Гість з Китаю. Як виростити фінік на своїй ділянці

1 1 282

Китайський фінік – рослина вибаглива, але цікава. Хоч кілограм плодів можна купити не дуже дорого, собівартість набагато менше ринкової ціни. І зараз все більше фермерів і дачників цікавляться ним як перспективною плодовою рослиною. Як правильно підібрати ґрунт і місце для фініка, як за ним доглядати, і про перспективи реалізації розповіла Наталія Деревянко, старший науковий співробітник Інституту рису НААН України. Більш детально читайте на SEEDs.

Зизифус, або як його ще називають – китайський фінік, відомий у світовій культурі близько чотирьох тисяч років. Це одне з провідних плодових рослин Китаю і багатьох інших країн Азії. Останнім часом широко впроваджується в культуру рослинництва в країнах південної Європи, Північної Америки та Північної Африки.

Плоди зизифуса багаті біологічно активними речовинами і мінералами, а також вітаміном С, вміст якого перевищує концентрацію в лимоні приблизно в 20 разів. З давніх-давен зизифус вважається цінною лікарською рослиною – плоди, насіння, листя і кору застосовують у східній медицині. Його плоди і продукти переробки володіють антимікробними, антиоксидантними, імуностимулюючими властивостями.

Перші рослини зизифуса в дослідному господарстві «Новокаховське» Інституту рису (Херсонська обл.) Були висаджені в 1992 році. Колекцію сортів закладали вже з 1997 року – саджанці завозили з Нікітського ботанічного саду. Всього була колекція десь сортів 15.

Культура рано вступає в плодоношення. Деякі сіянці цвітуть навіть в перший рік життя, а саджанці зацвітають на другий рік. Зизифус плодоносить щорічно і дуже рясно. Дозрівання його плодів, як і цвітіння, дуже тривале: воно тягнеться майже два місяці починаючи з кінця серпня. Тому збирання врожаю необхідно проводити в кілька прийомів. Для збору плодів можна застосовувати механізми, використовувані для прибирання кісточкових культур на переробку (струшувачі).

Китайський фінік досить холодостійкий. У дослідному господарстві після -27°С у рослин були тільки незначні пошкодження, які мало відобразилися на їх врожайності в той рік. У більш північних районах пошкодження були серйозніші, і вони вплинули на урожай. Для такої місцевості необхідно підбирати сорти ранніх строків дозрівання.

До ґрунтів зизифус середньо вимогливий, не переносить сильного засолення і заболочування. Хороший урожай якісних великих плодів зизифуса можна отримати тільки на грамотному зрошенні. При нестачі харчування і повній відсутності поливу у нього знижується врожайність. А надмірне зволоження ґрунту під час дозрівання плодів затягує цей процес і підсилює його нерівномірність. Крім того, плоди розтріскуються і завчасно обпадають.

Китайський фінік потребує перехресного запилення, тому для отримання хорошого врожаю необхідно висаджувати не менше 2-3 сортів.

При догляді за цією культурою необхідна обрізка. Вона нескладна – необхідно регулярно усувати згущене в кроні і періодично робити її зниження. Сильна обрізка, холодна дощова погода в період дозрівання плодів і надлишок азоту в ґрунті затягує цвітіння і дозрівання плодів зизифуса.

Зизифус перспективний для обробітку на присадибних, садових і дачних ділянках. Його промислова культура можлива на крайньому півдні України, в 100-кілометровій приморській смузі, в Херсонській, Миколаївській, Одеській областях та в Криму. Рослина дуже світлолюбна, а тому хороший і якісний урожай можна отримати лише при хорошому освітленні. Зизифус швидко зростає і стійкий до зовнішніх впливів.

На сьогоднішній день не розроблена промислова технологія вирощування зизифуса і режимів його зрошення. За нашими спостереженнями, в умовах півдня України, в середньому за рік необхідно проводити близько чотирьох поливів за вегетацію. Останній – не пізніше початку серпня.

Удобрювати зизифус потрібно за нормами, які застосовують для плодових культур, з аналогічним внесенням елементів живлення. Схема посадки рослини залежить від сили росту сорту і може бути за схемою 5-7х5м.Головна перевага тут в тому, що на зизифусі поки що не було помічено ні хвороб, ні шкідників, а це дає можливість обходитися без отрутохімікатів і вирощувати цю культуру з мінімальними витратами, а головне, отримувати екологічно чисту продукцію.

Через пізнє цвітіння (кінець травня – середина липня) китайський фінік ніколи не потрапляє під заморозки. Зеленувато-жовті квітки розпускаються протягом півтора-двох місяців. Квітки зовні непоказні, але дуже ароматні і привабливі для бджіл. Плоди зав’язуються і дозрівають нерівномірно. В середньому, урожай плодів з одного дерева досягає 80-120 кг, в залежності від сорту. Зараз плоди, отримані в господарстві з дерев, реалізуються населенню.

Плоди китайського фініка використовується в свіжому вигляді і для заморозки. Їх сушать і пускають на переробку на цукати, джеми, компоти, на дитяче харчування, а також використовують для дієтичного харчування.

Різні сорти зизифуса значно відрізняються між собою. Маса плодів варіюється від 2,5 до 35 г, у сортів Та-ян-цзао і Коктебель навіть до 50 м. Форма може бути округлою, овальною, грушоподібною. Є сорти зизифуса для вживання в свіжому вигляді. Вони більш соковиті. Це такі як Я-Цзао, Китайський 93 тощо. Є сорти, які більше йдуть в переробку, наприклад Та-ян-цзао. Зберігаються свіжі плоди недовго. При кімнатній температурі термін зберігання до 10 днів, а в холодильнику їх можна зберегти протягом 1-1,5 місяця.

Плоди китайського фініка недорогі: в м Нова Каховка вони коштують близько 30 гривень за кілограм. Собівартість плодів зизифуса набагато менше, ніж у інших плодових культур, так як вирощування не вимагає застосування пестицидів, менше потрібно поливів, можлива механізоване прибирання і в цілому простіше догляд.

А ось по саджанцям – інша картина. Вартість саджанців зизифуса близько 180 грн, в залежності від сорту. Собівартість саджанців значно вище, ніж у інших плодових культур, що пов’язано з меншою їх густотою в розпліднику, трудомісткістю догляду і меншим виходом саджанців.

Дерева зизифуса дуже красиві і використовуються в озелененні та лісомеліорації. У господарстві є декоративні сорти кулястої і низькорослої форм. А всього регулярно вирощують і реалізують щеплені саджанці зизифуса шести сортів.

Зараз їх купують здебільшого дачники, власники присадибних ділянок, беруть на озеленення, але останнім часом інтерес з’явився і у фермерів. Їм перспективно вирощування зизифуса в першу чергу для переробки. Але щоб вирощувати таку рослину, потрібно визначитися з вибором місця і підбором сортів. Вони повинні бути максимально ранні і великоплідні.

SEEDS.org.ua за матеріалами АгроИнсайдер

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
1 Comment
  1. Микола пише

    Нова та потрібна ірформація. Спробую виростити з кісточки. Дякую! Усім Вам миру, здоров’я та успішності.

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!