролювати швидко й точно білок, вологу, клейковину, число падіння та інші параметри зерна.

Якщо ще зовсім недавно для проведення дороговартісного хімічного аналізу потрібно було звертатися до лабораторії, наразі українські аграрії отримали можливість створити свою особисту сучасну лабораторію за допомогою експрес-аналізаторів зерна.

Про інноваційні розробки для українського зернового ринку, і про те, як заощадити сотню доларів одним натисканням кнопки, –  розповів Кирило Скороход, операційний директор «Технотест Плюс» – компанії, яка є офіційнім представником провідніх світовіх виробників вимірювальної техніки.


– На українському ринку з’явилися три новітніх рішення для зерновиків – це аналізатори Infracont (угорська розробка), GrainSense (фінська) та SupNIR (китайська розробка). Які відмінності між ними, і від чого слід відштовхуватися при виборі?

– Вони все відрізняються технічно. Наприклад, китайський аналізатор SupNIR – це багатофункціональний лабораторний прилад дослідного класу. У ньому оптика найвищого рівня, по точності вимірювань і конструкції це найкращий прилад. Є невеликі недоліки за частиною програмного забезпечення, наша команда довго доопрацьовувала софт під українського споживача, та успішно з цим впоралася. Прилад відмінно підійде для аналізу сировини, комбікормів та для нішевіх культур.



Угорська розробка Infracont – це простий лабораторний прилад, він трохи дешевший за вартістю, технології використовуються менш складні, він дуже легкий у використанні та має просте меню. Точність та можливості трохи поступаються китайському аналізатору, але лише через те, що прилад так технічно побудований, використовується інша технологія.

Це портативний інфрачервоний експрес-аналізатор для визначення кількісного вмісту компонентів (якісних показніків) в цілісному зерні, олійних, бобових культурах, пшеничному борошні, а також у продуктах переробки сої та кукурудзи (макуха, шрот, борошно, каші).



Фінський GrainSense – на мій погляд, дійсно прорив на українському зерновому ринку. Це портативний польовий прилад. Він використовує подібну Infracont технологію на просвічування зразка, але вона більш вдосконалена. Фіни доопрацювали її, створили унікальну сферу для вимірювання, що дозволило використовувати батарейки. Цей девайс – перший в світі портативний пристрій для аналізу зерна, який фермер може носити з собою прямо на поле і досліджувати якість посівів ще до збору врожаю.

Незважаючи на його компактність, GrainSense показує з тією ж точністю, що і лабораторні прилади. Більш того, ми проводили дослідження, і порівнювали GrainSense, Infracont c Foss (це найдорожчий аналізатор датського виробництва). І за підсумками дослідження, компактний девайс GrainSense показав ідентичний аналізатору Foss результат. Чому? Тому що поєднання калібрування – це маса зразків, і вони використовують одну і ту ж фазу зразків.



– Наскільки співвідносяться українські зразки з, наприклад, європейськими?

– Не завжди співвідносяться. У нас дуже родюча земля та часто зростає високобілковий продукт, або високоолеіновий. Наприклад, високобілкової сої 41-42% білка, в Європі не буває. Соняшник у нас зараз вирощують з олійністю 51-56%, ніде більше такого не зростає. Ми, в такому випадку, збираємо зразки, здаємо на аналіз в лабораторію, щоб отримати точні результати, і після цього додаємо цей зразок до бази знань аналізатора.

Після того як в нього додано, припустимо, соняшник з олійністю 52-54-55%, і якась база накопичилася, аналізатор може точніше визначати в цьому діапазоні. Зазначу, що ми постійно працюємо над поліпшенням калібрування на аналізаторах. Це важливо з тієї причини, що постійно змінюються погодні умови, змінюється насіння, яке використовують фермери і т.д.

– Якщо у аграрія не елеватор, з якого обсягу економічно доцільно купувати експрес-аналізатор? На який прибор слід звернути увагу невеликому фермеру?

– Повинно бути 1 тис. га мінімум, щоб ця покупка мала сенс, навіть такого компактного приладу, як GrainSense. Для невеликих фермерських господарств – це найкраще рішення, поясню чому. За вартістю він виграє у SupNIR та Infracont, а за точністю вимірювань не поступається лабораторним приладам. Аналіз відбувається просто та швидко: обираєте потрібну культуру, засипаєте мірну ложку (60-80 зерен) і отримуєте на дисплеї результат.



– Де похибок більше – на компактному аналізаторі, або в хімічній лабораторії?
Звичайно, хімічний аналіз точніший. Але є нюанс.

Багато хто задає питання: «навіщо мені експрес-аналізатор, якщо я можу віднести зразок в лабораторію, де мені за 100 гривень зроблять аналіз?». Але на жаль, якісний аналіз за таку суму не може зробити жодна лабораторія. З тієї причини, що тільки собівартість обладнання, робочих годин, реагентів дорожче цієї суми.

Якщо проводиться аналіз за 100 гривень – це означає, що пробу кидають на експрес-аналізатор, і що він видав – оголошують як результат, кажучи що зробили хімічний аналіз (що насправді таким не є).
Окрім цього, недобросовісні лабораторії використовують реагенти з вичерпаним терміном придатності. Можна ж не списати, а зробити ще один аналіз. І це, на жаль, ніяк не перевіряється.

Аналізи для наших зразків ми проводимо в сертифікованих згідно ISO 17025 зернових лабораторіях, – виключно в тих, які підтвердили якість своїх досліджень. В них аналіз на один показник коштує від $ 40 до $ 80. Це приблизна, реальна вартість одного аналізу на один показник (наприклад білок).

– Чи підраховували ви, скільки можна заощадити використовуючи експрес-аналізатор замість проведення хімічного аналізу?

– Не менш $100 одним натисненням кнопки. А насправді більше. Це твердження вірне для всіх трьох груп експрес-аналізаторів.
 

З’явилися питання?

Телефонуйте до «Технотест Плюс»:

(096) 0000-737, (066) 0000-737

(097) 0000-737, (073) 0000-737

(095) 0000-737, (093) 0000-737

https://technotest.com.ua

 

SEEDS.org.ua за інформацією Agri-gator

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!