“Індекс прогнозованої врожайності” – як працює новий страховий продукт для України
Про те, що таке агрострахування на базі прогнозованого індексу врожайності, в чому його переваги в порівнянні з традиційними страховими продуктами, як розраховується страховий індекс і яку суму страхового відшкодування може отримати фермер розповіла експерт в сфері агрострахування, радник ТОВ “Агроріск” і AIS Ірина Головко під час Першої конференції з циклу “Підвищення прибутковості в агробізнесі”, організованої агромедіа-агенцією SAPIENZA.
“Сьогодні ми представляємо інноваційний індексний страховий продукт. Чим він відрізняється від традиційного страхування? При традиційному страхуванні здійснюється виїзд в поле, оцінка посівів і т.д. При “індексі” немає необхідності виїжджати в поле.
Так само, як немає і необхідності надавати будь-які додаткові документи для укладення договору про страхування. Тобто існує певний індекс, який фіксує якісь погодні фактори”, – зазначила на початку свого виступу перед учасниками конференції Ірина Головко.
При цьому, за словами фахівця, у клієнтів часто виникає питання: хто і як розраховує індекс і наскільки добрий той показник, який гарантує виплати страхового відшкодування.
“У 2009 році я відвідала Канаду, де канадські колеги розробляли новий індексний продукт і показували як це робиться. Найголовніше в індексному продукті – це якість даних. На той момент для цього використовувалися метеостанції з частотою зняття замірів кожні 10 хвилин. Тоді я зрозуміла, що для України це практично неможливо.
Похибка в даному страхуванні називається базис-ризик. Цей ризик розраховує кореляцію індексу щодо того, що відбувається в полі. 10 років тому цей показник сягав 50%.
Однак в минулому році засновник швейцарської компанії Agriculture Reinsurance Consultants (ARC GmbH) Еріх Кастен привіз свій індексний продукт до України. З огляду на новітні технології і потреби аграрного бізнесу не тільки в Україні, але і у всьому світі, Еріх Кастен приділив кілька років вивченню можливостей новітніх технологій і їх впровадженню для потреб аграрного страхування.
Так було підписано контракт з Британською компанією KubeSee LTD на розробку страхового продукту “Індекс прогнозованої врожайності” для України. Спочатку я була скептиком і не довіряла цьому продукту. Протягом року ми працювали над тим, щоб базис-ризик становив мінімальний рівень і ми домоглися того, що сьогодні він становить 1-2%.
Про що це говорить? Про те, що показник індексу сьогодні наближений максимально до того, що відбувається в полі”, – розповіла Ірина Головко про специфіку страхового продукту.
При цьому вона зазначила, що розробкою продукту займалася британська компанія KubeSee LTD. Ця компанія займається безпосередньо супутниковими знімками і має в наявності достатньо потужні сервери для обробки даних.
“Індекс прогнозованої врожайності” розроблений на базі спектрорадіометра помірного дозволу зображення MODIS (MODerate resolution Imaging Spectro-radiometer), який несуть супутники Terra і Aqua. Дані MODIS з 2000 року збираються щодня. KubeSee розробив алгоритм Штучного Інтелекту, який прогнозує майбутній урожай.
Прогнозування відбувається на базі інтеграції в собі, порівняння та аналізу таких даних як: багатоспектральні супутникові знімки, спостереження за посівами, дані по вегетації рослин і важливих періодів розвитку рослин, температури, типу грунтів, вологості ґрунтів, опадів, індексу NDVI і врожайності за попередні періоди.
Зі свого боку ми брали дані Держкомстату та порівнювали їх з показниками KubeSee”, – зазначила експерт страхового ринку.
Ірина Головко також на практичному прикладі розповіла про те, як працює на практиці договір про індексне страхування. “На початку з клієнтом підписується страховий договір і далі у нього вже є можливість заходити в власний електронний кабінет на базі платформи KubeSee і моніторити стан своїх посівів.
При укладенні договору враховуються показники середньої врожайності по району. Припустимо, вони складають 3 тонни/га. Далі клієнт вибирає рівень покриття страхування – STRIKE. Припустимо, він вибирає 80% врожайності, таким чином, в нашому випадку отримуємо 2,4 тонни/га.
Якщо ж відбувається страхова подія, то після його фіксації KubeSee, відповідно є показник PRAY 1 тонна/га. Далі відбувається розрахунок збитку за такою формулою: від показника STRIKE віднімається показник PRAY і отриманий результати ділиться на STRIKE. У нашому випадку ми маємо 58,3% збитку.
Вартість даної страховки при 80% покритті становитиме 960 грн/га. Яке відшкодування отримує фермер в даному випадку: страхова сума помножена на 58,3%. Тобто, чим менше STRIKE, тим нижче тариф”, – зазначила Ірина Головко.
Починаючи з весни поточного року даний страховий продукт пропонується в Україні для таких культур як озима пшениця, озимий ріпак, ячмінь, соняшник, кукурудза, буряк і соя.
SEEDS.org.ua за інформацією AgriGator
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!