Гранти на сад стали локомотивом, який допоміг витягнути зі скрути плодоовочеву галузь України

0 748

З початком війни ягідництво в Україні повністю відновило свої позиції завдяки новим регіонам і новим грантовим програмам.  

Які ягоди зберігають незмінну популярність, а котрі не матимуть гарної ціни протягом поточного року, в інтерв’ю для SEEDS розповів президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.


– Чи є якісь окремі регіони, куди перебралося ягідництво з початком війни?

– Якщо кавуни додати до ягід, то по всій Україні ця ягода перебралась: і Сумська область, і Чернігівська, і Волинська, і Житомирська. Скрізь кавуни тепер ростуть.

Якщо говорити про всі ягоди, то це, в першу чергу, західна Україна: Волинська область, Рівненська, Житомирська, Тернопіль, Львівська, Вінницька. Тобто Центр і Захід України. Там і так традиційно ягідництво було.

Але якось єдиного тренду немає за цей рік. Хтось лохину садить, хтось – суницю, хтось – малину. Лохини, мабуть,  більше.


Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник

– Окрім лохини з’явилась ще якась нова ягода, чи нові фрукти, які стали фаворитами?

– Та ні, нічого. Традиційно суниця – номер один по об’ємах виробництва і споживання, номер 2 – малина, лохина, – номер 3.

Читайте також: Вплив на урожайність кісточкових від запилення бджолами

Кавун у нас завжди був, просто один рік у нас був тимчасовий дефіцит, поки решта України не розширила площі для того, щоб замістити Херсон. В цьому році вже не було жодних проблем – кавунів було скільки хочете.

– Лохина останнім часом трішки поступилася у першості серед ягідних трендів?

– Я б так не сказав. Люди отримують, знову ж таки, гранти. Хтось 25 гектарів, 50, чи 15, а хто і 100 гектарів планує на наступний рік, скажімо, на Волині.   Можливо, немає такого буму в площах, як колись, років 4-5 тому, але все одно, площі по лохині в Україні розширюються.



– На що сподіватися плодоовочівникам України наступного року?

– На Бога. Якщо говорити окремо, то по овочах не варто сподіватися на великі ціни. Всі ніші вже позаймали,  глобального високих цін на овочі вже не буде, окрім точкових. Але це рідкість – раз на 10 років, як зараз з картоплею. Але глобально не варто сподіватися на якісь високі ціни.

За 2022-2023 роки Україна, фактично, на 100% замістила виробництво овочів. Це те, що ми втратили на самому початку війни, через те, що Південь відійшов.

По ягодам ситуація більш стабільна, окрім малини. Малина цьогоріч обвалилася в ціні, що було абсолютно закономірно і очікувано тому, що занадто вже розширили багато площ. Я думаю, що ця ситуація ще як мінімум на рік.

Причому я б сказав, що тут ситуація 50\50. Половина – це нові гравці, інша половина це ті, хто просто розширяє насадження, особливо завдяки грантам.



– Які саме грантові програми найактивніше працюватимуть у новому році?

– Глобально – гранти на сад. Якісь гранти на холодильники чи для переробки, вони не мають системного характеру. Та й я не чув, щоб хтось масово отримав такі гранти.

Є ще гранти по лінії Мінекономіки на обладнання для заморозки, сортування. Але програми там прописані так, що не так вже й багато обладнання, яке потрібне ягідникам, підійде під цю програму.

Тому, грант на сад – це такий «локомотив», який витягнув всю історію.

– Ви згадали гранти на переробку, а як наразі виглядає ситуація з переробкою ягід взагалі, і, зокрема, завдяки новим грантам?

– Під переробкою мова йде переважно про заморозку. Тут працює все нормально. Я б не сказав, що в нас наразі є якийсь суттєвий дефіцит потужностей по переробці тієї ж малини. Я думаю, що їх навіть більше ніж сьогодні є плантацій.



Більше про використання сталих методів у плодоовочівництві ви зможете дізнатися під час Міжнародної конференції: СТАЛИЙ АГРОБІЗНЕС: “ТРАДИЦІЇ.НІШІ.ЕКОПРАКТИКИ.ТЕХНОЛОГІЇ” 

Конференція відбудеться 14.02.2024 в рамках виставки “АГРОВЕСНА“ об 11:30 у Київському МВЦ.          УЧАСТЬ БЕЗКОШТОВНА ЗА УМОВИ ПОПЕРЕДНЬОЇ РЕЄСТРАЦІЇ

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!