Гордий гірський гарбуз спустився на українські рівнини
Гарбуз – культура невибаглива і урожайна. Українським фермерам знайомі чимало її сортів. Однак є ще гарбузові дивовижі незнані нашими земляками, пише SEEDS.
Фіцефалія, або гарбуз фіголистний, свою назву ця рослина отримала через листя, ажурне, як у фігового дерева (інжиру). Оскільки родом фіцефалія з передгір’я Південної Америки, її ще називають гарбузом гірським.
Плоди фіцефалії більше схожі на кавуни, ніж на гарбузи – зелені в цяточку, майже круглої форми. Її чорне насіння теж вельми схоже на кавунове. На цьому схожість закінчується. М’якоть фіцефалії, біла і соковита, деяким нагадує на смак диню, однак несолодку.
Насіння фіцефалії є в наявності в багатьох інтернет-магазинах України. За пакетик просять від 5 до 10 гривень.
Хоч фіцефалія – гостя з південних широт, в кліматі середньої смуги вона зростає не менш активно. Ось тільки на відміну від батьківщини, у нас цей вид гарбуза вирощують тільки як однорічний.
Фіцефалія стійка до заморозків, багатьох хвороб і невибаглива до грунту. Невеликі негативні температури вона витримує успішніше інших гарбузів і кабачків. До того ж фіцефалію можна використовувати в якості підщепи для теплолюбних рослин, наприклад для кавуна.
Шкірка фіцефаліі дуже тверда і щільна, завдяки чому вона може зберігатися до наступного врожаю. Жителі Південної Америки під час її приготування часто навіть не розрізають, а просто розбивають фіцефалію об підлогу, загорнувши в рушник. Адже так набагато простіше і набагато швидше – фіцефалію розрізати непросто.
А ось в їжу вживають її в будь-якому вигляді: додають в салати, кладуть у супи, смажать шматочками, тушкують, запікають і використовують у всіх інших звичайних рецептах для гарбузів.
Фіцефалія завдяки своєму ніжному солодкуватому смаку, особливо гарна в десертах. Дуже просто і вишукано на смак виходять цукати з фіцефалії. В Іспанії надзвичайно популярне варення з фіцефалії під назвою Cabello de angel (Волосся ангела).
Використовують практично всі частини рослини: плоди, листя, насіння і коріння. Листя містять багато кальцію, натрію, фосфору і заліза. Насіння також їстівне, це – джерело вітаміну групи В.
У класичній китайській медицині її застосовують при лікуванні підшлункової залози, шлунково-кишкового тракту. Втім, плоди гарбуза звичайного, який ми вирощуємо на городах, мають не менше цілющих якостей.
Вегетаційний період у фіцефалії дуже великий. Тому в Україні її доцільніше вирощувати через розсаду. У звичайний рік, посіявши просто насінням в грунт, врожаю можна так і не дочекатися. У Середній смузі проблематично отримати урожай і за допомогою розсади.
Плоди дозрівають восени. Щоб прискорити дозрівання, можна прищипнуть всі ростові бруньки і присипати їх землею. За два тижні до збору плодів варто припинити полив. Фіцефалія добре переносить перші осінні заморозки, тому збирати її краще після того, як листя повністю зів’яне.
У зрілої гарбуза плодоніжка стає дуже твердою і поступово відмирає. Твердне і шкірка. Деякі господині навіть навчилися робити з висушених плодів фіцефалії вази, ретельно вичищаючи їх і покриваючи захисним лаком.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!